reklama

Na vyjadrenie mesta Trnava o Pamätníku Víťazstvo reaguje predseda SZPB Jozef Petráš

25. januára sme zverejnili tlačovú správu mesta Trnava s titulkom “Pamätník Víťazstvo zostane na svojom mieste, s rekonštrukciou súsošia majú finančne pomôcť Rusi”. So žiadosťou o zverejnenie reakcie na vyjadrenia trnavskej radnice a mestského úradu sa na nás obrátil predseda Oblastného výboru Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov (SZPB) v Trnave Jozef Petráš.

Reakciu Jozefa Petráša prinášame v plnom znení.

“V médiách sa objavili informácie o tom, že Pamätník Víťazstvo zostane na svojom mieste. Verím, že to bolo rozhodnutie inteligentných a rozumných ľudí. Napriek tomu si dovoľujem upresniť niektoré skutočnosti, ktoré sú v článkoch nepresné, alebo aspoň zavádzajúce.

Prvé informácie o premiestnení Pamätníka sa objavili pred pietou k 72. Výročiu oslobodenie Trnavy Červenou armádou. V miestnych mediách sa objavili informácie ‘Protifašistickí bojovníci sú proti sťahovaniu pamätníka z centra’.

Ak ste sa zúčastňovali pietnych akcií, nikdy som nepočul z vystúpení zástupcov mesta, kto Trnavu oslobodil?! Vždy to boli iba také frázičky, nič konkrétne nehovoriace o oslobodení. Hovorili obyčajne o mieri, násilí a pod. Ale nič o konkrétne historickej situácii. Ani slovo o vojakoch, ktorí stratili rodiny a prešli v ťažkých bojoch stovky a tisíce kilometrov, aby naše mesto citlivo oslobodili. Takto opisuje priebeh oslobodzovania Trnavy aj miestny kronikár.

Za svoj život som všeličo prežil a počul. Viedol som rozhovory s ľuďmi, ktorých vtedajšia vládnuca garnitúra poslala do poľa – do boja proti slovanským národom Sovietskeho zväzu. Žiaľ, aj dnes sa to opakuje. Veľakrát som počul rozprávanie o zlome bežných vojakov, ale aj veliteľov, ktoré u nich nastalo, keď na vlastné oči zažili a videli zverstvá Nemeckých vojakov proti deťom, ženám a starým ľuďom. Tieto zverstvá viedli k dezertácii od svojich útvarov a neskoršie zapojené do jednotiek Československého armádneho zboru v ZSSR.”


Umiestnennie sochy gen. M. R. Štefánika na dobovej pohľadnici

FOTO: Archív J. Petráša

“Vrátim sa však k Pamätníku osloboditeľov. Všetci, ktorí mesto viedli od roku 1989, ho nechali chátrať – bez rozdielu politického dresu. Ja faktom, že nie je v ideálnom stave. Argumentovať tým, že je naklonený o 15 centimetrov a hrozí tam neviem čo, ako argumentuje Guniš, je smiešne Šikmá veža v Pise vysoká 57 metrov je vychýlená o 5 metrov a stojí. Pripadalo mi to, akoby minulé vedenie mesta naskočilo na háčik udice, ktorú im pripravili predchádzajúci vládcovia mesta.

Na podnet bežných občanov mesta, ku ktorým sa pridali obyvatelia celého Slovenska sa rozbehla Petíca za zachovanie Pamätníka na pôvodnom mieste. Uskutočnili sa jej dve podoby písomná i internetová.

Petičný výbor prijal primátor mesta – bol v ňom i dnes už nebohý priamy účastník protifašistického národnooslobodzovacieho zápasu Juraj Biľo. Priznám sa, že pán primátor nás milo prijal a zvlášť nevyvracal naše argumenty. Iba mi trochu prekáža, že organizátori petície už viac ako rok nedostali od primátora spôsob jej riešenia.

Veľakrát som sa osobne, s pracovníkmi ministerstva vnútra SR, ruského veľvyslanectva zúčastnil obhliadky terénu v okolí Pamätníku. Verejne som vyzýval aj zástupcov mesta. No nikdy sa nezúčastnili.

Neobstojí teda tvrdenie zástupcov mesta, že pomník leží na starom koryte riečky Trnávky. Podľa tohto názoru by riečka v prekrytom úseku na Námestí SNP musela pretekať v koryte znázorňujúcom paragraf. Obyčajný sedliacky rozum hovorí, že to tak nemôže byť. Podľa ich názorov by staré koryto bolo aj pod budovou terajšej Knižnice Juraja Fándlyho – bývalej Hospodárskej banky. Tá bola postavená oveľa skorej, ako pomník. Podobne, keď sa pozrieme do parčíku, ktorým preteká Trnávka, tam nad ňou stojí niekoľko stromov, ktorých hmotnosť je väčšia, ako Pamätníka.

Nemusí byť občan ani veľký odborník, či stavbár. Z výstavby činžiakov v Trnave je známe, najmä na Hlbokej ceste, že tieto boli stavané na nánose. Tieto tam stoja, pretože boli budované tak, aby mohli stáť a boli zaistené a zabezpečené rôznymi injekčnými spevneniami.

Podobne by podľa laického rozumu išlo riešiť i obnovu a stabilizáciu pomníka osloboditeľov.

FOTO: Archív J. Petráša

“Podľa získaných informácií objednávka statikom, Krajskému pamiatkovému úradu a ďalším smerovala k obhajobe presťahovania pomníka na Študentskú ulicu. Prečo na okraj mesta, kde bude mimo pozornosti občanov mesta i jeho návštevníkov? To nehovorím už o tom, že na mieste, kde chceli Pamätník premiestniť prechádza horúcovod. Počul som aj úplne choré názory, že by ho premiestnili.

Géniovia, kde by ste ho chceli preložiť, keď ide stredom Študentskej ulice? Cestujem denne okolo a  tam, kde mal stáť stále energetici pracujú a niečo reparujú. Verím, že Guniš mne, ako obyvateľovi Trnavy prezradí koľko by táto akcia stála?! Zaujíma ma to preto, že na rozdiel od neho v Trnave žijem a platím poctivo dane.

Zaujímalo by ma a verím, že aj ďalších Trnavčanov o tom, ako klamal a prehováral dcéry autora Pamätníka majstra sochára Snopka. Musel som sa zasmiať pri debate s nimi, ako zaujato ich presvedčoval, aby súhlasili s preložením Pamätníka a vlastne s jeho zachránením. Pri tom som si spomenul na Desatero Božích prikázaní, ktoré verím že ako dobrý krestan dodržuje.

Neobstoja ani názory, že na miesto pomníka osloboditeľov, by sa mala vrátiť socha Milana Rastislava Štefánika, ktorá tam historicky stála. Nie je to pravda. Táto socha na námestí síce stála, ale nie tam, ako tvrdí Guniš. Prikladám kópie dobových pohľadníc, ktoré ukazujú, kde táto socha skutočne stála.

Verím, že rozhodnutie o zachovaní Pamätníka na pôvodnom mieste bude trvalé. V kultivovaných mestách sú takého pomníky, či pamätníky na najfrekventovanejších miestach v ich centre. Iba v krajinách, kde sa prekrucuje história sa takéto pamätníky presúvajú do depozitov, alebo do okrajových častí.

Na druhej strane som presvedčený, že rekonštrukcia Pamätníka by mala byť svätou povinnosťou mesta Trnava, ako znak vďaky za ohľaduplné oslobodenie Červenou armádou. Považujem za veľkú hanbu a gól do vlastnej siete, aby rekonštrukciu robila Ruská strana. Odhadujem, že rekonštrukcia by mohla stáť do 20 000 euro. Nalejme si čistého vína. Neprešustrovalo mesto x krát viac pri rôznych nezmyselných projektoch?”

S pozdravom občan Trnavy a predseda Oblastného výboru SZPB Jozef Petráš

Ulož ako PDF
Napísal 18. februára 2019 13:30. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0.


INZERCIA

35 komentárov pre “Na vyjadrenie mesta Trnava o Pamätníku Víťazstvo reaguje predseda SZPB Jozef Petráš”

 1. 1
  architekt says:

  Pán Petráš richtár a Guniš na vás nemajú čas idú momentálne stavať svoj pomník pri stanici. Bude sa volať cykloveža. Na to peniaze sú.
  Bude aj plošina na pozorovanie kačíc v kamenáči atd.
  Za posledné 4 roky prešustrovalo mesto už toho neúrekom, ani to nevieme spočítať.
  Aj na pomník vyrobili nezmyselné štúdie do bezodného koša nikdy nerealizovaných štúdii a vizualizácii.

  • 1.1
   3962 says:

   Netrep, to všetko bude financované z eurofondov, tak sa preber,súdruh!

   • 1.1.1
    bolševik says:

    Eurofondy vznikajú tak, že my pošleme do bruselu lóve oni to čiastočne navýšia a pošlu naspäť. cca 0,80 € ku 1,20 € Ten rozdiel my rozkradneme, rozhajdákame a dáme na byrokraciu. Fakticky to čo pošleme sa použije naspäť. Robia sa z toho úžasne veci typu cykloveže, ktoré potrebuje 1% obyvateľov.
    Takže 3962 najprv študuj, uč sa a nepredvádzaj nám tu fejbúkové vedomosti.
    Eurofondy nerastú totiž na strome ako si myslíš.

 2. 2
  Divallo says:

  Z Google maps je zrejmé, že pamätník stojí na brehu resp. v tesnej blízkosti brehu prekrytého toku Trnávky. Takže úplne kľudne to môže byť dôvodom náklonu pamätníka.
  Odporúčam chladnú hlavu a zdravý rozum. Zahmlievacie výlevy s citovým podtónom patria na divadelnú scénu.

 3. 3
  Ferdo says:

  Pamätník treba odstrániť a nie premiestniť. Žiaľ, Červená armáda nás neoslobodila ale obsadila. Spravila z nás vazalov Sovietskeho zväzu. V jej dôsledku sme sa stali nedemokratickou – komunistickou tyraniou. Jedna diktatúra nahradila druhá. Obsadenie našej krajiny zapríčinilo desaťročia úpadku ako satelitného štátu ZSSR. Prišli perzekúcie, politické monsterprocesy, zatváranie a vraždy nevinných. Do dnešného dňa sme sa z tohto nespamätali. Nie je tu čomu vzdávať hold…

  • 3.1
   Timur says:

   Ferdo, ty si prekonal všetky očakávania , povinne naštudovať dejiny 20 storočia , prečo vznikla I. svetová vojna jej dôsledky, nespravodlivo nanútené mier a pokračovanie II.svetovou vojnou. V súčastnosti v Trnave pokračuje v prevedení LTT vybavovanie si účtov v historickom ponímaní 50 rokov minulého storočia , takže. vždy je to o ľuďoch. Hrdinský americký vojaci v 90 rokoch bombardovali za asistencie vlády Dzurindu, Srbsko ktoré 600 rokov bránilo rozširovaniu islamu v Európe. Skutočne sa teraz argumentuje sumou 20 000 €. To rozosmejete aj smútiacich kráčajúcich v pohrebnom sprievode . Ja verím že si iba žartoval a bude nasledovať ospravedlnenie.

  • 3.2
   pre Ferda says:

   …. Žiaľ, armáda NATO nás neoslobodila ale obsadila. Spravila z nás vazalov Bruselu, USA a NATO. V jej dôsledku sme sa stali liberálno fašistickou tyraniou, ktorá podporuje pedofilov, multi kulti, homošov a dekadenciu. Jedna diktatúra nahradila druhú. Obsadenie našej krajiny zapríčinilo posledných 30 rokov úpadku ako satelitného štátu, kolónie, protektorátu EÚ. Prišli perzekúcie, smradlavé mäso, podradný tovar, chudoba a vraždy nevinných v Iraku, Sýrii, Líbii, Juhoslávii čomu zbabelo asistujeme. Do dnešného dňa sme sa z tohto nespamätali ani nespamätáme Nie je tu čomu vzdávať hold…

  • 3.3
   História says:

   Ferdo, Ferdo,… ty si dejepisný analfabet, alebo tiež čosi cielene prekrúcaš.
   Trochu dejepisu:
   Trnava bola oslobodená červenou armádou, rok 1945. Pamätník vzdáva úctu týmto osloboditeľom. V roku 1945 sa ČA aj vrátila tam, odkiaľ prišla a kam aj patrila – domov.
   Socializmus prišiel na Slovensko po voľbách v roku 1948 zo západu – z Prahy. Na Slovensku komunisti vtedy prehrali.
   ČA prišla opäť až v roku 1968, samozrejme to už je iný príbeh.
   Vo svojom príspevku máš aj pravdivé vyjadrenia, ale vytrhnuté z kontextu a účelovo a demagogicky pospájané.

   • 3.3.1
    vlastiveda says:

    Správne História a príbeh pokračoval tak že od 68 mého vojská Varšavskej zmluvy ( tu máš chybu ) teda aj Poliaci, Bulhari, Maďari, Nemci a ZSSR do 89 tého si tu urobili piknik. Po r. 1989 prišli noví okupanti a majú tu aj vojenské základne. Sú tu doteraz teda cca 30 rokov. Celé Slovensko je nadšené že si od nich môžeme kúpiť zastaralé stíhačky a iný šrot,
    My spolu s nimi aj podporujeme vraždenie civilistov, žien a detí po celom svete. Potom im kradneme ropu a prírodné bohatstvo.
    Zlodeji a chrapúni ako vždy.

  • 3.4
   Andrej says:

   Ferdo ma uplnu pravdu. Boli sme obsadeni cudzou armadou a jeden idiotsky rezim, vystriedal iny. Pri oboch bola nesloboda a rovnako ako nemame fasisticke pomniky, nemame mat ani bolsevicke. Rusi si tu len oznackovali uzemie, ktore ma byt “ich”. V zapadnej Europe nenajdeme ziadne pomniky oslobodenia “slavnou a udatnou americkou armadou”. Su tam maximalne hroby tych chudakov, ktori na vojnu doplatili zivotom. Tak by to malo byt aj tu. Ziadne veldiela pre ruskych okupantov, iba hrob tym chudakom, ktori si zasluzia uctu a zostali v nasej zemi

   • 3.4.1
    Obcan says:

    Andrej mudrujes a figu o tom vies.Co sa nedozvieme.Tak v Zap.EU sa nenachadzaju ziadne pomniky US vojakom?Nenechaj sa vysmiat a zacni cestovat.
    V com ma Ferdo pravdu?My sme boli obsadeni cudzou armadou?Cervena armada nas oslobodila to je fakt,ktory ty a tebe podobni nijak nezmenite.Po vojne zostala CA na Slovensku?To su mi novinky.Napis ktore miesta u nas oslobodila “udatna americka” armada?Toto je vysledok liberalneho vymyvania.Treba dostudovat dejiny a pripomenut si co viviedli US na konci vojny napriklad v Plzni,alebo Drazdanoch.Niekedy nie je na skodu dat dole z nosa rusofobne okuliare.Mozno pomozu aj Harabinove otazky vo videu:
    https://m.youtube.com/watch?v=hUbP5mQPU-k

    • 3.4.1.1
     Andrej says:

     …ver tomu, ze ja mam viac pocestovane po svete ako ty prstom po mape ;-) To si naozaj narazil na nepraveho. Nikde v zapadnej Europe nevidel obdobne.pomniky americkej armade ako vo vychodnej tej ruskej. Kludne mi napis, co si pochodil a kde si take videl. Ty dokaz co je, ja nemam ako dokazat co nie je. Rusi nas rovnako oslobidili, ako ked vitali na Ukrajine, Lotyssku, Estonsku, ci Litve nemecku armadu. Videa lahko dohladatelne. A Harabin je jeden zufalec, ani jeden argument nestoji na oboch nohach-NZ bombardovali Amici ako madarake mesto rovnako ako Rusi bombardovali Nitru. Par hrobov americkych vojakov sa nachadza aj na SK, ale len malo, rovnako ako Rusov v zapadnej Europe. Apollo a Dubovu bombardovali kvoli nafte, ktoru sme dodavali nemeckej armade. My sme totiz vyhlasili vojnu USA a nie USA nam. Co nam mali pustat holubice mieru?

     • 3.4.1.1.1
      holubica says:

      ” Apollo a Dubovu bombardovali kvoli nafte, ktoru sme dodavali nemeckej armade. My sme totiz vyhlasili vojnu USA a nie USA nam. Co nam mali pustat holubice mieru?” Tak toto vyjadrenie je … Dňa 14.2.1945 bombardovali Prahu, kde zomrelo viac ako 700 ľudí. A musím povedať, že na Václavskom námestí, Pankráci , či na Vinohradoch žiadna nafta nebola. Boli tan strojárske fabriky. V apríli 1945 teda mesiac pred koncom vojny zbombardovali v Plzni celú Škodovku a Hlavnú stanicu + dve obytné robotnícke zóny. Bombardovanie neobišlo ani Bratislavu, Nové Zámky. Na celom bombardovaní je smutné to, že tesne pred koncom vojny zomierali nevinní ľudia a boli bombardované technologicky najvyspelejšie podniky. Je smutné, že v dnešnej dobe si už pomaličky nik neváži čo pre náš život urobila červená armáda. Nebudem, ani nechcem tu rozoberať históriu, kto podporoval a financoval a za akým účelom 2. svetovú vojnu. Múdry človek si to naštuduje a hlúpy zostane v demagógii celý život. Vážme si, že dnes tu žijeme aj vďaka nim a opraviť jeden pamätník je ozaj to najmenej čo môžeme urobiť.

     • 3.4.1.1.2
      Obcan says:

      Zase jeden co pocestovane viacej po svete,ach jaj.Normalne mam pocit ze si pisem s Kristofom Kolumbusom.Nabuduce zacni teda v Normandii,tam urcite nieco najdes.
      Co sa toho videa tyka,ako jeden zufalec mi skorej prisiel ten truhlik ,ktory zastupoval US ambasadu.Ved co cakal,nepripraveny,bez argumentov isliel/li oblbovat ludi po namestiach a nejak nevyslo:-)

      • 3.4.1.1.2.1
       Cestovateľ says:

       Ten čo pocestoval nebol napr. na Havajských ostrovoch ? Lebo tam je napríklad pamätník obetiam japonského útoku na základňu v Pearl Harbor z roku 1941.
       Desiatky a stovky pomníkov obetiam a vojakom z I. sv. vojny v Európe, na Slovensku aj v USA. V roku 1917 v uhorskom sneme bol prijatý zákon o uctení si hrdinov, nariadilo sa každej obci uctiť si pamiatku padlých a vystavať pomník.
       V Pensylvánii / USA / stojí 1200 pomníkov na bývalom bojisku v čase občianskej vojny medzi Severom a Juhom, 73 pomníkov generálov Konfederácie v 24 štátoch USA.

     • 3.4.1.1.3
      Cestovateľ says:

      To bude asi aj tým, že celkové straty na životoch v II. sv. vojne boli celkom cca 72 miliónov, z toho vojenské straty 25 miliónov.
      ZSSR : 25mil. vojakov, celkom straty na životoch 25mil.
      USA : 407 300 vojakov, celkom straty na životoch 418500
      Nemecko : 5,5mil. vojakov, celkom straty na životoch 7,5 mil.
      Asi, že fašistom a nacistom nebudeme stavať pomníky.
      A, že si v západnej Európe nevidel toľko pomníkov vojakov červenej armády to bude asi tým, že oslobodzovali Európu z východu otvorením tzv. východného frontu – oslobodili Poľsko, Bulharsko, Maďarsko, ČSR, Juhosláviu, Nórsko, Nemecko. Tých 25 milión sovietskych vojakov, ktorý padli v boji si nezaslúži našu úctu ?

      • 3.4.1.1.3.1
       maxim says:

       Padlých sovietskych vojakov bolo 8-9 mil. Ostatní boli civilisti. Napriek tomu i preto je vojna zverstvo.

       • 3.4.1.1.3.1.1
        Andrej says:

        Odpoviem na viacerych-nikdy nebudem mat nic proti hrobom sovietskych, rumunskych, francuzskych ale aj nemeckych vojakov (mimochodom tie nemecke su najlepie upravene). Je to pocta cloveku, ktory zaplatil cenu najvyssiu ze ciele inych. To co mi je odporne je mat pamatniky okupantom, ktori vystriedali inych okupantov. Pamatnik na namesti nie je vdaka.padlym, je to oznackovane teritorium podobne, ako bol niekedy vsade Lenin, alebo Stalin. Tych sme sa zbavili a tieto bolsevicke opachy musia tiez prec, rovnako ako isla prec na Dukle a vratila sa spat socha cs.vojaka. Nikto neruca Slavin, nikto neexumuje tych troch ruskych chudakov na Novom cintorine. Prec maju ist bolsevikarne, ktore pripominaju 40 rokov okupcie

        • 3.4.1.1.3.1.1.1
         Pomník says:

         K zmluve o ochrane pamätníkov s rusmi treba pristupovať presne tak, ako k nej pristupujú Rusi. Československé pomníky v Rusku systematicky likvidujú. Zmluva je pre nich zdrap papiera. Po nás chcú, aby sme ju dodržiavali.
         Žiadne poklonkovanie ruskej stalinistickej mentalite. Rusofilov tu máme “nakotených” viac ako je treba a ich myšlienky sa tu šíria ako rakovina, hlavne medzi frustrovanou mládežou v hnedých košeliach.
         Česi majú k tomu racionálnejší prístup. Prestali na pomníky do Ruska posielať peniaze na ich údržbu, pretože peniaze sa strácali a pomníky tiež. K pamätníku maršala Koneva v Prahe dali tabuľku, že sa intenzívne zúčastnil aktivít pri obsadení Československa v roku 1968.
         Padlí vojaci si úctu samozrejme zaslúžia. Demagógiu od toho však treba vedieť odfiltrovať. Takisto ako históriu v rokoch 1945 a1968.

 4. 4
  nitra says:

  Tragické bombardovanie zažili 26. marca 1945 aj obyvatelia Nitry. V ten deň na mesto útočili bombardéry 5. leteckej armády 2. ukrajinského frontu. Mesto v tom čase nebolo chránené protilietadlovou obranou a pretože zlyhala aj hlásna služba, lietadlá prileteli nad Nitru bez akéhokoľvek varovania. Po ôsmej hodine ráno už na centrum mesta padali bomby. Zničených bolo približne 50 budov, ďalších 300 bolo poškodených. Pri nálete zahynulo takmer 350 ľudí. K veľkému počtu obetí prispelo aj to, že k útoku došlo v čase, keď sa v Nitre konali trhy. Cieľom bômb mali byť ustupujúce nemecké vojská, ktoré však v čase náletu už v meste neboli. Ruský útok tak z vojenského hľadiska vyznel ako celkom zbytočný. Spôsobil však obrovské škody na majetku a zabil stovky civilistov. Počas bývalého režimu sa preto o tejto etape oslobodzovania Nitry nemohlo otvorene hovoriť. Sovietske vojská vstúpili do mesta prakticky bez boja 30. marca 1945.

  • 4.1
   Andrej says:

   …ale to boli dobre bomby, lebo boli sovietske a oslobodzujuce :-D. Na to uz odpovede nemaju a take otazky ani chudak Harabin nevystruhal :-D

 5. 5
  Parva Roma says:

  Priamy účastník protifašistického národnooslobodzovacieho zápasu Juraj Biľo = Starší referent oddelenia ŠTB Trnava (http://www.upn.gov.sk/utvary-stb-a-ps-na-slovensku/priebeh-sluzby.php?osoba=3105&pismeno=B)

 6. 6
  soteking says:

  Pan Petras, velmi patetickym a subjektivnym sposobom vykopavate otvorene dvere, kedze pamatnik tam pre mna osobne bohuzial zostane. Studentska ulica nie je okraj mesta, staticke problemy su faktom. Ten pamatnik je komunistickym symbolom na slavu CA, staval som pod nim ako pionier na strazi. Tej CA ktora po oslobodeni od nas zabudla 40 rokov odist. Tento pamatnik pred vstup do stredovekeho mesta nepatri, je to ako past na oko, ale doba bol taka, ze chudak Stefanik sa musel porucat.

  • 6.1
   Kesso says:

   Chlapče teba mal tatko viac ťahať za uši. A co je na tom ze ho stavali komunisti. To majú v Egypte zbúrať pamiatky lebo ich staval faraón?

   • 6.1.1
    Trend says:

    Toto tvoje porovnanie je jak to pana komousa ktory porovnal sikmu vezu stymto pametnikom kde keby nedali 800 tonove zavazia je davno zosypana dole…

 7. 7
  František says:

  Pár poznámok. Ako učiteľ som sa tri krát zúčastnil so žiakmi kladenia vencov. Nesuhlasil by som s tým, že zástupcovia mesta, dvakrát predchádzajúci a raz súčasný, by rozprávali iba tak. Pre mňa i žiakov to bolo na moje milé prekvapenie od nich vecné, myšlienkovo konzistentne a apriori proti vojne. Druhý ste vždy vystupovali vy, kde ste detailne a každoročne zopakovali historické podklady. Ak by o tom istom mali moji žiaci počúvať aj od zástupcov mesta, asi by to brali ako frázy. Bolo fajn, že si vypočuli širší myšlienkový kontext i históriu. Toľko k úvodu. Pomník žiaľ ma dva problémy. Nik sa nepýtal vtedy ani dnes. Vtedy i dnes si tzv. odborné zložky narokovali na jednotný a pravdivý výklad. Koncepčne je socha mierne predimenzovana a je pravdou, že architektonický nesedí v danej lokalite. Netvrdím však, že opäť bez všeobecného konsenzu a korektneho prístupu k histórii, dejinám a obetiam treba konať zas proti a borit sochy. Skúsme sa bez emócií v úcte pozrieť na minulosť a udržme to čo je dôležité.

 8. 8
  palo says:

  “kto Trnavu oslobodil?!”

  viaceré zdroje uvádzajú, že to boli
  vojaci 2. ukrajinského frontu
  https://bit.ly/2SK9Hqp
  Patrí im úcta a vďaka

  Pamätník o ktorom je tu reč je však symbolom boľševickej ideológie a nepatrí do priestoru ktorý celý patril Štefánikovi a o ktorý ho ten istý boľševik pripravil

  shorturl.at/lpzFS
  shorturl.at/rvyM9
  http://bit.do/eJwBx
  http://bit.do/eJwBT
  http://bit.do/eJwB2

 9. 9
  Jery says:

  Bolo treba vypilovať stromy vo Všivavo Hájičku, aby bolo vidieť hradby ktoré nikdy neboli dobité. Nakoniec sa ukázalo že treba rozšíriť priestor aby sa tam zmestil chodník aj cyklochodník. Potom bolo treba postaviť južnú bránu v celom profile a nebol by výhľad ma pamätník, ten treba presťahovať na Študentskú. Takýchto a podobných poloprávd a klamstiev človek počúva už 4 roky a neustále sa to stupňuje. Snaha LT spraviť niečo bombastické čo ohúri občanov na dlhé obdobie a potom sa budeme len hrajkať a vyhrievať sa na slniečku popularity, tak to mesto nefunguje. Mesto je o celoročnej systematickej mravenčej práci, navyše nie príliš atraktívnej. Takže ohurovať tlačovkami v duch čo by bolo keby bolo občanov neuspokojí. Spochybňovať padlých vojakov pri oslobodzovaní Slovenska je úbohosť ktorú zdravý človek nemôže pochopiť.

 10. 10
  palo says:

  “kto Trnavu oslobodil?!”

  viaceré zdroje uvádzajú, že to boli
  vojaci 2. ukrajinského frontu

  Pamätník o ktorom je tu reč je však symbolom boľševickej ideológie a nepatrí do priestoru ktorý celý patril Štefánikovi a o ktorý ho ten istý boľševik pripravil

  • 10.1
   Bezdomovec says:

   Ten pamätník pripomína takým ako si ty hrôzy II. svetovej vojny, tá bola v histórii ľudstva najtragickejšie memento a nechcime aby sa tie udalosti opakovali.

   • 10.1.1
    palo says:

    rozumiem
    a k Štefánikovi máte tiež nejakú informáciu?

    • 10.1.1.1
     Bezdomovec says:

     Neviem čo by si chcel vedieť o tom veľkom synovi nášho národa, ja raz alebo dva krát za rok navštívim mohylu na Bradle a vediem k tomu aj ďalších. Mal smolu že naše dejiny sa prispôsobujú dobe a keďže sme malí národ s veľmi mocensky zaujímavo umiestneným území tak sa tu striedajú záujmy veľmi často. Z môjho pohľadu keby nás sovietska armáda neoslobodila dva krát, (1945 a 1968 tak ten pomník nikomu nevadí. Keby Nemci nechceli skúšať štát s jednou stranou a nepožičali Leninovi marky nech spraví revolúciu, tak by vývoj v Európe bol zrejme iný. Keby Tiso nedostal podmienku, že buď vyhlási Slovenskú republiku, alebo nás mocnosti rozdelia medzi Poľsko a Maďarsko. Takže tých pohľadov je veľa a ani jeden priami. Na záver ,pri vzniku Československa v roku 1918 tak Čechov a Slovákov v novovznikajúcej republike bolo slabo nad 50%, takže sa to dávalo do kopy veľmi ťažko. Záverom Štefánik bol viac Slovák ako Čechoslovák tak skončil ako skončil.

Napíš komentár

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.