reklama

V Trnave platí upozornenie SHMÚ na smogovú situáciu

V Trnave platí upozornenie Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) pred zvýšenou smogovou situáciou v ovzduší.

Upozornenie varovného systému kvality ovzdušia platí pre Trnavu až do odvolania. SHMÚ vydal upozornenie pre obyvateľstvo z dôvodu pretrvávajúceho zvýšeného výskutu pevných častích PM10.

Podľa údajov zo stredy 7. marca 2018, zachytených v meracej stanici na Kollárovej ulici, dosiahli hodnoty dvanásťhodinového priemeru PM10 o 8. hodine ráno 53 mikrogramov na meter kubický.

Maximálny povolený počet prekročení limitnej hodnoty 50 mikrogramov na meter kubický (µg/m3) je počas kalendárneho roka stanovený na 35 prípadov.

Ilustračné foto

Podobná situácia pretrváva v Trnave, ako aj iných mestách na Slovensku, už niekoľko dní.

Aktuálne platí výstraha pred závažnou smogovou situáciou pre častice PM10 v Košiciach a Banskej Bystrici, nižší stupeň, teda upozornenie, vydal SHMÚ napríklad aj pre Bratislavu, Žilinu, Ružomberok, Prešov, Nitru, Martin či Prievidzu.

Koncentrácie PM10 rastú v chladnejších obdobiach roka, predovšetkým počas vykurovacej sezóny, z dôvodu zhoršených rozptylových podmienok.

Pevné častice PM 10 sú drobné pevné alebo kvapalné častice rozptýlené vo vzduchu.

Zdrojom emisií pevných častíc môže byť napríklad víriaci prach. Významným zdrojom prachových častíc sú autá s dieselovým motorom.

Častice menšie ako 10 mikrometrov se môžu usádzať v prieduškách a spôsobovať zdravotné problémy. Môžu vstupovať priamo do pľúcnych mechúrikov, preto sú tieto častice najnebezpečnejšie.

Vplyv pevných častíc PM10 je na naše zdravie zásadný. Spôsobujú rad komplikácií ako je astma, majú nepriaznivé účinky na kardiovaskulárny systém, môžu spôsobiť vznik rakovinových ochorení a podobne.

Prachové častice tiež zaťažujú životné prostredie. Spôsobujú smog, okyselovanie pôdy a vody či deštrukciu stratosferického ozónu.


Smogová situácia na západnom Slovensku

Zdroj: SHMÚ

Ulož ako PDF
Napísal 7. marca 2018 9:58. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “V Trnave platí upozornenie SHMÚ na smogovú situáciu”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.