reklama

Trnavská Synagóga ožíva príbehom lesa

Synagóga – Centrum súčasného umenia v Trnave predstaví mladého slovenského výtvarníka Jozefa Piláta. Po štúdiu vo Varšave prichádza na Slovensko, aby svoju rozsiahlu umeleckú tvorbu prezentoval aj domácemu publiku.

Je v nej zastúpená maľba, objekty, priestorové inštalácie či video inštalácie a tvorba virtuálnej reality. Námetmi a spájajúcimi prvkami celej výstavy je drevo, les, príroda a vidiek, ktoré majú v Pilátovej tvorbe najväčší vplyv.

Téma dreva je priamo čitateľná už v názve výstavy, ktorý v sebe spája pomenovanie Šuňavy a anglického slova wood – v prekl. drevo, ale aj hora či háj. Pilátova rodná obec Šuňava je miestom, v ktorej autor prežil svoje detstvo a kde vznikla väčšina prezentovaných prác. Jej názov je odvodený od lesov v okolí, ktoré šumia pod nápormi vetra.

Alarmujúci stav slovenských lesov a nelegálne výruby, ktorým naša krajina dlhodobo čelí, môže zasiahnuť aj na rodinný pozemok. Tak tomu bolo v tomto prípade Pilátovej rodiny. Pred niekoľkými rokmi došlo na ich pozemku k nezákonnému výrubu smrekového hája, ktorý zasadil autorov prastarý otec.


Jozef Pilát

Po dlhých súdnych sporoch sa podarilo rodine získať drevo späť, avšak už len v podobe narezaných dosiek.

To sa stalo inšpiráciou k vytvoreniu priestorových objektov a neskôr malieb nazvaných súborne Mimézis, ktoré sú ťažiskové dielami výstavy.

Pomocou techniky drevorytu odtlačil kresbu línií dreva na netkanú textíliu a neskôr vytvoril drevené obruče, na ktoré tieto textílie zavesil po ich obvode. Vzniknuté valcovité objekty tak opäť ožili v pôvodnej vertikálnej podobe a boli metaforicky znovu vztýčené ako stromy, ktoré padli za obeť.

Okrem dreva či lesa je námetom jeho prác aj večný cyklus v prírode, ktorý je prezentovaný najmä projektom Luna. Ten vizuálne nadväzuje na sériu Mimézis, ale sústreďuje sa na reflektovanie svetla, jeho lomu a cestu rôznymi prostrediami.

Projekt neskôr pretvoril aj do virtuálneho prostredia, ktoré je vďaka 3D okuliarom možné vyskúšať na vlastnom tele.

Prechádzka takýmto umelo vytvoreným svetom prináša pocity neistoty a testuje limity našich zmyslov a orientácie, čo sú ďalšie motívy v umelcovej tvorbe. Tie dopĺňajú zvláštne tvarované objekty – obrazy či video nakrútené v lese obce Šuňava, v ktorých cítiť hravosť a prekračovanie hraníc tradičného chápania obrazu.

Výstava ŠuňaWood pripravená pod kurátorským vedením Dominiky Chrzanovej potrvá v Synagóge – Centre súčasného umenia na Halenárske 2 v Trnave od 11. apríla do 26. mája.

Špeciálnu prechádzku vo virtuálnej realite si budú môcť návštevníci vyskúšať za pomoci samotného autora v rámci Noci múzeí a galérií 18. mája 2019.

Jozef Pilát (*1992, Poprad)

V rokoch 2013 – 2018 študoval na Akadémii výtvarných umení vo Varšave na Fakulte maľby, kde navštevoval ateliér pod vedením prof. Wojciecha Zubalu.

V poslednom ročníku sa rozhodol zmeniť svoju špecializáciu na Umenie vo verejnom priestore pod vedením prof. Miroslava Duchowskeho a v roku 2018 získal titul Mgr. art.

Počas štúdiu absolvoval výmenný študijný pobyt na Univerzite umení v Berlíne, kde navštevoval Fakultu maľby v ateliéri prof. Valeria Favré. V rokoch 2015 / 2016 získal grant Talenty novej Európy a v 2016 čestné uznanie v Celopoľskej študentskej súťaži – Ulica Themersonów.

O rok na to v 2017 si odniesol Štipendium ministra kultúry a kultúrneho dedičstva v Poľsku.

Výstavu organizuje občianske združenie Publikum.sk v spolupráci s Galériou Jána Koniarka v Trnave. Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Z diela Jozefa Piláta

Ulož ako PDF
Napísal 7. apríla 2019 0:29. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Pozvánky, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.