reklama

Spomienka na oslobodenie Trnavy

V pondelok 1. apríla 2019 sa pri Pomníku osloboditeľov na Námestí SNP uskutočnila spomienka na 74. výročie oslobodenia Trnavy. Účastníkom spomienky sa prihovorili primátor Trnavy Peter Bročka, predseda vlády SR Peter Pellegrini a predseda Trnavského samosprávneho kraja Jozef Viskupič.

Primátor Trnavy Peter Bročka vo svojom vystúpení pripomenul, že oslava oslobodenia je pre nás príležitosťou uvažovať o tom, „či sami pokračujeme v odkaze tých, ktorí za nás obetovali svoje životy, i vytvárame predpoklady pokojnej, mierovej a ľudsky plnohodnotnej existencie.“

Dnešná spomienka nesie podľa neho silný význam i posolstvo: „Nepripustiť, aby obeta iných bola zbytočná. Táto výzva je výzvou pre nás všetkých, aby sme zmierňovali napätia v našom každodennom živote, odstraňovali nespravodlivosť a presadzovanie moci na úkor ostatných.“

Premiér Peter Pellegrini upozornil na nebezpečenstvo popierania historických skutočností, ktoré vedie k celkovému zavádzaniu a zmäteniu spoločnosti. Bez poznania minulosti hrozí podľa neho našej generácii nielen opakovanie chýb, ale zároveň sa vytvára aj podhubie na prehliadanie faktov a šírenie extrémizmu.

Ilustračné foto

Význam spomienky ako aj vzopretie sa slovenského národa proti fašizmu vyzdvihol aj župan TTSK Jozef Viskupič. Vo svojom príhovore zároveň pripomenul základné historické fakty, ktoré sa zviazané s druhou svetovou vojnou a oslobodením Trnavy.

Okrem predsedu vlády Slovenskej republiky a predstaviteľov samospráv položili vence k pomníku aj poslanec Národnej rady SR Augustín Hambálek a zástupcovia politických strán i občanov mesta.

Trnava bola oslobodená 1. apríla 1945. Okrem nej boli v ten deň oslobodené aj blízke mestá Dunajská Streda, Šamorín, Sereď a Hlohovec.

Do Trnavy vstúpili po bojoch vojaci pravého krídla 2. ukrajinského frontu, pričom rozhodujúcu úlohu zohrala 1. gardová jazdecko-mechanizovaná skupina generálporučíka Issu Alexandroviča Plijeva.

Boje v Trnave trvali približne štyri hodiny a vyžiadali si životy 120 vojakov, ktorých pochovali na trnavskom cintoríne v nasledujúci deň. Vďaka tomu, že hlavná časť vojska prešla mimo starobylého centra mesta, sa podarilo uchrániť nielen životy civilného obyvateľstva, ale aj materiálne hodnoty, vrátane historického jadra mesta a dôležitých objektov.

(TS)

Ulož ako PDF
Napísal 1. apríla 2019 16:34. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Spoločnosť, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Spomienka na oslobodenie Trnavy”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.