reklama

Pomôcť zlepšeniu fungovania polikliniky majú názory verejnosti. Inovácie a konkrétne riešenia budú hľadať odborníci

Trnavská poliklinika nám slúži už dlhé roky, má však na to, aby sa stala lepšou. Týmito slovami sa začína dotazník, v ktorom budú môcť občania povedať, čo by chceli na mestskej poliklinike vylepšiť. Zozbierané dáta poslúžia ako podklad pre tímy odborníkov, ktorí budú v septembri hľadať konkrétne riešenia a odporúčania na tzv. hackathone.

Ide o intenzívne 24-hodinové podujatie pod názvom Hecykveci, pričom Trnava je prvým slovenským mestom, ktoré sa rozhodlo tento formát využiť. Na projekte spolupracuje už niekoľko mesiacov s občianskym združením Trnavský cech – platformou prepájajúcou kreatívcov, podnikavcov a aktívnych ľudí v Trnave, informovala vedúca úseku komunikácie a marketingu Kancelárie primátora Veronika Majtánová.

„Trnava je známa tým, že sa nebojíme skúšať nové veci. Hackathony zvyčajne organizujú technologické firmy a korporácie, ale aj pre samosprávu môžu priniesť cenné výstupy. Je to iný pohľad na to, ako veci riešiť, a bude veľmi zaujímavé sledovať, aké závery z tohto procesu vzídu,“ hovorí primátor Trnavy Peter Bročka. „Očakávame veľký záujem verejnosti, pretože svoju skúsenosť s návštevou trnavskej polikliniky má zrejme každý Trnavčan, nehovoriac o množstve ľudí z okolia.“

Ilustračné foto

Dotazník, v ktorom môže verejnosť vyjadriť svoju spätnú väzbu, je k dispozícii online. Okrem toho sa budú v budove polikliniky každú júlovú a augustovú stredu pohybovať anketári označení vizuálom Hecykveci.

Záujemcovia s nimi môžu vyplniť dotazník priamo na mieste, odpovede sú anonymné.

Prieskum verejnej mienky ako kvantitatívny výskum je jedným z krokov, ktoré vyvrcholia na jeseň na spomínanom hackathone.

V závere októbra sa na ňom stretnú tímy expertov z rôznych oblastí – architekti, dizajnéri, marketéri i študenti – a dostanú 24 hodín na to, aby na základe pripravených podkladov prišli s čo najlepším riešením. Súťažné návrhy vyhodnotí odborná porota, víťazný tím získa finančnú odmenu vo výške 2 500 eur.

„Hackathon je inovačný formát, ktorý pomáha riešiť konkrétne výzvy s ohľadom na časovú a finančnú efektívnosť. Zapojenie profesionálov z rôznych oblastí vnáša komplexný pohľad a podporuje vznik nekonvenčných riešení. Časový limit 24, prípadne 48 hodín pomáha zintenzívniť kreatívny proces a vedie k rýchlejším výstupom,” vysvetlil jeden so zakladateľov Trnavského cechu Slavo Tuleja.

V prípravnej fáze projektu zrealizovali organizátori medzi klientmi polikliniky na jar tohto roka kvalitatívny výskum.

„Táto fáza je úvodnou a veľmi podstatnou časťou prípravy hackathonov. Pomáha lepšie pochopiť aktuálnu situáciu a presnejšie definovať zadania. Uskutočnili sme desiatky rozhovorov, kde sme sa zamerali na skúsenosti ľudí rôznych vekových kategórií a v rozličných životných situáciách od detských pacientov cez rodičov až po seniorov. Identifikovali sme, čo vnímajú ako bariéry, čo im chýba a čo, naopak, oceňujú,” uviedol Adam Brocka, spoluzakladateľ Trnavského cechu.

Registrácia pre tímy je otvorená do 11. októbra 2019. Prihlásiť sa môžu štvor- až päťčlenné skupiny, ideálne zložené z odborníkov rôznych profesií, aby mohli pri tvorbe návrhov zužitkovať čo najširší okruh skúseností.

Dotazník je možné vyplniť do konca augusta. Priebeh hackhatonu vrátane finálových prezentácií konkrétnych riešení bude prístupný verejnosti.

(ts)

Ulož ako PDF
Napísal 27. júna 2019 14:47. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0.


INZERCIA

13 komentárov pre “Pomôcť zlepšeniu fungovania polikliniky majú názory verejnosti. Inovácie a konkrétne riešenia budú hľadať odborníci”

 1. 1
  maxim says:

  ….šak to je jak akcia VUC s objednávaným na vyšetrenie. Za mesác pribudla do ponúkaného systému na objednávky zadarmo až jedna ambulancia.
  Ked doktory nebudú chcet, tak nyšt nebude.

 2. 2
  Hakaheci says:

  Hľadajú sa témy a námety na vylepšenie fungovania polikliniky.
  Niekto chce byť zaujímavý a robí z toho haka… a heci… Maximálne trápne. Po slovensky to je “Zlepšenie”.
  Dať niekomu 24 hodín na spracovanie námetov na vylepšenie polikliniky je dosť trhnuté.
  Za 24 hodín by som dal spracovať námety na kosenie, kropenie a zameranie ciest, ale nie na vylepšenie polikliniky.
  Ešte sa dočkáme aj hakahecibubnovania.

  • 2.1
   Timur says:

   Ty zrejme nebudeš z Trnavy , Nero rozložil ako tak fungujúci systém kosenia a nedal ho do kopy za 4,5 roka. O ďalších činnostiach ako čistenie, zametanie ciest,kropenie, ani nehovorím. Ľudia zostávajú apatický , ale tam ich chceli dostať.

   • 2.1.1
    Newnew ňjúňjú says:

    Čo tak keby dotyční tieto nové hakaformy aplikovali na kosenie buriny, polievanie, zametanie ciest atď. Tam je ideálny priestor na znázornenie ich schopností!!!

 3. 3
  erik says:

  Spravit za 24hod vystup ohladne zmien na poliklinike je asi nerealne. Myslim ze vsetci zainteresovany vedia kde su problemy a ako ich riesit chyba len ochota podpora a peniaze. Ale mozno ked ju mesto preda ako sa uz dlhsie suska vsetko da vyriesi. Akurat uz tam nebude poliklinika ale nieco ine…

 4. 4
  Sisa says:

  Vuc napisalo mozete sa objednavat ale zabudlo napisat za az vtedy ked sa prihlasi lekar a ten ma svoj system a nikto mu neporuci predovsetkym tym starsim poliklinika po nejakych opravach v pohode a ostatne je predsa na lekarov ako budu flexibilny a inovativny

 5. 5
  varovanie says:

  Veľmi veľký pozor na odborníkov, často sú to teoretici na míle vzdialení od bežného praktického života.

  Konkrétnu ukážku sme tu mali v auguste 2012 v zavedení optimalizácie MHD spracovanej odborníkmi. Zblbli a pokazili, čo sa dalo a následne ľudia z praxe /SAD/ to dávali do ako-tak použivateľného stavu.

  Pripomienkou na toto vyčíňanie odborníkov v Trnave je skutočnosť, že linky MAD v Trnave č. 11 a 15 nepremávajú vôbec a linky č.1, č.2, č.12 a č.14 premávajú po úplne iných trasách.

 6. 6
  jozef says:

  Od istej doby frčí v článkoch uvádzať názvy či slová v angličtine, je to choré sme na Slovensku

 7. 7
  juraj says:

  HACKHATON je nová forma ako hľadať inovatívne riešenie, mali by ste to vždy v zátvorke preložiť nech je to pre všetkých, alebo si myslíte že v Trnave nežijú občania starší 40 rokov

  • 7.1
   40 stupňov says:

   Haka, heci,
   to sú predpony pre tých, ktorí nerozumia podstate, ale chcú vyzerať chytrejšie ako tí čo to skutočne urobia.

   Takže ktože nám sem predostiera tieto chu.ovinky?
   Poliklinika že vraj za 24 hodín?

   Buďme tolerantní. Udreli teploty a indivíduam to individuálne môže robiť individuálne problémiky.

 8. 8
  Rozalia says:

  Ozaj udreli teploty a lekarov specialistov kde zozeniete nech su kratsie objednavacue lehoty chore chlapci chyba vam sedliacky rozum

 9. 9
  MUDr. Fabián says:

  kde sú tí zopdovední z VUC ktorí majú v náplni práce tému zdravotníctva a jeho zlepšovania, čo robili doteraz ? takto nechali roky padať dole celý tento komplex , je to hanba na plnej čiare. Tu netreba robiť komplikované analýzy, ale treba aby sa konalo , robilo, opravovalo a neustále zlepšovalo, ale to by sme museli mať na VUC iných lídrov pre zdravotníctvo, ktorým na tom ozaj záleží.

 10. 10
  Parva Roma says:

  Budova polikliniky patrí mestu.

Napíš komentár

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.