reklama

Na doskách DJP sa cez víkend predstavia divadelné súbory z Trnavského kraja

Počas víkendu od piatka 14. do nedele 16. decembra pripravil Trnavský samosprávny kraj, Divadlo Jána Palárika a Divadlo Yarmat festivalu divadelných súborov v rámci podujatia Prehliadka divadiel Trnavského kraja. S myšlienkou prišla Trnavská župa, ktorá s divadelnými súbormi z celého kraja komunikuje už od jari tohto roka.

V piatok 14. decembra 2018 sa predstaví divadelný súbor Herci z hrca z Hrnčiaroviec nad Parnou. Festival v Divadle Jána Palárika symbolicky otvoria hrou z pera dramatika Jána Palárika Zmierenie alebo Dobrodružstvo pri obžinkoch. Klasická veselohra vychádzajúca zo zámeny postáv je tiež prvou premiérou tohto ochotníckeho súboru.

V sobotu Divadlo Yarmat z Dolných Orešian odohrá inscenáciu Smrteľníci, veľkohubú scénickú miniatúru o ľuďoch, ktorých možnosti visia prekliato nízko.

Organizátori festivalu nezabudli ani na najmladších divákov a do programu posledného dňa festivalu zakomponovali rozprávku Divadla Animare Silva, taktiež z Dolných Orešian.

Príbeh o tom Ako sa Jano s drakom porátal zabaví divákov klasickým príbehom boja dobra a zla. Hlavnými hrdinami sú marionety z vlastnej dielne rodiny Pilátovcov, ktoré sú nádhernou prepracovanou prácou s drevom.

Festival ukončí v nedeľu 16. decembra divadelný súbor z Palárikova svojim naštudovaním hry Kena Ludwiga, Požičajte mi tenora. Komédia s neopakovateľným charaktermi zabaví vtipnými zápletkami a poteší prekvapivým vyvrcholením.

„V programe sú zaradené súbory, ktoré netvoria svoje inscenácie v Trnave a doteraz mali minimálnu možnosť sa tu prezentovať. Neprofesionálny súbor Herci z Hrnca sa úspešne zapojuje do súťaže v rámci Scénickej žatvy. Zámerom prehliadky je tiež ukázať, že aj v našom kraji máme dva nezávislé profesionálne divadelné súbory, každý je úplne iný, aj keď zhodou okolností sídlia v rovnakej obci. S radosťou privítame aj súbor z Palárikova, kde venujú osobitnú pozornosť Jánovi Palárikovi, ktorý je úzko spätý aj s trnavským divadlom,“ dopĺňa Dagmar Bednáriková, jedna z organizátoriek Prehliadky.

Súčasťou festivalu je aj pracovné stretnutie divadelníkov Trnavského kraja s predstaviteľmi TTSK a DJP, ktorí budú pripravení zdieľať svoje odborné skúsenosti s fungovaní divadelných súborov a s ich financovaním.

„Ako jediné divadlo v zriaďovateľskej pôsobnosti Trnavského samosprávneho kraja chceme systematicky poskytnúť priestor ďalším divadelným súborom z okolia pre vzájomnú inšpiráciu a pripravovaná prehliadka s pracovným stretnutí je jedným z prvých krokov,“ dodáva riaditeľka Divadla Jána Palárika v Trnave, Zuzana Šajgalíková.

Hostia festivalu Prehliadka divadiel Trnavského kraja

DIVADELNÝ SÚBOR HERCI Z HRCA

Súbor Herci z Hrnca vznikol 9.3.2016 ako dobrovoľná skupina ľudí ochotných sa minimálne raz do týždňa stretnúť a prekonávať samých seba. V nadväznosti na tradície a zvyky, ktoré
kedysi patrili každej dedine, či mestu sa skupinka divadelne naladených ľudí rozhodla priateľom a známym dokázať a ukázať,že všetky generácie vedia koexistovať a aj napriek uponáhľanej dobe sa ešte stále vieme baviť, vieme sa učiť a posúvať svoje hranice. Súbor Herci z Hrnca sa skladá výlučne z obyvateľov Hrnčiaroviec nad Parnou.
Veľkú podporu prejavuje obec aj miestni podnikatelia, vďaka ktorým mohli naskúšať svoju prvú inscenáciu: Zmierenie alebo dobrodružstvo pri obžinkoch. Skúšobné obdobie síce trvalo 8 mesiacov, ale potlesk, ktorým ich odmenili diváci, ich utvrdil v tom, že námaha nebola márna. A práve preto sa rozhodli pokračovať ďalej.
A hoci sú Hrnčiarovce malá dedina, sú radi, že aspoň takto – ochotnícky – možno privedú ľudí späť ku kultúrnym hodnotám. Momentálne v súbore pôsobí 12 členov vo veku od 11 až po 67 rokov. Vedúcou súboru a zároveň aj režisérkou je Linda Pereslény Zemánková. (Facebook)

DIVADLO YARMAT

Divadlo Yarmat odkazuje na činnosť kultových divadiel Z Zeleneč, Disk Trnava a SkRAT Bratislava.
V prvom samostatnom projekte sa stretávajú bývalí aj súčasní členovia týchto súborov Dušan Vicen, Vít Bednárik, Dana Gudabová, Zlata Kazimírová a Ivan Kazimír. So súborom spolupracujú aj ďalší umelci, napríklad členka činohry SND Jana Oľhová.
Dušan Vicen je držiteľom ocenení v súťaž i o cenu Alfréda Radoka, splolu s Vítom Bednárikom a Danou Gudabovou v divadle SkRAT spoluvytvárali inscenácie, ktoré boli ocenené cenou Grand prix – Nová dráma a ďalšími.
Divadlo Yarmat bolo založené v roku 2014, odkedy členovia zriadili v súkromnej pivnici klubový divadelný́ priestor. V tomto divadle aj vo vonkajšiom priestore sú pre verejnosť organizované predstavenia slovenských a českých umelcov , napr. divadla SkRAT, Xaver, Bilbo Compagnie, Studio dell’arte, ZkuFraVon, Compagnie des pieds perchés, Cirkuskus a ďalších.
Divadlo Yarmat uvádza predstavenia pre dospelých aj pre deti, od roku 2016 sa zapojilo do organizácie slovensko-českých dielní pohybového divadla pre mládež. V sídle divadla je tiež priestor pre tréning vzdušnej akrobacie a ďalších cirkusových disciplín, uskutočňujú sa tu rezidencie a vystúpenia domácich aj zahraničných akrobatov. 21.októbra 2017 uviedlo svoju prvý autorský text pod názvom Smrteľníci, nová inscenácia sa plánuje v roku 2019. (www.divadloyarmat.sk)

DIVADLO ANIMARE SILVA

Divadlo Animare Silva to je rodina, a to doslova. Tvoria ho mama Jana, otec Peter a dcéra Veronika Pilátovci. Odišli z Bratislavy, ktorá im už nevyhovovala a usadili sa v Dolných Orešanoch, kde si založili ateliér. Animare Silva v latinčine znamená oživovať drevo a pod šikovnými rukami celej rodiny dostáva drevo nielen podobu krásnych marionet, ale aj život v tradičnom bábkovom divadle.
V repertoári majú rozprávky Žabí princ a Ako sa Jano s drakom porátal. Žabí princ je inšpirovaná rozprávkou bratov Grimmovcov, texty sú zveršované s chytľavými pesničkami. Ďalšia rozprávka hovorí príbeh statočného Jana, ktorý zachránil kráľovstvo pred hrozným drakom. (www.animaresilva.sk)

DIVADELNÝ SÚBOR PALÁRIKOVO

Korene palárikovského ochotníckeho divadla siahajú do začiatku 20. storočia, keď prvú divadelnú hru nacvičil so svojimi farníkmi vtedajší kaplán. Intenzívnejšie sa začalo rozvíjať po založení spolku Orol, ktorého súčasťou sa stal ochotnícky divadelný krúžok. Obyvateľom vtedajšieho Slovenského Medera sa predstavil hrou Rozmarín. Potom nasledovalo niekoľko desiatok hier, ktoré niekedy s malými, inokedy s väčšími prestávkami ochotníci odohrali do roku 1984.
V deväťdesiatych rokoch minulého storočia sa opäť z iniciatívy bývalých hercov obnovila tradícia ochotníckeho divadla a našla si veľa nadšencov aj medzi mladými. Palárikovčania, ale i obyvatelia okolitých obcí, mali možnosť vidieť divadelné hry Pytliakova žena, Trasovisko, Zaľúbenci, Ženba Ďura Šúplatu, Svadobný závoj, Pani richtárka, spevohry Kamenný chodníček či Srdiečko z lásky. Osobitnú pozornosť venovali ochotníci známemu slovenskému dramatikovi Jánovi Palárikovi.
Naštudovali dve z jeho troch divadelných hier – Dobrodružstvo pri obžinkoch a Inkognito, s ktorou sa zúčastnili na festivale Palárikova Raková (2012). Občas ochotníci siahnu aj po zahraničných dielach alebo dielach mladších autorov. Spomeňme aspoň veselohru Ako je dôležité mať Filipa od Oscara Wilda (2009), drámu Petra Zvona Tanec nad plačom (2011), muzikál My Fair Lady z pera Georgea Bernarda Shawa (2016) či komédiu Georgesa Feydeaua Dámsky krajčír (2017).

Ulož ako PDF
Napísal 13. decembra 2018 9:34. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Pozvánky, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.