reklama

V prvom roku fungovania poplatku za rozvoj vyrúbilo mesto investorom vyše 540-tisíc eur

Mesto Trnava vyrúbilo investorom v prvom roku platnosti Všeobecne záväzného nariadenia (VZN) o miestnom poplatku za rozvoj poplatky vo výške 545-tisíc eur. Uhradených bolo viac ako 373-tisíc eur.

Mesto Trnava vyrubuje poplatky za rozvoj na základe zákona a VZN od 1. januára 2018.

Miestny poplatok za rozvoj umožňuje mestám a obciam na základe zákona Národnej rady SR získavať nové príjmy od investorov, developerov či menších súkromných stavebníkov.

Sadzba poplatku za rozvoj je zo zákona stanovená v rozpätí do 10 do 35 eur za každý začatý meter štvorcový podlahovej plochy nadzemnej časti stavby.

Na území mesta Trnava platí jednotná sadzba bez rozdielu lokality a mestskej časti vo výške 10 eur za meter štvorcový.

Ilustračné foto

Mesto Trnava vyrúbilo v roku 2018 poplatky za rozvoj v celkovej výške 545 491 eur, poplatníci do konca roka zaplatili 373 336 eur.

Najvyšší výnos z poplatku bol v miestnej časti Trnava juh a v Modranke – 149-tisíc eur, v lokalite Trnava Sever dosiahol výnos 111-tisíc eur. Najmenej peňazí získalo mesto z centra mesta, keď v časti Trnava Stred vyrúbil úrad 22-tisíc eur.

Mesto Trnava použilo v roku 2018 z vybraného poplatku celkom 282-tisíc na investičné akcie.

Najviac peňazí bolo vyčlenených na rekonštrukciu mosta a cesty na Mikovíniho ulici – takmer 124-tisíc eur.

Nevyužitý zostatok vo výške 90-tisíc eur bude pridelený do fondu poplatku za rozvoj.

Peniaze do pokladnice mesta, získané z poplatku za miestny rozvoj od stavebníkov, môže mesto použiť na účelovo viazené investičné akcie ako sú napríklad výstavba ciest, križovatiek, parkovísk, zelene, parkov, sociálnych, kultúrnych, zdravotníckych alebo športových zariadení.

Platcom poplatku môžu byť fyzické aj právnické osoby, ktorým bolo ako stavebníkovi vydané právoplatné stavebné povolenie.

„Mesto Trnava zaznamenáva veľký rozmach výstavby už niekoľko rokov. V rokoch 2011 až 2015 bolo v meste postavených približne 362 tisíc metrov štvorcových podlahovej plochy. Výstavba vyvoláva potreby budovania ďalšej technickej, ale aj sociálnej infraštruktúry, čo predstavuje tlak na výdavky v mestskom rozpočte,“ zdôvodnila v roku 2017 trnavská radnica zavedenie poplatku za rozvoj.

Ulož ako PDF
Napísal 16. apríla 2019 8:25. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.