reklama

Trnava privíta najlepších mladých ekonómov z celého kraja

Ekonomická olympiáda pre stredoškolákov rozbehla svoj druhý ročník na Slovensku. Jej úlohou je súťaživou formou priblížiť praktické otázky z ekonomického a finančného sveta. Počas februára zavíta do všetkých ôsmych krajských miest Slovenska.

V prvom (školskom) kole druhého ročníka Ekonomickej olympiády sa zapojilo neuveriteľných 5300 stredoškolákov, čo je o 1300 viac ako minulý rok. Z celkového počtu postúpilo 438 súťažiacich do krajských kôl.

Stredoškoláci z Trnavského kraja sa stretnú už 8. februára 2019 o 10:00 hod. na pôde Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave.

Zo 499 súťažiacich v tomto kraji postúpilo 41 študentov do ďalšieho kola. Priemerná úspešnosť bola okolo 45 %, najlepšie výsledky zaznamenali žiaci z Obchodnej akadémie na Kukučínovej ulici v Trnave, informovala riaditeľka programu Ekonomická olympiáda Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz INESS Monika Budzák.

FOTO: ekonomickaolympiada.sk

„Ekonómia je o premyslenom, účelnom a hospodárnom nakladaní dostupných prostriedkov pre zlepšenie kvality nášho života. Týka sa nás neprestajne a všade – počnúc školstvom, zdravotníctvom až po vývoj a použitie umelej inteligencie. Preto považujem Ekonomickú olympiádu za skvelú príležitosť pre študentov otestovať sa a učiť sa uvažovať v ekonomických súvislostiach,“ hovorí Blanka Kolníková, učiteľka na Gymnáziu Jura Hronca v Bratislave.

INESS – Inštitút ekonomických a spoločenských analýz je organizátorom najväčšej súťaže z ekonómie a financií, ktorá bude mať tentoraz aj medzinárodný rozmer. Úspešných slovenských finalistov čaká medzinárodné kolo, v ktorom si budú môcť zmerať svoje ekonomické sily s rovesníkmi z Česka a Maďarska.

Na Slovensku projekt nadviazal partnerstvo s ôsmymi univerzitami, z ktorých niektoré sa rozhodli prijať úspešných súťažiacich na vysokoškolské štúdium bez prijímacich skúšok.

Na správnosť a zrozumiteľnosť súťažných otázok dohliadajú poprední ekonómovia, ako napr. prof. Ferdinand Daňo (Ekonomická univerzita v Bratislave), prof. Josef Šíma (VŠ CEVRO Institut v Prahe), Ľudovít Ódor (Národná banka Slovenska), doc. Ján Šebo (Ekonomická fakulta UMB), Martin Šuster (Národná banka Slovenska), Marcela Veselková (Slovenská ekonomická spoločnosť), či Juraj Karpiš (INESS). Ekonomickú olympiádu taktiež podporujú Slovenská asociácia poisťovní či Slovenská banková asociácia.

Ulož ako PDF
Napísal 1. februára 2019 7:49. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0.


INZERCIA

10 komentárov pre “Trnava privíta najlepších mladých ekonómov z celého kraja”

 1. 1
  nevedko says:

  Údajne najväčší rébus ktorý riešia je kam zmizli peniaze z rozpočtu mesta Trnava,
  prečo sú takmer na nule kapitálové výdavky a kde sa prešustroval rezervný fond.
  Vo finále sa bude riešiť dopad cykloveže na participatívny rozpočet.
  Nevedko obklopený neschopákmi a bludmi na FB netuší …
  Kapacity a umelá inteligencia na to nestačia.

  • 1.1
   Mat says:

   Neviem či je dokončená vedecká téma ,, Milostný život mravcov a jeho vplyv na vychýlenie zemskej osi ,,.Od vyriešenia tejto témy si Peťo veľa sľubuje, v začiatkoch by malo vyriešenie tejto úlohy priniesť do mestského rozpočtu formou zvýšeného záujmu turistov finančný profit . OD 11. 2 v noci prestáva v noci mrznúť a tak šup šup zametať a na 3 zmennú prevádzku nasadiť stroje vo vlastníctve mesta , kde sa účtujú iba preukázané náklady a hneď je 30 tisíc € mesačne doma a aj mesto čisté. Prvý pokus o ozdravenie mestských financií.

 2. 2
  ekonom says:

  Ekonomika mesta je jednoduchá.
  Bicyklisti, roztlieskavačky a lepšoľudia rozhádžu všetko čo sami nezarobili za nezmysly a potom sa povie že iné sa nedá.
  Fasabúk to žere.

 3. 3
  erik says:

  vrabce cvirikaju ze mesto preda polikliniku Pente ta dvihne ceny najmu lekari poodchadzaju, ale mesto zarobz a bude v suchu… :-(

  • 3.1
   Fakt says:

   Ktore vrabce? V tvojej hlave? Niesi ty malata?

  • 3.2
   Jery says:

   Fakt, nie si ty z Dunajskej Stredy? Erik je mužský rod. Pente by mohli byť ponúknuté nikdy nedobyté Trnavské opevnenie, prípadne Mestská veža, alebo starobylá radnica. Vedenie mesta by mohlo pracovať v novo zakúpených drevených stánkoch. V čase Adventných trhov nech si čerpajú dovolenku a znovu sa bude šetriť. Inak keď predali TT Konfort čo im bráni predať aj polikliniku. To sa musí vždy spraviť na začiatku funkčného vládnutia.

 4. 4
  Jery says:

  Sľúbené bolo že sa na to pozrie a mesto si zoberie čo mu patrí späť. V rezervnom fonde bolo dosť prostriedkov.

  • 4.1
   hrdina says:

   Fasabúkový hrdina toho nasľuboval viac.
   Samozrejme žiadne audity sa nedejú – nemôže lebo mestské firmy spravujú jeho chlebodárcovia Smeráci. Má z nich plné gate.
   Voľačo sa chystá aj v Tavose. Bude veselo.

Napíš komentár

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.