reklama

Pamätník Víťazstvo zostane na svojom mieste, s rekonštrukciou súsošia majú finančne pomôcť Rusi

Avizovaná a niekoľko rokov pripravovaná revitalizácia Námestia SNP sa oneskorí. V súčasnosti trnavská radnica počíta s tým, že pamätník Víťazstvo zostane na svojom súčasnom mieste. Ešte nedávno sa vedenie radnice prikláňalo skôr k tomu, aby bol pamätník z roku 1959 presťahovaný na Študentskú ulicu.

Prioritou revitalizácie Námestia SNP v Trnave bude podľa tlačového vyjadrenia Úseku komunikácie a marketingu Kancelárie primátora finančne aj technicky náročná rekonštrukcia pamätníka Víťazstvo, ktorý je zo statického hľadiska takmer v havarijnom stave.

“Ministerstvo obrany Ruskej federácie vyjadrilo prianie, aby pamätník ostal na svojom mieste a deklarovalo ochotu prevziať veľkú časť finančných nákladov spojených s jeho rekonštrukciou na svoje plecia,” zverejnilo mesto Trnava aktuálne informácie prostredníctvom tlačovej správy.

S premiestnením pamätníka sa začalo uvažovať až potom, keď vysvitlo, že súsošie leží práve v bývalom koryte Trnávky a sčasti aj na storočnom premostení, kde sa nedá počítať s potrebnou únosnosťou podložia. Pamätník je preto viditeľne naklonený a hocikedy môže dôjsť k popraskaniu kamenného obkladu.


Pamätník osloboditeľom zrejme napokon zostane na súčasnom mieste

“Vzhľadom na to, že rekonštrukcia pamätníka na tomto mieste by bola po technickej stránke mimoriadne náročná a projekt obnovy námestia by neúnosne predražila, mestská samospráva navrhla jeho premiestnenie na iné dôstojné miesto. Na tento účel bola navrhnutá Študentská ulica, ktorá je dielom významného architekta Iva Beneša a už v čase jej vzniku sa tam uvažovalo o umiestnení sochárskeho diela,” pripomína mestská samospráva dôvody, pre ktoré sa mesto rozhodlo zvoliť alternatívu presťahovania súsošia.

Podľa zákona o vojnových hroboch, ktorý sa dotýka aj pietnych miest pripomínajúcich vojnové udalosti, však nie je možné zrušiť, prestavať ani presunúť hroby či pamätníky bez písomného súhlasu Ministerstva vnútra Slovenskej republiky.

Zároveň sa naň vzťahuje bilaterálna rusko-slovenská dohoda o vojnových hroboch. Paralelne s dokončovaním projektovej dokumentácie sa preto uskutočnili aj rokovania so zástupcami ministerstva vnútra a ruskej ambasády, ktorí sprvoti mali pochopenie pre presun súsošia aj jeho dôvody. Zástupcovia Ministerstva obrany Ruskej federácie však neskôr prejavili obavy z citlivosti tohto problému.

„Pre nich bolo prijateľnejšie rokovať o tom, že pamätník ostane na pôvodnom mieste a ruská strana by prevzala veľkú časť finančných záväzkov spojených s rekonštrukciou na svoje plecia. Momentálne sme teda v situácii, že budeme musieť opätovne rokovať s projektantom o prepracovaní projektovej dokumentácie a hneď ako budeme mať orientačne vyčíslené náklady na samotnú rekonštrukciu pamätníka, prostredníctvom ministerstva vnútra posunieme túto informáciu ruskej strane, ktorá bude zabezpečovať finančné prostriedky,“ povedal vedúci odboru územného rozvoja a koncepcií Mestského úradu v Trnave Tomáš Guniš.


Pracovná verzia vizualizácie budúceho vzhľadu námestia z rozpracovaného návrhu obnovy Námestia SNP v Trnave, v ktorom sa ešte počítalo s premiestnením pamätníka Víťazstvo. Do návrhu je začlenená aj prezentácia Dolnej brány mestského opevnenia

Zdroj: Mesto Trnava / Ateliér DV

Pamätník Víťazstvo bol v roku 1959 inštalovaný v priestore, kde stála pôvodne socha Milana Rastislava Štefánika od zakladateľa slovenského moderného sochárstva Jána Koniarka.

Projekt obnovy, ktorý po zistení statických problémov pamätníka už počítal s jeho premiestnením, mal Námestiu SNP v plnej miere prinavrátiť pôvodný vzhľad v štýle ranej moderny a vytvoriť plynulé prepojenie s už zrekonštruovanou časťou parku, náznakovou prezentáciou znovu objavenej Dolnej brány stredovekého mestského opevnenia, Hlavnou ulicou a historickým centrom mesta.

Socha Štefánika, ktorá bola štyrikrát premiestnená, sa mala vrátiť na pôvodné miesto, kde bola v roku 1924 slávnostne odhalená. Na svoje miesto by sa potom mohli vrátiť aj kópie sôch Panny Márie a sv. Jozefa, ktoré zdobili voľakedajší barokový most cez Trnávku približne tam, kde stojí socha Štefánika v súčasnosti. Riečku mala pripomínať aj líniová fontána v šírke jej bývalého toku a rovnaké mostné zábradlie ako pri Knižnici Juraja Fándlyho.

“Mesto Trnava však rešpektuje názor ruskej strany a súsošie Víťazstvo ostane na svojom terajšom mieste. Plány obnovy sa preto musia v mnohých ohľadoch zmeniť. Časový horizont rekonštrukcie Námestia SNP bude závisieť aj od toho, či sa zmeny v projekte budú môcť uskutočniť v rámci pôvodnej zmluvy, alebo bude nutné hľadať finančné prostriedky na novú projektovú dokumentáciu,” konštatuje trnavská radnica.

Ulož ako PDF
Napísal 25. januára 2019 9:31. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0.


INZERCIA

14 komentárov pre “Pamätník Víťazstvo zostane na svojom mieste, s rekonštrukciou súsošia majú finančne pomôcť Rusi”

 1. 1
  Sasky says:

  možno by stálo za úvahu umiestniť Štefánika k západnej bráne, kde už kedysi stál. tak by sa dve významné Koniarekove diela ocitli na jednom mieste. Bola by to primeraná pocta umelcovi, ktorého si občania vybrali za Trnavčana 20. storočia.

  pre súsošie Žatva, či ako sa volá, sa iste nájde miesto inde.

 2. 2
  mo Ra says:

  Pán Kucman kvázi už raz reštauroval súsošie za 13 000 e, po ofrkaní vodou a brúsení dlažby, tento slávny proces ukončil. Veselé je že po 9 rokoch, asi znovu budeme sa prizerať na jeho reštaurátorské umenie . https://mytrnava.sme.sk/c/5044779/pomnik-sa-iba-restauruje-na-potrebnu-rekonstrukciu-nie-su-peniaze.html

 3. 3
  Zdravroz says:

  Je veľká škoda, že námestie po rekonštrukcii nedostane vzhľad zo začiatku 20. storočia. Študentská ulica spolu s Pamätníkom víťazstva podľa vizualizácii vyzerala veľmi pôsobivo a pamätník by tam mal dôstojne miesto. Nechápem prečo sa proti jeho presunu spustila vlna kritiky. Asi je to tým, že najviac zväčša vykrikujú tí, ktorí majú radi hlavne vlastné predstavy a nezamýšľajú sa nad súvislosťami.

 4. 4
  Looper says:

  Ak by na meste uvažovali v súvislostiach, najprv si mali preverit, či je možné pamätník presunúť a nie zadávať objednávky externým firmam. Kto uhradí náklady za zmarenu investíciu? Bol dodržaný proces obstarávania? Vizualizacia vyzerá všelijako len nie pôsobivo. Radšej keby sa predstavitelia mesta zložili na veniec a išli ho položiť obetiam 2 sv. Vojny, ako riešiť presunutie pamätníka. Myslím, že na Bottovej majú aktuálne iné problémy ako pamäťnik.

  • 4.1
   Začiatočníci says:

   To je tak, keď na prvom aj druhom mieste sú štúdie a znovu štúdie. Potom dlho nič. Fejsbúkovým budovateľom to vo virtuálnom svete stačí.

 5. 5
  Zdravroz says:

  Áno, vizualizácie vyzerajú naozaj dobre a pamätník by mal dôstojné miesto na Študentskej ulici. Premiestnenie by nebolo v žiadnom prípade prejavom neúcty obetiam 2. svetovej vojny. Tu je odkaz na vizualizácie: https://mytrnava.sme.sk/c/20495213/osloboditelov-musia-prestahovat-pozrite-kam-ich-presunu.html. V dnešnej dobe je už bežnou praxou, že pred tým než sa ide niečo vytvoriť urobia sa najprv vizualizácie, nežijeme v 70. rokoch minulého storočia, aj keď názory niektorých ľudí to nepotvrdzujú. Ak má niekto pocit, že neboli dodržané podmienky obstarávania, môže podnet na prešetrenie riešiť oficiálnou cestou. Ale “internetovým kritikom” všetkého a všetkých stačí, ak dostanú do éteru svoju dennú dávku kritiky a zlosti.

  • 5.1
   Mat says:

   Keď niekto chce niečo presadiť nezačne klamstvom o statickej neúnosnosti , ale poviem pravdu ,že zámer je dať námestie do pôvodného stavu. Protest Ruského veľvyslanectva je vyjadrenie nespokojnosti s premiestneným pamätníka. Áno nežijeme v 70 rokoch minulého storočia to však neznamená, že teraz sme akože chytrejší.Dôstojnejšie miesto pre pamätník ako terajšie miesto v Trnave nie je.

  • 5.2
   Sen says:

   Načo je dobrá vizualizácia nereálnych projektov? Prosím vysvetlite mi to.
   Keď raz platí medzinárodná zmluva, ktorá v podstate blokuje premiestnenie toho pomníka, tak prečo niekto prostredníctvom sci-fi vizualizácie sníva o premiestňovaní pamätníka?
   Vizualizácie sú zadarmo? Dobrovoľníci ich robia vo voľnom čase a bezplatne ich dávajú mestu? Mesto za ne nezaplatilo?

   Tu je vidieť systémovú chybu. Úlohy zadávajú snílkovia, ktorí nemajú ani tušenie o nadväzujúcich skutočnostiach.

   • 5.2.1
    Mrhanie a zmysluplnosť says:

    Na rôzne vizualizácie a štúdie, ktoré sa z rôznych dôvodov nezrealizujú, odíde celkom slušná suma financií. Takto premrhané peniaze by sa mohli využiť na zmysluplné projekty.
    Je vôbec možné, aby sa zadávanie vypracovania rôznych štúdií robilo svojvoľne? Nemalo by to náhodou byť zdokumentované v procesnej dokumentácii?

  • 5.3
   Sasky says:

   vizualizácie síce vyzerajú dobre, ale iba preto, lebo nezachovávajú mierku.
   pamätník je v skutočnosti oveľa masívnejší, než sa vizualizácie pokúšajú naznačiť.

 6. 6
  Zdravroz says:

  Pamätník bol osadený v roku 1959. Komunisti sa nezaujímali o názor verejnosti pri jeho osádzaní, či pri rušení iných sôch, napr. sochy M. R. Štefánika alebo Trojičky. Jednoducho ich zo dňa na deň odstránili a urobili si po svojom. Dnes, keď si chcú mestá rekonštruovať ulice, či námestia v historickom kontexte, narážajú na obmedzenia vyplývajúce aj z takýchto bilaterálnych dohôd. K takýmto veciam by sa malo pristupovať citlivo a to z oboch strán. Mesto má právo riešiť svoje záležitosti v súlade s historickým kontextom a naprávať tak chyby z minulosti, navyše navrhlo veľmi dôstojné riešenie, s čím vlastne aj ruská strana súhlasila. V texte článku sa píše, že zástupcovia ruskej strany „sprvoti mali pochopenie pre presun súsošia aj jeho dôvody”, tak prečo zrazu zmenili názor. Práve tu mi ten citlivý prístup z ich strany chýba.

 7. 7
  Looper says:

  Každý iný názor je hneď hejtovanie? Nemyslim.
  “Sprvoti mali pochopenie…” existuje zápis z rokovania? Ako a kedy vyjadrili pochopenie? Kedy sa žiadalo o súhlas ruskej strany a min vnútra?
  Hovorím o tom,že z našich podielových dani sa interne obstaralo plnenie, ktoré je absolútne zbytočne a je to zmarené. Keby si to robili zo súkromných peňazí alebo arch súťaž, prosím…
  A istú formu neúcty je tam cítiť, keďže zväz protifašistických bojovníkov bol proti a som silne na pochybách, že to s nimi niekto vopred konzultoval.
  Naši dedovia pamatnik postavili a za ich života sa im môžeme len pekne poďakovať, že sme vôbec na svete.

 8. 8
  fušer says:

  Ďaľší dohúkaný projekt :

  Práce na komplexnej rekonštrukcii Zariadenia sociálnych služieb a nocľahárne na Coburgovej ulici v Trnave už niekoľko mesiacov stoja.
  … „Vzhľadom na nezrovnalosti v projektovej dokumentácii boli práce pozastavené …
  Kto kontroloval projekt a nesie zodpovednosť ten diverzant Guniš s bradou po zem alebo kto ? Koľko je na meste architektov ?
  Prosím vysvetliť ako sa to nedalo.

  https://www.trnavskyhlas.sk/c/25633-rekonstrukcia-zariadenia-socialnych-sluzieb-na-coburgovej-sa-stale-nezacala.htm

  Fušerina samá fušerina

 9. 9
  Looper says:

  Problém bude asi v tom, že zamestnanci mesta na plny úväzok veselo podnikajú v oblasti, kt.maju robit pre mesto. Nedá sa sedieť na 2 stoličkách. Stačilo by spraviť snímku dňa a videlo by sa kto koľko robí.

Napíš komentár

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.