reklama

Tip na rodinný víkend: Počuli ste už o dobrých bosorkách? Nájdete ich v Ružindole

Priam magická obec Ružindol patrí svojou históriou určite k jedným z najzaujímavejších miest na Slovensku. Svoju tajomnú minulosť obec priblíži všetkým, ktorí sa v sobotu 6. októbra 2018 zúčastnia podujatia Ružindolská bosorka. Deti si užijú bohatý program na námestí, rodičia si zase budú môcť vychutnať vinárske špeciality.

„Bosorky“ na Slovensku, bohužiaľ, neboli vnímané lepšie, ako inde vo svete. Napriek tomu, že často išlo o ľudové liečiteľky a nie strigy jediace deti, ľudia sa ich báli, a preto ich kruto trestali.

Známy je prípad Kataríny Šnajderovej z Ružindolu, ktorú v roku 1684 Trnavský magistrát odsúdil a upálil za branie úžitku od kráv, polí, záhrad a vinohradov. Ani to však nebolo všetko, podobný osud čakal v roku 1744 aj Magdalénu, zvanú Abdonička a Annu Chlebovú, zvanú Jamborka.

Tragické príbehy týchto žien si v obci dodnes pripomínajú, a to aj hranými scénkami, ktoré môžete vidieť počas podujatia Ružindolská bosorka. Okrem inscenácii si budete môcť s celou rodinu vychutnať rôznorodý program, kvízy či kreatívne dielne pre deti.

V gastro zóne budete mať na výber lokálne vína či tradičné špeciality. Program začína už o 12.00 h. a trvať bude do 18.00 h. na námestí za Obecným úradom Ružindol.

FOTO: Trnava Tourism

Pre deti sú pripravené rôzne interaktívne hry, z ktorých si odnesú milé, ale aj poučné darčeky. Jedným z nich bude aj originálny herbár zviazaný v koži s vlastným menom. Čo to o bylinkách sa naši najmenší naučia tiež v bylinkárskej dielni, kreativitu si zase otestujú pri písaní vlastných kúziel. Deti aj dospelí zaručene ocenia aj autentickú atmosféru trhov, ktorú dotvoria dobové kostýmy.

Do programu sa tentokrát zapoja aj miestni obyvatelia. Historické scénky pod pedagogickým vedením predvedú deti z miestnej základnej školy. Pripravili si tiež stánok s rôznymi ručne vyrobenými predmetmi, ale aj sladkými koláčikmi.

Jedlá starých mám bude predávať klub seniorov. Spevácky zbor Rošindolčané odetý do tradičných dobových odevov zase zaspieva piesne z regiónu Trnava.

Viac informácií nájdete na http://bit.ly/RuzindolskaBosorka2018.

(ts)

RUŽINDOLSKÁ BOSORKA 2018

Miesto:
Ružindol

Dátum a čas konania:
6.10.2018 | 12.00 – 18.00 h. na námestí za Obecným úradom

Vstup: Voľný

Ulož ako PDF
Napísal 3. októbra 2018 12:22. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Pozvánky, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.