reklama

Spoločnosť STEFE si zníži základné imanie, mesto získa finančnou operáciou pol milióna eur

Poslanci Mestského zastupiteľstva mesta Trnava schválili zníženie základného imania spoločnosti STEFE Trnava, s.r.o. o jeden milión eur. Mesto Trnava má v spoločnosti 50-percetný podiel. Touto operáciou získajú obaja ochodní partneri – spoločnosť STEFE SK, a.s. a mesto Trnava – po 500-tisíc eur.

Spoločnosť STEFE Trnava má v súčasnosti základné imanie vo výške 4 968 068 eur.

Po schválení návrhu na zníženie základného imania vo valnom zhromaždení spoločnosti a splnení zákonných požiadaviek podľa Obchodného zákonníka prebehne podanie návrhu na zápis zníženia základného imania Spoločnosti do Obchodného registra Okresného súdu v Trnave.

Po absolvovaní a schválení všetkých krokov bude výška základného imania STEFE Trnava 3 968 068 eur. Vklad každého zo spoločníkov sa zníži z 2 484 034 eur na 1 984 034, teda o pol milióna.

Ilustračné foto

Zníženie majetkovej účasti mesta odsúhlasila väčšina poslancov na mimoriadnom zasadnutí zastupiteľstva 19. marca 2019.

„Od svojho vzniku vykazovala spoločnosť STEFE Trnava v každom roku kladný hospodársky výsledok, ktorý bol rovnakým podielom rozdelený medzi oboch spoločníkov. Za 10 rokov trvania spoločnosti bol podiel Mesta Trnava na zisku vo výške 2,69 milióna eur. Vzhľadom na to, že spoločnosť v súčasnosti disponuje voľnými finančnými prostriedkami, spoločníci navrhli zníženie hodnoty základného imania Spoločnosti o sumu 1 milión eur,“ uvádza sa v dôvodovej správe predloženého materiálu.

Základné imanie spoločnosti STEFE bol znižované aj v roku 2013, rovnako o milión eur.

Poslanec Marián Galbavý navrhol na začiatku mimoriadnej schôdze stiahnutie tohto bodu z rokovania, jeho návrh neprešiel.

„Nie je žiaden dôvod, aby bol tento bol prejednávaný na mimoriadnom zastupiteľstve. Z návrhu nie je zrejmé, ktorý z akcionárov potrebuje pol milióna eur – či je to mesto, alebo druhý akcionár. Nie je tu nič o tom, ako sa peniaze použijú. Myslím si, že by si táto téma zaslúžila prejednanie v rámci riadneho zastupiteľstva,“ povedal Galbavý.

Primátor Peter Bročka poznamenal, že tento návrh bol iniciatívou vedenia mesta Trnava. „Táto operácia sa udiala už aj v roku 2013 v úplne identickej podobe. Proces potrvá niekoľko mesiacov. Takto vyčlenené finančné prostriedky sa stanú súčasťou rozpočtu mesta a o ich použití rozhodnú poslanci.“

Počas poslaneckej rozpravy k tomuto materiálu Galbavý navrhol, aby peniaze zostali v spoločnosti a radšej sa použili napríklad na modernizáciu alebo zníženie cien tepla pre obyvateľov.

„Zníženie základného imania je jeden z menej kreatívnych spôsobov, ako vytiahnuť zo spoločnosti peniaze. Ak je to mesto, ktoré peniaze potrebuje, tak je otázkou, na čo ich tak zásadne potrebuje. Chápal by som, ak by išlo o nejakú naliehavú situáciu, ale na poslednom riadnom zastupiteľstve sme schvaľovali úver na riešenie kritickej situácie,“ poznamenal poslanec Galbavý.

„Ide o úplne legálny a legitímny spôsob získavania prostriedkov zo spoločnosti, kde disponujeme 50 – percentným podielom. Ako som povedal, o tom, na čo budú peniaze určené, rozhodne hlasovaním zastupiteľstvo po pripísaní prostriedkov na účet mesta. Zaujala ma fantastická ultrafuturistická myšlienka, aby sme využili tieto peniaze na zníženie cien tepla. Aby sme v meste, ktoré má jednu z najnižších cien tepla na Slovensku, využívali majetok spoločnosti na ešte väčšie zníženie, to som už veľmi dlho nepočul a v žiadnom prípade by som s niečím takým nesúhlasil,“ reagoval Bročka.

Ulož ako PDF
Napísal 21. marca 2019 7:41. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Spoločnosť STEFE si zníži základné imanie, mesto získa finančnou operáciou pol milióna eur”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.