reklama

V Trnave a okolí platilo upozornenie meteorológov na smogovú situáciu

AKTUALIZÁCIA 21. 2. o 13:57

Odbor Monitorovania kvality ovzdušia Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) vydal 19. februára 2019 vo večerných hodinách pre Trnavu a okolie upozornenie na smogovú situáciu. Upozornenie bolo zrušené vo štvrtok 21. februára v ranných hodinách.

Zo správy SHMÚ vyplýva upozornenie pre obyvateľstvo z dôvodu pretrvávajúceho zvýšeného výskutu pevných častíc PM10.

V utorok 19. februára o 21. hodine zaznamenala monitorovacia stanica na Kollárovej ulici hodnotu prvého prekročenia prahu častíc PM10 v objeme 103 mikrogramov na meter kubický.

Maximálny povolený počet prekročení limitnej hodnoty 50 mikrogramov na meter kubický (µg/m3) je počas kalendárneho roka stanovený na 35 prípadov.

Zdroj: SHMÚ

Príčinami smogovej situácie sú vysoké emisie PM10 z vykurovania pevným palivom a z ďalších lokálnych zdrojov, možný je aj vplyv priemyslu a dopravy.

V súvislosti so smogovými situáciami odborníci odporúčajú obmedziť pobyt aj fyzické aktivity vonku a rovnako aj skrátiť vetranie obytných miestností.

„Vzhľadom na nepriaznivé rozptylové podmienky možno očakávať vysoké koncentrácie PM10 vo všetkých oblastiach v blízkosti, v ktorých sa nachádzajú relevantné zdroje PM10,“ konštatujú meteorológovia a pripomínajú, že „k najcitlivejším skupinám populácie na častice PM10 patria starí ľudia, osoby s ochoreniami dýchacej a srdcovo–cievnej sústavy, alergici a astmatici, veľmi malé deti a tehotné ženy“.

Podobná situácia ako v Trnave pretrváva napríklad aj v Nitre či Trenčíne.

Koncentrácie PM10 rastú v chladnejších obdobiach roka, predovšetkým počas vykurovacej sezóny, z dôvodu zhoršených rozptylových podmienok.

Pevné častice PM 10 sú drobné pevné alebo kvapalné častice rozptýlené vo vzduchu.

Zdrojom emisií pevných častíc môže byť napríklad víriaci prach. Významným zdrojom prachových častíc sú autá s dieselovým motorom.

Častice menšie ako 10 mikrometrov se môžu usádzať v prieduškách a spôsobovať zdravotné problémy. Môžu vstupovať priamo do pľúcnych mechúrikov, preto sú tieto častice najnebezpečnejšie.

Vplyv pevných častíc PM10 je na naše zdravie zásadný. Spôsobujú rad komplikácií ako je astma, majú nepriaznivé účinky na kardiovaskulárny systém, môžu spôsobiť vznik rakovinových ochorení a podobne.

Prachové častice tiež zaťažujú životné prostredie. Spôsobujú smog, okyselovanie pôdy a vody či deštrukciu stratosferického ozónu.

Ulož ako PDF
Napísal 20. februára 2019 10:58. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “V Trnave a okolí platilo upozornenie meteorológov na smogovú situáciu”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.