reklama

V Ružindole za súmraku pri cintoríne po 270 rokoch opäť upália bosorku. Môžete byť pri tom

Už 25. októbra si pripomenieme 270. výročie odsúdenia a upálenia Ružindolskej bosorky. Historické udalosti vedúce k upáleniu obvinenej ženy budú inscenované v podobe nadväzujúcich scén v autentických priestoroch vinárstiev Dobrý pocit a Rosenthal v obci Ružindol.

Obyvatelia Ružindola sa s prezývkou “bosoráci” stretávajú od nepamäti. V minulosti boli ženy venujúce sa čarám skôr uznávanými liečiteľkami ako bosorkami na metle, avšak za svoje magické schopnosti či vedomosti, ktorými predbehli dobu, často pykali. Dve z nich sa zapísali i do dejín Trnavy, ktoré dodnes vypovedajú o krutosti ich osudu.

Najznámejšia Ružindolská „bosorka“ bola Katarína Šnajderová, ktorú v roku 1684 trnavský magistrát odsúdil a upálil za branie úžitku od kráv, polí, záhrad a vinohradov.

ruz-bos-t
V Ružindole je pripravený bohatý program

Podujatie, na ktorom sa zoznámite s priebehom procesie prostredníctvom dvoch hlavných scén, dokumentuje priebeh obvinenia a následného odsúdenia obvinenej bosorky.

Dejová línia, pozostávajúca z dvoch hlavných na seba nadväzujúcich scén, sa zopakuje dvakrát – a to vo vinárstvach Dobrý pocit a Rosenthal. Vrcholné upálenie bosorky, ktoré prebehne za súmraku pri obecnom cintoríne, bude určite silným mementom.

Počas podujatia bude pre návštevníkov pripravený celodenný sprievodný program v podobe rôznych interaktívnych scén a predstavení. Tešte sa na bylinkárku, alchymistu, výrobcu sviečok či dobovú kapelu! V každom vinárstve bude tiež možné ochutnať vynikajúce vína a skvelé tradičné špeciality.

(Tlačová správa Región Tirnava)

INFO:
Ružindolská bosorka

Dátum a čas:
25.10.2014 14:00-21:00

Kyvadlová doprava:
z Trnavy: 14:00 / 15:00 / 16:00 Trnava, Radlinského ulica – Ružindol, vinárstvo Dobrý pocit
z Ružindola: 19:00 / 21:00 / 22:00 Ružindol, vinárstvo Rosenthal – Trnava, Radlinského ulica

Program:
14:00 začiatok podujatia vo vinárstvach Dobrý pocit a Rosenthal (v každom vinárstve voľná degustácia a občerstvenie)
15:00 / 17:00 scéna „Obvinenie bosorky“ vo vinárstve Dobrý pocit (v trvaní 30 minút)
16:00 / 18:00 scéna „Odsúdenie bosorky“ vo vinárstve Rosenthal (v trvaní 30 minút)
20:00 vrcholná scéna „Upálenie bosorky“ pri obecnom cintoríne

Udalosť na Facebooku (link tu)
Facebook Región Trnava (link tu)

Plagát:
Ruzindolska-bosorka-plagat

Ulož ako PDF
Napísal 20. októbra 2014 9:20. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Pozvánky, Trnava. RSS 2.0.


INZERCIA

6 komentárov pre “V Ružindole za súmraku pri cintoríne po 270 rokoch opäť upália bosorku. Môžete byť pri tom”

 1. 1
  sisa says:

  A nebola poprava náhodou vykonaná v Trnave? Za hradbami mesta pri Trnávke, ako je dnešná Bulharská ulica a neďaleko CKD market?

  • 1.1
   hamilton says:

   Jasné, že áno. Hrdelné tresty mohli vykonávať iba kráľovské mestá , ktorým bolo udelené panovníkom ” právo meča”. Ružindol nikdy nebol a dodnes nie je mestom, ten ” dodal” iba bosorku. Predpokladám, že z tohto dôvodu organizuje akciu, s ” menšími korekciami historických skutočností”.

 2. 2
  Klimo says:

  Akcia moze byt dobra. Ale ten plagat, nehnevajte sa regiontirnavia, je sto krat zabavnejsi ;)

 3. 3
  sisa says:

  Myslím si, že by bolo lepšie túto akciu zrealizovať v Trnave a to nielen z dôvodu historických skutočností, ale napríklad i kvôli turistom alebo lepšiemu dopravnému spojeniu.

  • 3.1
   Palko says:

   Tam ale nejde primárne o bosorky ale o propagáciu vinárstiev. ;-) Ľudia tam prídu ak je nejaká akcia, len tak kvôli vínu by do toho vinárstva neišli v takom počte ako sa plánuje.

 4. 4
  xz says:

  Taketo akcie patria do TT.Ked bude v TT dostatok podobnych akcii,potom s nimi mozete chodit ako s hodovou atrakciou aj po okolitych dedinach.Takto mi to nepride inak ako prezentacia sukromnych vinarstiev ktore sa za takuto akciu iba schovavaju.Fraska.

Napíš komentár

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.