reklama

V Jolie uhorkovú sezónu nepoznajú

Zmrzlina, výlety, opekačky aj kúpaliská, skrátka leto v plnom prúde. Naplno si ho užívajú aj deti v Detskom centre Jolie. Ako to tam počas prázdnin vyzerá, ale aj všeličo iné a zaujímavé, nám porozprávali Mona a Kata – majiteľky Jolie.

Ako vyzerá leto v Jolie? Máte zapnutý prázdninový režim?

– Leto v Jolie je pre nás najkrajšia časť roka, no zároveň má aj príchuť nostalgie. Fungujeme rovnako ako počas školského roka, no okrem obľúbených bežných stereotypov majú deti v jasličkách kopec letných aktivít. Väčšina detí sú už takmer škôlkari, tak si s nimi naplno užívame ich posledné jasličkové leto a snažíme sa, aby s nami zažili nezabudnuteľné chvíle. Máme ich veľmi rady a pomaly si začíname uvedomovať, že sa ani nenazdáme a budeme si mávať poslednýkrát.

Čo ste si teda pre deti pripravili počas letných mesiacov?

– Dva mesiace plné zážitkov. Tak by sme nazvali leto, ktoré nás čaká. Odštartovali sme ho už tradičným „Farebným týždňom“. Je to týždeň, počas ktorého máme všetci každý deň oblečenú rovnakú farbu oblečenia. Deti sa tešia, že sme všetci ako jeden a okrem toho sa im takto aj ľahšie učia farby. V horúcich dňoch plánujeme navštevovať Aquapark Trnava alebo sa len tak prechádzať po milovanej pešej zóne so zmrzlinou v ruke.
Deti, ktoré ešte neboli u zubára, plánujeme zobrať aj na prvú prehliadku, zavíta k nám aj pani logopedička, chystáme výlet autobusom na farmu alebo výstup na Mestskú vežu. Chýbať nebude obľúbená grilovačka ani čvachtanie na domácom kúpalisku v bazéne na našom dvore. Už teraz sa tešíme na veľkú Jolie Nocovačku, rozlúčkové kino, divadielka na Lete na korze a pod. Veľmi veľa výletov a aktivít však vzniká spontánne, mnohokrát aj zo dňa na deň. Iba napíšeme rodičom a ide sa.

A čo vás čaká po pestrom letnom období?

– Primárnym cieľom počas prvých dní po lete je, aby všetky nové deti zvládli adaptáciu. Aby sa im u nás páčilo, aby si zvykli a udomácnili sa. A aby si na nový denný rytmus zvykli aj noví rodičia. S príchodom nového školského roka sa vždy sústredíme na to, aby sme nové deti dôkladne spoznali a vytvorili si s nimi také krásne vzťahy, aké máme s našimi starými harcovníkmi. Pri adaptácii je najdôležitejšia spolupráca nás a rodičov, treba nám veriť a to si žiada čas, keďže nám rodičia do rúk zverujú ich najväčší poklad, pričom nás v podstate nepoznajú. Budujeme si vzájomnú dôveru a tak časom medzi nami vznikajú krásne priateľstvá. Ako to už býva, začiatky sú niekedy ťažšie, ale keď vidíme, že po pár týždňoch deti z jasličiek odchádzajú s plačom, lebo sa im nechce ísť domov, je to skvelý pocit pre nás aj rodičov.

VIAC INFO NÁJDETE NA:
www.dcjolie.sk
www.facebook.com/dcjolie

Zo spomínanej nocovačky sa už stala obľúbená tradícia u detí aj rodičov. Ako tento nápad vznikol? Čo vás k nemu priviedlo?

– Nocovačka bola v zásade nápad našich rodičov, ktorí často pri odchode z jaslí vtipne zahlásili: „A na víkend ich nechcete?“ alebo „Na noc si ju nezoberiete?“
My sme vlastne len urobili to, čo si želali :-) Nocovačky mávame pravidelne vždy raz za mesiac – v piatok, aby mali rodičia čas pre seba. Niekedy sa tak po sto rokoch dostanú opäť na rande, len tak vo dvojici do kina, na spoločnú večeru či wellnes a hlavne sa v sobotu môžu vyspať. Často nám počas nocovačky pošlú fotku, kde pri vínku pozerajú film a naopak aj my ich počas nocovačky v pravidelných intervaloch zásobujeme fotkami, ako si ju užívame. Nocovačka je ešte výnimočná v tom, že na ňu chodia aj naši bývalí jasličkári, z čoho sa vždy veľmi tešíme, lebo je s nimi obrovská sranda a udržiavame sa stále v kontakte.

Ako taká nocovačka prebieha?

– Pre nás je každá nocovačka taký zvláštny magický čas. Nedá sa to opísať slovami, no v deň, keď zahlásime deťom, že dnes je nocovačka, sa úplne zmení atmosféra v Jolie. Deti sú zrazu iné ako v bežné dni, hrajú sa na dospelákov a šuškajú si navzájom do ucha: „dnes spíme bez maminky, my sme veľkáči“. Popri tom sa strašne rehocú a stále sa nás pýtajú, kedy to už začne :-)
Vedia, že ich čaká čosi špeciálne, lebo počas každej nocovačky im prinášame netradičný program. V lete sme v aqua parku, na zmrzline alebo na divadielku na Lete na korze. Na jeseň púšťame šarkany, či vyrezávame tekvice a v zime vymetáme detské herne, chodíme na vianočné trhy, divadielkujeme v Jolie alebo si robíme vlastný ohňostroj.
Tradíciou sa už stali naše nocovačkové jedlá – na večeru „párky s kepučom“ :-) a na raňajky guličky s mliekom. Bez toho by už nocovačka nebola nocovačkou. Po večeri všetky deti osprchujeme a máme poriadnu disco, že sa až celá Jolie otriasa.  Po disco sa deti upokoja pri rozprávke a potom už len sladko spia. To neplatí pre nás – pančelky – my pri nich bdieme celú noc. Nocovačka končí po dopoludňajšom programe, v sobotu o 12:00 alebo neskôr, vždy podľa záujmu rodičov.

Aké novinky a zmeny v centre nastali počas vášho fungovania?

– Najväčšou zmenou v Jolie bolo za uplynulý čas narodenie Izabelky, (dcéra jednej z majiteliek Jolie) originál Jolie bábätka. Hoci má už 1,5 roka, celé fungovanie jasličiek sa na určité obdobie muselo premyslieť, pretože Mona nastúpila na materskú dovolenku. Všetko sme však zvládli najmä vďaka našim skvelým pančelkám, ktoré chod jasličiek dokonale zastali.
Dnes je Iza už originál jasličkárka a trávi čas v Jolie s nami. Deti miluje a oni ju tiež ľúbia, veď po jej narodení sa všetky bábiky v jasliach volali Izabelka :-) Minulý rok bol v súkromí Jolie veľmi bohatý, zažili sme aj dve svadby, vydali sme Naty a Mišku. A prezradíme vám tajomstvo, tento rok už vykúkame bocianov. Dokonca hneď aj dvoch :-)


Mona s dcérou Izabelkou

Okrem osobných zmien sme však prišli s novinkami aj v samotných jasličkách – začali sme mávať pravidelné hodiny hudobnej výchovy v spolupráci s Hudobnou školou Trnava a hodiny tanečnej v spolupráci s Tanečným a pohybovým centrom Rusalka. Od začiatku roka do leta mali deti aj angličtinu s mexickou lektorkou Arantzou.

Ako sa vás dotkol známy jasličkový zákon? Bolo náročné prispôsobiť fungovanie novej legislatíve?

– Nový jasličkový zákon bol pre nás náročný, asi ako pre každé zariadenie. Museli prebehnúť aj stavebné úpravy, ktoré nás stáli nemálo peňazí. No už dlhé roky máme zaužívané, že pred akoukoľvek zmenou sa vždy informujeme na príslušných orgánoch a s ich pomocou sa to dá všetko zvládnuť. Vždy sa snažíme o to, aby sme mali všetko v poriadku, tak ako zákony určujú.


Mona a Kata – majiteľky Jolie

Prezradíte, čo plánujete do budúcna? Nedávno ste spomínali rozšírenie Jolie o materskú školu, ako to pokračuje?

– Minulý rok sme hľadali priestory na škôlku, ale žiadne nás neočarili tak, aby sme sa rozhodli na taký veľký krok. Čiže zatiaľ škôlka, ktorá bola v pláne, nebude, pretože nechceme robiť niečo narýchlo, aby to nebolo na úkor detí a kvality. Ale do budúcna to nevylučujeme, určite sa chceme posúvať ďalej, či už v našom fungovaní jaslí alebo v otváraní niečoho iného, nového. Raz určite bude v Trnave ďalšie Jolie, tohto sna sa neplánujeme vzdať, či už v podobe škôlky alebo ďalších jaslí. No časovo to neohraničujeme – raz určite…

Ako vnímate konkurenciu?

– V Trnave je v súčasnosti množstvo jasličiek, veľa z nich ani nepoznáme, no snažíme sa so všetkými udržiavať pozitívne vzťahy. Vieme, že pre niektoré z jasličiek sme inšpiráciou, čo si veľmi vážim. Zároveň sa však držíme zásady, že každý by si mal nájsť svoje miesto na trhu sám, vďaka svojej individualite. Jasličky by mali prezentovať svoju vlastnú tvorbu, nájsť svoje silné stránky, v čom sú najlepšie a ponúkať vlastné benefity a nápady. Celkovo sa však u nás nesústredíme na konkurenciu, ale na maximálnu spokojnosť našich rodičov.

Čo vás inšpiruje pri práci s deťmi, pri kreovaní aktivít a smerovaní jasličiek?

– Bežný život. inšpiráciou sú nám každodenné maličkosti, ktoré si mnohokrát prinesieme z domu. Snažíme sa s našimi deťmi žiť skutočný život – taký, aký žijeme sami – len s ohľadom na ich vek a veľkosť :-) Neizolujeme sa medzi múry jaslí, ale žijeme takpovediac skutočne. Aj deti sa potom konfrontujú so skutočnými situáciami a tak sa do života vyzbroja najlepšie.
Samozrejme, vždy dôkladne zvažujeme pre a proti všetkých našich aktivít, lebo komfort detí a ich spokojnosť sú u nás na prvom mieste. No nevyhýbame sa ani menej tradičným aktivitám, na ktoré by si možno iní netrúfli :-) Napríklad sa s drobcami vyberieme do kina. A aj keď často čelíme pobúreným pohľadom, vieme ich zhltnúť ľahko ako pukance, lebo toto sú situácie, z ktorých majú deti tie najkrajšie zážitky a nám to za to stojí.

Ako to vyzerá s kapacitou Jolie? Máte voľné miesta pre nové detičky?

– Nových členov do našej Jolie rodiny budeme prijímať od septembra a na všetkých sa už veľmi tešíme. Naše kapacity na rok 2019/2020 sú však momentálne plne obsadené. Vždy je však možné, že sa nejaké miesto uvoľní a v takom prípade zvykneme kontaktovať náhradníkov – preto záujem o naše jasličky môžete prejavovať stále. Zápis detí na september 2020 sme stanovili na 9. marca 2020.

Na záver prezraďte, čo je podľa vás tajnou ingredienciou Jolie?

– Jednoznačne skvelé vzťahy :-) Touto cestou by sme sa veľmi chceli poďakovať našim dievčatám, vďaka ktorým je Jolie tým, čím je. Deťom dávajú veľa lásky a nám sú oporou. Nekonečne si vážime ich obetavosť, zapálenosť do práce, dôveru a priateľstvá.
Ďakujeme aj našim skvelým rodičom, ktorých dôveru si tiež veľmi vážime a ich spokojnosť je pre nás nesmierne dôležitá. No a tým hlavným korením sú naše deti. Čím viac lásky im dávame, tým sme my aj oni šťastnejšie a potom nám to v Jolie všetkým dokonale chutí :-)

Autor: Fetorka


Pančelky :-)

-PR-

Ulož ako PDF
Napísal 19. júla 2019 2:01. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.