reklama

V Trnave a okolí platilo upozornenie meteorológov na smogovú situáciu

AKTUALIZÁCIA 21. 2. o 13:57

Odbor Monitorovania kvality ovzdušia Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) vydal 19. februára 2019 vo večerných hodinách pre Trnavu a okolie upozornenie na smogovú situáciu. Upozornenie bolo zrušené vo štvrtok 21. februára v ranných hodinách.

Zo správy SHMÚ vyplýva upozornenie pre obyvateľstvo z dôvodu pretrvávajúceho zvýšeného výskutu pevných častíc PM10.

V utorok 19. februára o 21. hodine zaznamenala monitorovacia stanica na Kollárovej ulici hodnotu prvého prekročenia prahu častíc PM10 v objeme 103 mikrogramov na meter kubický.

Maximálny povolený počet prekročení limitnej hodnoty 50 mikrogramov na meter kubický (µg/m3) je počas kalendárneho roka stanovený na 35 prípadov.

Zdroj: SHMÚ

Príčinami smogovej situácie sú vysoké emisie PM10 z vykurovania pevným palivom a z ďalších lokálnych zdrojov, možný je aj vplyv priemyslu a dopravy.

V súvislosti so smogovými situáciami odborníci odporúčajú obmedziť pobyt aj fyzické aktivity vonku a rovnako aj skrátiť vetranie obytných miestností.

“Vzhľadom na nepriaznivé rozptylové podmienky možno očakávať vysoké koncentrácie PM10 vo všetkých oblastiach v blízkosti, v ktorých sa nachádzajú relevantné zdroje PM10,” konštatujú meteorológovia a pripomínajú, že “k najcitlivejším skupinám populácie na častice PM10 patria starí ľudia, osoby s ochoreniami dýchacej a srdcovo–cievnej sústavy, alergici a astmatici, veľmi malé deti a tehotné ženy“.

Podobná situácia ako v Trnave pretrváva napríklad aj v Nitre či Trenčíne.

Koncentrácie PM10 rastú v chladnejších obdobiach roka, predovšetkým počas vykurovacej sezóny, z dôvodu zhoršených rozptylových podmienok.

Pevné častice PM 10 sú drobné pevné alebo kvapalné častice rozptýlené vo vzduchu.

Zdrojom emisií pevných častíc môže byť napríklad víriaci prach. Významným zdrojom prachových častíc sú autá s dieselovým motorom.

Častice menšie ako 10 mikrometrov se môžu usádzať v prieduškách a spôsobovať zdravotné problémy. Môžu vstupovať priamo do pľúcnych mechúrikov, preto sú tieto častice najnebezpečnejšie.

Vplyv pevných častíc PM10 je na naše zdravie zásadný. Spôsobujú rad komplikácií ako je astma, majú nepriaznivé účinky na kardiovaskulárny systém, môžu spôsobiť vznik rakovinových ochorení a podobne.

Prachové častice tiež zaťažujú životné prostredie. Spôsobujú smog, okyselovanie pôdy a vody či deštrukciu stratosferického ozónu.

Ulož ako PDF
Napísal 20. februára 2019 10:58. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0.


INZERCIA

pre “V Trnave a okolí platilo upozornenie meteorológov na smogovú situáciu”

 1. 1
  PM10 says:

  Zaujímavá logika.
  Keď mrzlo, vtedy sa podstatne viac kúrilo, vtedy asi mali byť takto zdôvodnené zvýšené hodnoty PM10. Lenže vtedy nič nezmerali!!!
  Teraz keď sa oteplilo, sa určite viac nekúri. Pri vyšších teplotách sa kúri menej. Zvýšené hodnoty na PM10 sú vraj z lokálneho kúrenia? Pri oteplení? To je vysvetlenie akurát pre senožrútov. Toto vysvetlenie nemá žiadnu logiku.
  Logickejším vysvetlením by však mohli byť hnusné, špinavé, chrontavé, nepozametané cesty, chodníky a trávniky, na ktorých slnko spolu s vetríkom vysušili to svinstvo, ktoré tam je od jesene. Automobily spolu s vetríkom to víria a musíme to čuchať. Máme tu matadorov, ktorí nepovažujú za potrebné vykonať na jeseň zber opadaného lístia, ktorí nepovažujú za dôležité priebežne čistiť cesty, ktorí v priebehu zimnej sezóny nepovažujú za potrebné pozametať zimný posyp, ktorí v letnej sezóne považujú polievanie ciest za mrhanie vodou. Atď. Keď nasneží, tak dávajú odhŕňat cyklochodníky!!!
  Hlavne, že na fejsbúka si vešajú fantasmagorické štúdie!!!
  Potom sa môžeme čudovať, že PM10…

  • 1.1
   Ano says:

   Doporučujem postaviť sa na lávku od nedobitých mestských hradieb k poliklinike a pozerať sa na prichádzajúce sa nákladiaky od križovatky Bučianska. Ak auto zájde viac ku krajnici zdvíha sa kúdoľ prachu. To platí o všetkých komunikáciách, odsunutý posypový materiál k obrubníkom spôsobuje prach vo vzduchu plus nepohrabané a nevyčistené plochy na jeseň sú voda na mlyn nameraným hodnotám. V rozpočte sme na tento rok nazhromaždili takmer 30 miliónov € na údržbu mesta a aj mestských komunikácií z našich daní a odmenou je nám nezdravé životné prostredie ohrozujúce naše životy. Zakúpiť zametač a za sezónu budú financie vrátené a taktiež rozdeliť mesto tak ako bolo v minulosti v údržbe zelene a problémy budú razom odstránené. Predovšetkým to dať Trnavským podnikateľom, tým bude záležať na údržbe mesta a nie Mexickému podnikateľovi. Budú to robiť pre svoje deti a navyše platiť dane v Trnave a tým ich vracať späť do rozpočtu. Bročka , Pekarčík, Viskupič ,budíček vy to máte teraz v rukách.

  • 1.2
   • 1.2.1
    sprava says:

    Podľa teba je potrebné teraz dať na hrubú spievanú omšu do Hrubého kostola. Pôjdem sa povoziť cez križovatku Kollárová – Hospodárska s autom 10cm od odrubníkov a monitorovacia stanica skolabuje. Neviem na čo sa čaká so začatím upratovacích prác po zime ako Bročka tak aj Viskupič. Bročkova päťročnica bez jarného a jesenného upratovania je svetový unikát, pritom mesto má na túto činnosť takmer 30 miliónov € ročne. Pýtam sa čo je dôležitejšie ako životné prostredie ?

    • 1.2.1.1
     thor says:

     Nechapem preco sa zahadzujes na tejto diskusii sak ty si nevidany odbornik a zabijas tu svoj potencial. Mas necele 4 roky aby si svoje myslienky a napady dal von verejne a ludia uz nebudu mat inu cestu len volit teba a Trnava bude rozkvitat. Tak drzim palce aj ked zatial len pan anonymny.

     • 1.2.1.1.1
      Ano says:

      Thor – božstvo s postavou hromotĺka sa sklonila k smrteľníkom a prehovorila o svojej vízii . Len je tu problém to čo spomínaš je práca pre samostatného DISPEČERA a nie pre božstvo. Ten slovník by mal byť nasledovný pán xy bolo by potrebné začať pracovať na komunikáciách je veľká prašnosť , zariaď to a informuj ma ďakujem. On hromotĺk by mal riešiť obchvat , koncepciu a plánovanie školstva, rozvoj mesta atď.

 2. 2
  fekál says:

  Ešte si zabudol na smradľavú a toxickú kanalizáciu

 3. 3
  DV says:

  Čo je dôležitejšie? Ty to nevieš?
  No predsa vešanie štúdií na fejsbúka.
  Tam to predsa žije!!! Lajky pribúdajú, že až taká rozkoš…

  • 3.1
   Studia says:

   Ktore myslis? Napr uz skoro dokoncene multifiukcne ihrisko na vancurovej alebo skoro dokonceny vnurtroblok na G. Dusika? to nieje realne? Alebo ze onedlho bude stavebne povolenie na zeleny kricok , hajdoczyho ulicu ci ruzovy park? Myslim ze uz prebieha konanie na rekonstrukciu kukucinovej. To sa nema ludom pacit?? Tieto ulice su v zlom stave uz vyse 15-20 rokov tak ludia su radi ze sa to konecne v dohladnej dobe spravi ked sa nato sralo.

   • 3.1.1
    Krása, krása says:

    Citujem z tvojho príspevku:
    onedlho bude dokončené..
    skoro dokončené…
    onedlho bude stavebné povolenie…
    myslím že už prebieha stavebné konanie…
    v dohľadnej dobe sa spraví…

    Presvedčil si ma, som z tých svetlých zajtrajškov úplne paf.

    Škoda, že to všetko trvá už 5 rokov.

    • 3.1.1.1
     Studia says:

     5 rokov tam nie je ale to je jedno. Predtym clovek ani nedufal ze sa to niekedy spravi ani som nevedel co sa plsnuje.pre niekoho je to pozitivne pre takeho smutneho cloviecika je to pohroma lebo tam niesu tvoje kone ktore dovolili cecat nase mesto. Dufam ze budes smutny este dlho chudacik.

     • 3.1.1.1.1
      Timur says:

      Máš pravdu ešte to ni je 5 rokov ,niečo chýba ,to však nie je podstatné. Sľubovaná bola zmena , všetko zostalo po starom a čo chcel zmeniť zmenil k našej škode k horšiemu a to len preto aby dal biznis svojim kamarátom.S našimi peniazmi nakladá nehospodárne a svoj volne, krytý silovými zložkami. Slovensko zdvíha hlavu a začína sa brániť pred týmito praktikami , to bude koktania pri zdôvodňovaní svojej pomoci svojim kamarátom.

     • 3.1.1.1.2
      Smutný človiečik a chudáčik says:

      Takže kto poukáže na populizmus a na nekonečné sľuby, je najnovšie už aj smutný chudáčik.
      Nejaký mentálny tréner sa tomu rozumie najlepšie. Mestský dendrológ, záhradník, kanalizačný špecialista, najudatnejší cyklista, pamiatkár a budovateľ v jednom, ten všetko vie a chrabro vybuduje.
      Všetci ostatní sú smutní človiečikovia a chudáčikovia. To si nám vlastne povedal.

 4. 4
  puch says:

  V skutočnosti je na vine to nové sídlisko PRDY.
  Keby sa nepovolilo nebol by puch.

Pre písanie komentárov musíte byť prihlásený Login

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.