reklama

Spomienka na oslobodenie Trnavy

V pondelok 1. apríla 2019 sa pri Pomníku osloboditeľov na Námestí SNP uskutočnila spomienka na 74. výročie oslobodenia Trnavy. Účastníkom spomienky sa prihovorili primátor Trnavy Peter Bročka, predseda vlády SR Peter Pellegrini a predseda Trnavského samosprávneho kraja Jozef Viskupič.

Primátor Trnavy Peter Bročka vo svojom vystúpení pripomenul, že oslava oslobodenia je pre nás príležitosťou uvažovať o tom, „či sami pokračujeme v odkaze tých, ktorí za nás obetovali svoje životy, i vytvárame predpoklady pokojnej, mierovej a ľudsky plnohodnotnej existencie.“

Dnešná spomienka nesie podľa neho silný význam i posolstvo: „Nepripustiť, aby obeta iných bola zbytočná. Táto výzva je výzvou pre nás všetkých, aby sme zmierňovali napätia v našom každodennom živote, odstraňovali nespravodlivosť a presadzovanie moci na úkor ostatných.“

Premiér Peter Pellegrini upozornil na nebezpečenstvo popierania historických skutočností, ktoré vedie k celkovému zavádzaniu a zmäteniu spoločnosti. Bez poznania minulosti hrozí podľa neho našej generácii nielen opakovanie chýb, ale zároveň sa vytvára aj podhubie na prehliadanie faktov a šírenie extrémizmu.

Ilustračné foto

Význam spomienky ako aj vzopretie sa slovenského národa proti fašizmu vyzdvihol aj župan TTSK Jozef Viskupič. Vo svojom príhovore zároveň pripomenul základné historické fakty, ktoré sa zviazané s druhou svetovou vojnou a oslobodením Trnavy.

Okrem predsedu vlády Slovenskej republiky a predstaviteľov samospráv položili vence k pomníku aj poslanec Národnej rady SR Augustín Hambálek a zástupcovia politických strán i občanov mesta.

Trnava bola oslobodená 1. apríla 1945. Okrem nej boli v ten deň oslobodené aj blízke mestá Dunajská Streda, Šamorín, Sereď a Hlohovec.

Do Trnavy vstúpili po bojoch vojaci pravého krídla 2. ukrajinského frontu, pričom rozhodujúcu úlohu zohrala 1. gardová jazdecko-mechanizovaná skupina generálporučíka Issu Alexandroviča Plijeva.

Boje v Trnave trvali približne štyri hodiny a vyžiadali si životy 120 vojakov, ktorých pochovali na trnavskom cintoríne v nasledujúci deň. Vďaka tomu, že hlavná časť vojska prešla mimo starobylého centra mesta, sa podarilo uchrániť nielen životy civilného obyvateľstva, ale aj materiálne hodnoty, vrátane historického jadra mesta a dôležitých objektov.

(TS)

Ulož ako PDF
Napísal 1. apríla 2019 16:34. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Spoločnosť, Trnava. RSS 2.0.


INZERCIA

35 komentárov pre “Spomienka na oslobodenie Trnavy”

 1. 1
  Historik says:

  Banskú Bystricu, Brezno, Kremnicu, Martin, Piešťany … oslobodzovali aj rumunské vojská, ktoré podliehali sovietskej armáde 2. ukrajinského frontu maršála Malinovského.
  V kronike mesta sa uvádza : … obyvateľstvo mesta nadšene a radostne privítalo osloboditeľské vojská, ktoré pod velením maršála Malinovského vkročili do mesta popoludní o 14-tej hodine….
  Prečo pri pomníku Osloboditeľov nie je vyvesená aj vlajka Rumunska ?
  Čo tam robí vlajka USA a Spojeného kráľovstva ?
  USA a Spojené kráľovstvo Trnavu a Slovensko neoslobodili !!!!!
  USA oslobodili 18.4.1945 ako prvé mesto Aš, 25.4.1945 mesto Cheb až po demarkačnú čiaru Karlové Vary – Plzeň / Česká republika /.
  Na počesť oslobodenia Trnavy, Hlohovca a Senca dokonca zaznelo v deň ich oslobodenia v Moskve 12 delostreleckých sálv zo 143 delových hlavní , pretože Stalin označil Trnavu, Hlohovec a Senec za dôležité cestné uzly a oporné body obrany Nemcov.

 2. 2
  Vlajka says:

  Je tam aj rumunska vlajka

  • 2.1
   - says:

   On sa pytal co tam robila americka a britska vlajka! Hanba tomu nevzdelancovi na koho pokyn to tam bolo vztycene.

   • 2.1.1
    Vlajka says:

    Vlajky su tam vyvesene kazdy rok. Kde si bol doteraz?

    • 2.1.1.1
     - says:

     Ty si jeden z tych co tam mal prihovor,ze?Podla toho,ze mas potrebu komentovat kazdy jeden prispevok asi ano.Dostuduj dejiny a potom komentuj.

     • 2.1.1.1.1
      Vlajka says:

      Sklamem ta nebol som tam. Dostuduj si ich ty. Americania ,Briti aj ostatok boli nasi spojenci. Zapajali sa do akcii aj na Slovensku tak preco by tam nemali byt? Lebo tebe sa to nehodi lebo vsetko co neni z Ruska je zle?

      • 2.1.1.1.1.1
       - says:

       Bla,bla,bla.Ako sa podielali na oslobodzovani Trnavy? Vies ten pamatnik je venovany prave tejto udalosti.Na Tvoju poslednu otazku odpoviem asi takto.Ked sa takym ako Ty nehodi,ze za nieco dakujeme rusom,silou mocou tam musime zamiesat americanov,aj ked sa nijako nepodielali na oslobodeni nasho mesta.Lebo vsetko co je ruske je zle.Tak?

       • 2.1.1.1.1.1.1
        Vlajka says:

        Boze nebyt aj americanov a britov tak nas nikdo neoslobodi nechapes to? Tie vlajky tam visia uz mozno takto desiaty rok a ty si nato prisiel az teraz ? Kde si bol doteraz? Nikomu ani rusom to nevadilo lebo vedia ze americania, briti, francuzi a rumuni boli nasi spojenci. Keby nas oslobodili americania a briti tak by tam znova vyseli vsetky vlajky ale vtedy by si sanadtym nepozastavil vsak?

        • 2.1.1.1.1.1.1.1
         - says:

         Chlapce,myslis tych “udatnych” spojencov ktori sa pridali pred koncom vojny ked uz bolo o vsetkom rozhodnute?Neobhajuj neobhajitelne a studuj kde posobila US armada na Slovenskom uzemi.Prekrucat a upravovat dejiny to je take liberalne,ach jaj.

         • 2.1.1.1.1.1.1.1.1
          Vlajka says:

          Spojenci sa pridali az ku koncu vojny? Briti bojovali s nemcami od zaciatku a to este Rusi ani nechyrovali ze ich nemci napadnu. Hlavne ze si snimi podelili Polsko. Americania sa pridali ked prepadli Pearl Harbor , v tom istom roku napadli nemci rusov.
          2.6.1941- Útok na ZSSR (plán Barbarossa) Nemecké vojská vrátane satelitov (Rumunsko, Fínsko) prepadli ZSSR bez vyhlásenia vojny. Nemecko tak jednostranne porušilo pakt o neútočení. Začiatok Veľkej vlasteneckej vojny. Zo začiatku bol zaznamenaný rýchly postup nemeckých agresorov. Smrteľné nebezpečie zjednotilo ZSSR, Veľkú Britániu, USA a ďalšie krajiny do protifašistickej koalície.

          • 2.1.1.1.1.1.1.1.1.1
           - says:

           Ja neviem ci mas problem s pisanym textom,tak este raz.Bavime sa o oslobodeni Trnavy a nie o vojenskych akciach mimo uzemia Slovenska.

          • 2.1.1.1.1.1.1.1.1.2
           rbwtt says:

           ano američania bojovali od začiatku vojny…tak že veľké koncerny ( o.i. aj Ford ) obchodovali s Hitlerom a dodávali mu techniku

          • 2.1.1.1.1.1.1.1.1.3
           Vlajka says:

           No lebo rusi sa s fasistami nedohodli na rozdeleni Polska ze? Keby ich fasisti nenapadli tak by som sa ani necudoval ze si spolu rozdelia aj Europu …Cela vojna je chora a vyvolali ju chore mozgy a je smutne ze su ludia na Slovensku ktori fasistov podporuju doteraz.

          • 2.1.1.1.1.1.1.1.1.4
           Jery says:

           Jeden taký zdegenerovaný sedí na Hlavnej čo je ochotný spojiť sa aj so satanom len aby bol ten čo je iný. To bolo keď dal priestor na MU tomu čo podporoval tie názory o Slovenskom štáte z rokov 40 minulého storočia. Nejako sa pozabudlo na Francúzov a ich účasť v SNP. Anglicko a USA pomerne dlho chystali na pomoc Rusom , keď prvé sľuby boli že druhá fronta sa otvorí už v roku 1942. Že Stalin dovolil v 30 rokoch vybudovať Nemecké letectvo v Rusku a reálne sa chystali rozdeliť si Európu za výdatnej pomoci neskorších spojencov, viď Mníchovská zmluva. A že vojna je svinstvo o tom nikto nepochybuje pokiaľ si pamätám my obyvatelia Slovenska po nej ani netúžime. A čo sa týka Fínska najprv ich napadli Rusi, hrdinský partizánsky odpor Fínov ich zastavil.

         • 2.1.1.1.1.1.1.1.2
          palo says:

          Dejiny a história sú vždy iba interpretácia minulosti (do akej miery relevantná, závisí od dôveryhodnosti poskytnutých dôkazov).

          Každopádne známe historické fakty by ste si mal naštudovať aj Vy.

          USA sa ne pridali pred koncom vojny ked uz bolo o vsetkom rozhodnute. USA a Veľká Británia saturovala to čo Sovieti na čele z Džugašvilim nemal a bez čoho by sa ťažko ubránili Hitlerovi (výzbroj, technická pomoc, potraviny za cca 10 miliárd dolárov)

          Chápem že boľševik tieto veci na školách neučil. Každopádne naštudujte si minimálne zákon ktorý túto problematiku upravuje

          http://legisworks.org/sal/55/stats/STATUTE-55-Pg31.pdf

          • 2.1.1.1.1.1.1.1.2.1
           - says:

           Posledny reakcia k tejto teme.Kedy a akym sposobom oslobodila US armada Trnavu?
           Co s tym ma bolsevik na skolach?

          • palo says:

           nikde nepíšem že Trnavu oslobodila US armada
           iba reagujem na Vaše
           “spojencov ktori sa pridali pred koncom vojny ked uz bolo o vsetkom rozhodnute”

          • 2.1.1.1.1.1.1.1.2.2
           Vlajka says:

           Este raz a naposledy bez spojencov by nas rusi nikdy neoslobodili staci?

         • 2.1.1.1.1.1.1.1.3
          slovensky štát says:

          no môžeme byť radi že američanov, angličanov, rusov a iné národy ktoré bojovali na ich strane môžeme nazývať spojencami, nakoľko vojnový slovenský štát stál od počiatku vojny na strane nemecka, a vyhlásil vojnu všetkým vyše menovaným. Na fronte potom bojovali slovenské jednotky po boku nemeckých. slovenský štát formálne zanikol až 8. mája 1945, kedy už bolo oslobodené (od seba samých a našich vtedajších spojencov – nemcov) …alebo skôr dobite celé územie slovenska. Nebyť slovenského národného povstania tak sme nestáli na strane víťazov ale porazených.

          Preto je možno lepšie ako polemizovať nad tým aké vlajky by mali byť pri pamätníku, a ktoré štáty sa ako zaslúžili o naše “oslobodenie” zamyslieť sa nad našimi činmi počas vojny a konečne sa vyrovnať s minulosťou – vojnovým slovenským štátom.
          Zodpovednosť sme zamietli pod koberec, prekryli štyrmi dekádami ideologizovanej interpretácie a ďalšími rokmi demokratickej vlažnosti. Ako dôsledok na nás občas vyskočí pamätná busta vojnovým zločincom či rôzne podoby oživovania ľudáckych symbolov a nacistických myšlienok bez toho, aby sa k tomu vedela relevantná časť spoločnosť postaviť s jasným odmietnutím. Osvety o povahe a zločinoch vojnového slovenského štátu stále nie je dosť a je dôležité hľadať najrôznejšie cesty k jej šíreniu a presakovaniu do vedomia spoločnosti.

          https://sk.wikipedia.org/wiki/Slovenská_republika_(1939_–_1945)#Zahraničná_politika

          • 2.1.1.1.1.1.1.1.3.1
           vykladač says:

           Ešte si zabudol doplniť že v radoch nemeckej armády bojovali okrem Britov zástupcovia všetkých Európských štátov zo svojími dobrovoľníkmi, regulárnymi jednotkami a zúrivými fašistami z Francúzska, Nórska, Belgicka, Holandska, Rakúska, Talianska, Maďarska, Fínska, Rumunska atd atd.
           Ty si veľký hrdina a vykladač dejín.
           Napísal si “dobitie” ? Chápem to máte teraz povinné.

          • 2.1.1.1.1.1.1.1.3.2
           slovenský štát says:

           vykladač skús sa zamyslieť nad tým či je rozdiel medzi tým že po boku Nemcov bojovali dobrovoľníci zo štátov ktoré boli okupované nemeckom, alebo jednotky štátu, ktorý sa k Nemcom pridal, mal s nimi dohody a oficiálne vyhlásil váľku ostatným štátom. Vieš jahoda nie je malina aj keď je to rovnako ovocie :)

   • 2.1.2
    fero says:

    Napíš si na ministerstvo zahraničných vecí,ktorí určujú všetky vlajky!Ale to nepochopíš,že mozgový atlét…

 3. 3
  bojovník says:

  Príhovor pri pamätníku mal ten istý primátor, ktorý ho chcel zlikvidovať a Zväz protifašistických bojovníkov a Petráš bol na prášky, alebo to bol nejaký nový ?

 4. 4
  • 4.1
   Vlajka says:

   Aha takze ked nieco chcem presunut tak to znamena zlikvidovat? Dufam ze ho tam nechaju co najdlhsie a potom si ho prides zbierat do trnavky….

   • 4.1.1
    bojovník says:

    Vodca sa po zdrvujúcej kritike rozhodol ho tam nechať, ale nerobí žiadne opatrenia na rekonštrukciu. Momentálne je priorita cykloveža – osloboditeľka.

 5. 5
  miro says:

  Dúfam že na tej akcii bol aj poslanec NR Náhlik, to by tam už boli komplet.

 6. 6
  Jery says:

  Až to čo je napísané v sprievodnom článku aj ON povedal, tak to už je prejav ostrieľaného nomenglatúrneho aparátčika zo 4 oddelenia národnej bezpečnosti. Len tie vlajky nejako nepasujú. Ako primátor mesta ktoré oslavuje oslobodenie a nedá priestor celému politickému spektru, to pred 4 rokmi bol iný kápo.

 7. 7
  maršal says:

  Žukov, Konev a Rokossovskij sa obracajú v hrobe, že kto im to kladie vence.

 8. 8
  Jery says:

  A dolinou sa rozľahla sladkastá neidetifikovateľná vôňa. Svedectvo peživších z Kremničky.On teraz likviduje vnukov čo bojovali za našu slobodu v radoch Trnavskej posádky.

Napíš komentár

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.