reklama

Mestu sa nepáči nápad tzv. obedov zadarmo. Obáva sa nárastu finančných, technických aj personálnych nárokov

Obedy zadarmo pre žiakov základných a posledných ročníkov materských škôl, ktoré presadzuje, a zrejme aj presadí Smer -SD prostredníctvom zákona s platnosťou od 1. januára 2019, môžu spôsobiť problémy mestským aj obecným samosprávam, ktoré sú zriaďovateľmi základných a materských škôl.

Združenie miest a obcí (ZMOS) odhaduje, že zavedením bezplatných obedov sa môže zvýšiť počet obedov až o 120 000 denne. “Mestá a obce nemajú na takýto nárast personálne ani technické kapacity. ZMOS preto odmieta preberať zodpovednosť za opatrenia týkajúce sa bezplatných školských obedov,” vyhlásil hovorca združenia Michal Kaliňák.

O tejto téme sa hovorilo aj na októbrovom zasadnutí mestského zastupiteľstva v Trnave. Poslanec Jozef Pikna (koalícia Naše MesTTo) vo svojom vystúpení položil otázky týkajúce sa pripravenosti mesta na zákon o tzv. obedoch zadarmo. “Viem, že niektoré školské jedálne majú už dnes kapacitné problémy pre nárast počtu žiakov. Napríklad na Spartakovskej ulici vydávajú obedy už počas troch prestávok a naviac tam varia aj pre ZŠ na Atómovej. Pýtam sa teda, ako sme pripravení, či sa s tým niečo robí a akým spôsobom sa bude ďalej postupovať,” pýtal sa J. Pikna.

Ilustračné foto

Vedúca Odboru vzdelávania, športu a kultúry na Mestskom úrade v Trnave Miroslava Komorníková poznamenala, že mesto tento zákon pripomienkovalo a považuje obedy zadarmo za zlú myšlienku.

“Mestám vzniknú nielen vysoké finančné, ale aj personálne nároky. Predpokladáme, že budeme musieť nájsť a zaplatiť 17 nových ľudí – z tých istým peňazí, ktoré máme k dispozícii. Takisto budeme musieť použiť financie na materiálovo – technické zabezpečenie škôl. Vzniknú nám takisto zvýšené náklady súvisiace so zvýšenou mierou tvorby odpadu. Keďže obedy majú byť zadarmo, predpokladáme, že odhlasovať deti z obedov budú rodičia v oveľa menšej miere, ako je tomu v súčasnosti. Dúfame, že tento návrh zákona neprejde. V opačnom prípade budeme musieť novú situáciu riešiť a postaviť sa k tomu. Predpokladám, že štát nám v tomto pomôže,” odpovedala na príspevok poslanca Piknu M. Komorníková.

Viceprimátor Tibor Pekarčík (Lepšia Trnava) predpokladá, že ak by zákon prešiel, schválený bude možno v novembri, čo je nedostatočný čas pre mestá a obce na to, aby sa dostatočne pripravili. “Preto verím, že ak bude tento nezmysel schválený, bude umožnené samosprávam nejaké prechodné obdobie.”

“Možno vás sklamem, ale pán predseda nemenovanej strany sa pre médiá vyjadril, že trvá na tom, aby zákon od 1. januára 2019 platil a nezaujíma ho, ako to mestá zabezpečia. Preto si myslím, že Smer-SD očakáva, že návrh zákona v parlamente prejde a vysporiadať sa s tým musí každý podľa svojich možností,” doplnil viceprimátora poslanec Peter Halada (Naše MesTTo).

Podobný názor na návrh zákona o tzv. obedoch zadarmo vyjadril primátor Peter Bročka: “Dúfam, že štát bude pri týchto – v úvodzovkách – úžasných opatreniach myslieť aj na zvýšené financovanie samospráv, ktoré sa budú s jeho ‘úžasným’ nápadom nejako vysporiadať. Určite pripravíme základný nápočet. S najväčšou pravdepodobnosťou, pokiaľ sa pôjde natvrdo, teda bez prechodného obdobia na technickú prípravu, budeme núdzovo riešiť externého dodávateľa na vykritie medziobdobia, pokiaľ by sa vybudovala napríklad nová výdajňa stravy alebo kuchyňa, čo bude zrejme nevyhnutné.”

Opačný názor na bezplatné obedy pre školákov ako predrečníci prezentoval poslanec Smeru-SD Jozef Čavojský.

“Ešte sme ani nič nezaviedli, a už všetci kričíme, aké je to zlé. Nechajme to tak, vláda má dobré úmysly, chce ľuďom pomôcť. Nech to prejde a uvidíme, aké budú výsledky. Nemaľujme čerta na stenu, napokon to ešte dopadne tak, že budete hovoriť, že ste to sami podporili,” povedal v rámci diskusie.

Poslanec Peter Šujan (Lepšia Trnava) sa obáva výrazného nárastu odpadu zo školských jedální. Ako poznamenal, “už teraz produkujú školské jedálne veľmi veľa pomyjí. Predstavte si, čo bude potom. Pribudnú ďalšie náklady, nielen personálne, technické, ale takisto pomyje. Tento zvláštny nápad spôsobí mnoho problémov. Verím v rozumné uvažovanie rodičov, že budú svoje deti v prípade absencie naozaj odhlasovať a budú sa tak pripravovať počty obedov pre reálny počet detí, ktoré prídu do jedálne”.

Návrh zákona týkajúci sa tzv. obedov zadarmo by sa mal prerokovávať na októbrovej schôdzi Národnej rady SR. Podľa predsedu strany Smer-SD Roberta Fica by mali štát stáť 80 až 100 miliónov eur.

Bezplatné stravovanie by malo platiť pre všetkých žiakov základných škôl a posledných ročníkov materských škôl od 1. januára 2019. Podľa sociálneho opatrenia strany by každé dieťa malo od štátu dostať 1,20 eura na deň na stravovanie.

Ulož ako PDF
Napísal 11. októbra 2018 12:16. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Mestu sa nepáči nápad tzv. obedov zadarmo. Obáva sa nárastu finančných, technických aj personálnych nárokov”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.