reklama

Svetoví dizajnéri už v stredu v Malom Berlíne

V poradí už 27. vydanie PechaKucha Night Trnava sa vracia do kultúrneho centra Malý Berlín. Nájdete ho na Štefánikovej ulici 4, na prvom poschodí meštianskeho domu. Podujatie sa bude konať v stredu 12. septembra so začiatkom o 19:30.

V stredu večer sa predstaví tradične tucet hostí, no toto vydanie bude o niečo výnimočnejšie. Po troch rokoch sa do mesta opäť vracia prestížne Trienále plagátu Trnava, ktoré tento rok zažíva už svoj 10. ročník. Práve tomuto veľkému medzinárodnému podujatiu je PechaKucha Night venovaná.

Bude sa teda celá niesť v znamení plagátov, grafického a komunikačnému dizajnu, ale aj vizuálnych identít, z ktorých mnohé budú divákom určite dobre známe.

Medzi prezentujúcimi sa blysnú najmä tohtoroční porotcovia Trienále plagátu Trnava (TPT).

Svoju tvorbu predstaví francúzsky profesor umenia a víťaz predchádzajúceho ročníka Trienále, Alain Le Quernec, významný mexický dizajnér Eduardo B. Arambarri, ktorý momentálne žije a študuje fotografiu v Prahe či izraelský politický plagátista Yossi Lemel, ktorého jednoduché a pritom mimoriadne efektné kampane pre Amnesty International sa hneď zaradili medzi ikonické diela súčasného dizajnu.


Plagát

Pozvanie do poroty TPT prijala aj slovenská dizajnérka žijúca a pracujúca v Holandsku, Johanna Biľak, a aj pedagogička poľskej Akadémie výtvarných umení vo Varšave, Justyna Czerniakowska.

S prezentáciou vystúpi aj poľský režisér, producent a grafický dizajnér Lech Majewski, ktorý čoskoro príjme ocenenie Master’s Eye Award, ktoré TPT udeľuje za výnimočný medzinárodný prínos do sveta grafického dizajnu.

Inšpiratívne prezentácie prinesú tvorbu širšej generačnej vzorky grafických dizajnérov. V radoch slovenských dizajnérov nájdeme mladé študentské talenty, ako napríklad Máriu Sládečkovú. Hovorí si Saturejka a jej tvorba je plná žartovných ilustrácií, v ktorých využíva najmä slovné hračky. Svoju spoločnú prácu divákom ukáže aj dizajnérske duo Andrej & Andrej, ktoré spolupracuje už od roku 2014.

Ako zástupcovia skúsenejšej generácie slovenských dizajnérov so svojou tvorbou vystúpia napríklad grafická dizajnérka bratislavskej Kunsthalle Eva Kašáková či Ivana Palečková, ktorá sa podieľala na niekoľkých vizuáloch pre Slovenskú národnú galériu. Grafická dizajnérka, ktorej prácu ste mohli zachytiť najmä v reklame na spotrebiteľský tovar a potraviny, je Katarína Hutníková z Bratislavy.

Medzi oslovenými hosťami sa objavia aj dvaja knižní dizajnéri. Dodo Dobrík je známy najmä vďaka redizajnu edície MM vydavateľstva Slovart a Boris Meluš si odniesol cenu za komunikačný dizajn za sériu kníh od Rudolfa Slobodu v roku 2016.

Podujatie PechaKucha Night Trnava vol. 27 z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia a organizuje ho občianske združenie Publikum.sk, ktoré je súčasne aj jedným zo spoluorganizátorov tohto ročníka Trienále plagátu Trnava.

Ulož ako PDF
Napísal 11. septembra 2018 23:26. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Pozvánky, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.