reklama

V Ružindole za súmraku pri cintoríne po 270 rokoch opäť upália bosorku. Môžete byť pri tom

Už 25. októbra si pripomenieme 270. výročie odsúdenia a upálenia Ružindolskej bosorky. Historické udalosti vedúce k upáleniu obvinenej ženy budú inscenované v podobe nadväzujúcich scén v autentických priestoroch vinárstiev Dobrý pocit a Rosenthal v obci Ružindol.

Obyvatelia Ružindola sa s prezývkou „bosoráci“ stretávajú od nepamäti. V minulosti boli ženy venujúce sa čarám skôr uznávanými liečiteľkami ako bosorkami na metle, avšak za svoje magické schopnosti či vedomosti, ktorými predbehli dobu, často pykali. Dve z nich sa zapísali i do dejín Trnavy, ktoré dodnes vypovedajú o krutosti ich osudu.

Najznámejšia Ružindolská „bosorka“ bola Katarína Šnajderová, ktorú v roku 1684 trnavský magistrát odsúdil a upálil za branie úžitku od kráv, polí, záhrad a vinohradov.

ruz-bos-t
V Ružindole je pripravený bohatý program

Podujatie, na ktorom sa zoznámite s priebehom procesie prostredníctvom dvoch hlavných scén, dokumentuje priebeh obvinenia a následného odsúdenia obvinenej bosorky.

Dejová línia, pozostávajúca z dvoch hlavných na seba nadväzujúcich scén, sa zopakuje dvakrát – a to vo vinárstvach Dobrý pocit a Rosenthal. Vrcholné upálenie bosorky, ktoré prebehne za súmraku pri obecnom cintoríne, bude určite silným mementom.

Počas podujatia bude pre návštevníkov pripravený celodenný sprievodný program v podobe rôznych interaktívnych scén a predstavení. Tešte sa na bylinkárku, alchymistu, výrobcu sviečok či dobovú kapelu! V každom vinárstve bude tiež možné ochutnať vynikajúce vína a skvelé tradičné špeciality.

(Tlačová správa Región Tirnava)

INFO:
Ružindolská bosorka

Dátum a čas:
25.10.2014 14:00-21:00

Kyvadlová doprava:
z Trnavy: 14:00 / 15:00 / 16:00 Trnava, Radlinského ulica – Ružindol, vinárstvo Dobrý pocit
z Ružindola: 19:00 / 21:00 / 22:00 Ružindol, vinárstvo Rosenthal – Trnava, Radlinského ulica

Program:
14:00 začiatok podujatia vo vinárstvach Dobrý pocit a Rosenthal (v každom vinárstve voľná degustácia a občerstvenie)
15:00 / 17:00 scéna „Obvinenie bosorky“ vo vinárstve Dobrý pocit (v trvaní 30 minút)
16:00 / 18:00 scéna „Odsúdenie bosorky“ vo vinárstve Rosenthal (v trvaní 30 minút)
20:00 vrcholná scéna „Upálenie bosorky“ pri obecnom cintoríne

Udalosť na Facebooku (link tu)
Facebook Región Trnava (link tu)

Plagát:
Ruzindolska-bosorka-plagat

Ulož ako PDF
Napísal 20. októbra 2014 9:20. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Pozvánky, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “V Ružindole za súmraku pri cintoríne po 270 rokoch opäť upália bosorku. Môžete byť pri tom”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.