reklama

Ako vidí architekt Trnavu? Vydajte sa s ním na cykloprehliadku

Trnava je mestom viacerých tvárí. Niektorí ju poznajú ako Malý Rím, iní ako hipsterské miesto s množstvom kaviarní. Ako sa však na Trnavu pozerá architekt? Zistite to vďaka cykloprehliadkam vo vybraných termínoch počas augusta a septembra.

Oblastná organizácia cestovného ruchu Trnava Tourism aj v tomto roku ponúka netradičný zážitok v podobe projektu „Trnava očami architekta“.

Záujemcovia môžu opäť spoznať Trnavu cez industriálne stavby, obrovské silá a mlyny a rôzne urbanistické riešenia. Prvá cykloprehliadka „Mesto na prahu moderny“ sa začína v sobotu 3. augusta 2019 a ukáže vám, ako sa začali písať moderné dejiny tohto krajského mesta.

FOTO: Trnava Tourism / Miroslav Benák

„Tohtoročnou novinkou je cykloprehliadka ‘Proti prúdu trnavských vôd’, ktorá bude 17. augusta. Veď prečo sa neschladiť počas letných dní pri vode. Preveziete sa popri toku Trnávky, kde vám prezradím viac o úpravách koryta, prejdeme okolo mostov vedúcich ponad rieku a zároveň vám ukážem Bellušov vodojem, miesta, kde sa kúpali Trnavčania a lokalitu, ktorá bola postavená pre obyvateľov zatopených dedín na Orave,“ vysvetľuje architekt Miroslav Beňák, ktorý každý rok sprevádza návštevníkov.

Tretia prehliadka bude viesť cez nové dominanty Trnavy, ktoré prinieslo 20. storočie.

Jedným z nich boli obrovské silá a mlyny, ako napríklad automatický mlyn NUPOD od Emila Belluša a ďalšie významné objekty súvisiace so spracovaním poľnohospodárskych plodín.

V rámci Dní európskeho kultúrneho dedičstva sa 14. septembra vydáte „Po cestách trnavského industriálu“, ktorého súčasťou je cukrovar, pôvodný Kamenný mlyn či bývalé železničné depo.

Zúčastniť sa prehliadok môžete s vlastným bicyklom, vtedy je cena 3 € alebo 5 € vrátane zapožičania bicykla. Začínajú sa vždy o 16.00 hod. pred Mestskou vežou v Trnave a trvajú približne dve hodiny.

Okrem novej trasy je ďalšou novinkou, že na cykloprehliadky môžu prísť aj anglicky hovoriaci návštevníci. Potrebné je si však vopred zarezervovať lístky, pretože počet miest je obmedzený. Lístky si môžete objednať na stránke Regiónu Trnava alebo priamo v Turistickom informačnom centre na Trojičnom námestí v Trnave.

(ts)

Termíny cykloprehliadok:

03. 8. 2019 – Mesto na prahu moderny
17. 8. 2019 – Proti prúdu trnavských vôd
31. 8. 2019 – Ako melie moderna
14. 9. 2019 – Po cestách trnavského industriálu

FOTO: Trnava Tourism / Miroslav Benák

Ulož ako PDF
Napísal 24. júla 2019 8:58. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Spoločnosť, Trnava. RSS 2.0.


INZERCIA

30 komentárov pre “Ako vidí architekt Trnavu? Vydajte sa s ním na cykloprehliadku”

 1. 1
  jozef says:

  Pekná akcia, ale dúfam ,že si aj architekt aj účastníci ako vyzerá okolie Trnávky, neudržiavaná zeleň a zelina do výšky 3m , na jednom podnete v odkaze pre starostu je písané , že sa do prác na odstránenie buriny zapoja obecný pracovníci a v druhom podnete, že upozornia Slovenskú správu ciest tak komu to vlastne patrí vie to voľakto? Chaos

  • 1.1
   voda says:

   O vacsinu brehov sa staraju vodohospodari aj ti to tam viac krat uz pisali a stale sa pytas nato iste.Ja nechapem preco by sa mali brehy kosit , treba nechat plochy kde sa udrziava vlaha. V Europe su teraz extremne teploty na SVK je totalne sucho za par rokov ked sa nespametame tak nebudeme mat uz co pestovat tympadom ani jest…

   • 1.1.1
    Aby reč nestála says:

    Brehy riečky sa nemusia kosiť v extraviláne, kde sa voda môže vylievať z koryta. V intraviláne je to úplne o inom. Naviac Trnávka má v meste strmé brehy, tam sa vlhkosť výrazne nezachytáva.
    A naviac je to o estetike, alergénoch, náletových rastlinách, atď.

 2. 2
  Sahara says:

  Keď spomínate Trnávku, už si môžeme ísť oddýchnuť k povodiu pri Bernolákovom sade, Kalvárii a Vajslovej doline na základe tej štúdie realizovateľnosti úpravy povodia Trnávky z roku 2016 / vypracovával ateliér z Brna / ?

  https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=8&cad=rja&uact=8&ved=2ahUKEwjup-ykt83jAhVLbVAKHdiJBMoQFjAHegQIARAB&url=https%3A%2F%2Fmytrnava.sme.sk%2Fc%2F20187426%2Fpotok-trnavka-ma-poskytnut-nove-miesta-na-oddych.html&usg=AOvVaw3Wz_b3X1ly8q2xIz1XUQiV

  • 2.1
   voda says:

   Vseko zalezi natom co povoli vodohospodarsky podnik napr ruzovy park stoji na ich povoleni tam by mal byt pristup az k trnavke ale nesuhliasia s niecim takze sa caka…

  • 2.2
   lodivod says:

   Potok Trnávka má poskytnúť nové miesta na oddych “11. jún 2016”
   Čítajte viac: https://mytrnava.sme.sk/c/20187426/potok-trnavka-ma-poskytnut-nove-miesta-na-oddych.html#ixzz5udC2GeUH
   – Cieľom je sprístupniť koryto toku a vytvoriť tu pobytové plochy.
   – dohode o možnostiach využitia územia na rekreačné a pobytové aktivity vrátane sprístupnenia vody obyvateľom
   – Po Trnávke by sa podľa jeho návrhu mohli motorové aj nemotorové plavidlá pohybovať obojsmerne na deväťkilometrovom úseku, súčasťou projektu bolo aj vytvorenie zátoky s veľkou vodnou plochou pre vodné športy v lokalite Štrky a lodenice v Bernolákovom sade, čo je centrum mesta

   A čo gondoly na cyklopohon nebudú ? :):):):):):)
   Toto je jeden z najväčších Nerových drístov za posledné 4 roky
   Hanba na 100 rokov.
   Bez ďalšieho komentára

   • 2.2.1
    Mat says:

    Až prekvapujúco rýchlo zabúdate. Rok 2010 na Trnávke prebiehajú preteky v disciplíne vodných športov kajak jednotlivcov. Účastníci primátor Butko – viceprimátor Stanko. Súperili o priazeň občanov mesta v predstavovaní tiež krajších zajtrajškov.

    • 2.2.1.1
     kosec says:

     Nie nezabúdame pamätáme si ako potom nastúpil takí istí šašovia športová dvojica v disciplíne kosec jednotlivci rok 2013. Účastníci Fúzak – Bročka na pietnom mieste Kalvária ukazovali svaly v kosení.
     A dokosili sme sme sa až sem do tejto komédie na komunálnu politiku.
     Žiaľ svetlé zajtrajšky neprichádzajú.

     • 2.2.1.1.1
      Tt says:

      Pre teba urcite nie ty si totalne zniceny a preto tu stale chodis vyplakavat :D :D :D

      • 2.2.1.1.1.1
       zábava says:

       Rozumiem – mať iný názor je zakázané.
       Ty sa riaď ako vždy manuálom z fejsbúku.
       Nemáme byť z čoho zničený ani nevyplakávame.
       My iba bojujeme s hlupákmi a baví nás to.

 3. 3
  Jozef says:

  Voda 1. to som myslel nielen brehy ale aj popri cyklostezke do Modranky a oproti to nie je luka ale spust tam sa vlaha neudrziava apropo a preco odsuhlasili dalsi beton menom island aj to je orna poda a este boli ste sa tam pozriet asi nie

  • 3.1
   voda says:

   Orna poda tiez nieje ziadna vyhra kedze je to teraz vsetko zozate a je tam len sucha pust…pri miku aj pri islande maju vzniknut parky co som videl na vizualizacii

   • 3.1.1
    Jozef says:

    Tie MINIparky? A zvysok zelene je kde, ktora tam ma byt podla Uzemneho planu? Caka sa na zmenu a zadr**e sa zase betonom???

 4. 4
  Aha says:

  Tak už sme sa dozvedeli, aký je dôvod nekosenia. Zachrána planéty.
  To sa môžeme čudovať, prečo je pri lávke k City aréne les dvojmetrových bodliakov. Udržiava sa vlaha 👍. Také ľahké a koľkí to nevedeli.

 5. 5
  Už je to tu says:

  Cyklo prehliadka. Konečne ďalšia novinka.
  Už sme si mysleli, že všetky predpony “cyklo” sú minuté.

  • 5.1
   cyklo says:

   Ale kdeže.Načo by radnica riešila auto-moto dopravu v zapchatých a preplnených uliciach mesta,že?Pred voľbami všetci plné ústa riešení a po voľbách klasika.Cyklo projekty sú najjednoduchšie akcie,tak prečo ich nerobiť.Tieto lacné triky sú už dávno prečítané.Keď sa budujú cyklo chodníky,potom treba cyklo komunite aj vysvetliť,nech nejazdia po cestách a nezavadzajú autám.Na to majú vedla cesty tie stále omielané cyklo chodníky pre nich určené.
   K avizovanej prestavbe kancelárie.To ktorá miestnosť kaviarne na námestí sa ide prerábať?

   • 5.1.1
    Starý says:

    A hlavne im treba vysvetliť, že chodníky sú pre peších, preto sa volajú chodníky. Na Prednadrazi je už nebezpečné chodiť po chodníku. Policajti na to kašlú. Nech sa prejdú po Čajkovského a Beethovenovej.

 6. 6
  Krása says:

  Pri záchrane planéty sme zase o krok vpred pred NR a BA. Dokonca aj pred maďarmi, čechmi, rakúšanmi aj švajčiarmi. Oni majú mestá, aj parky v nich, aj brehy riek v mestách krásne pokosené. Mali by sa prísť čosi podučiť.
  Ách také čosi… Ale je tu krásne…

 7. 7
  Sisa says:

  Presne tak ako hovorite takze vyhovorka preco neudrziavat okoli toku nie su vobec na mieste dla mna nema kto

 8. 8
  archibrada says:

  Keď je niekto architekt tak musí mať bradu.
  Asi to majú povinné.
  Neviem prečo mi napadá indícia taliban

 9. 9
  Hafanana says:

  Lebo ako sa píše v článku Trnava je hipsterské miesto s množstvom kaviarní.
  Trnava bola a je :
  – Malý Rím, Slovenský Rím
  – futbalová
  – povstalecké mesto
  – mesto učeného tovarišstva
  – stredoveké mesto kráľov
  – univerzitné mesto
  – slobodné kráľovské mesto
  ale hipsterské ?
  Hipster- príslušník spoločenskej subkultúry, vek 20-30 rokov, často sa združujú v kaviarniach, vernisážach, koncertoch. Zakladá si na tom, že je nezávislý v myslení, odievaní a prípadnej tvorbe.Vedú nemanželský život.
  Norman Mailer opisuje hipstera v roku 1957 ako nihilistického bohéma.
  Pôvod hipstera je pravdepodobne z prostredia bielych amerických jazzových hráčov 40. rokov 20. storočia. Hips – išli proti masám, dávali najavo svoju nadradenosť a pohŕdanie ostatnými ľudmi. Squares – sa prispôsobili komerčným tlakom.

  http://nzr.trnava.sk/?q=node/2535
  Združenie Čierne diery : Miroslav Beňák – architekt, Martin Lipták – bývalý pracovník prezidentskej kancelárie A. Kisku, predtým v SME, Andrej Sarvaš – editor Denníka N.

  • 9.1
   coto says:

   V clanku sa nepise ze Trnava je hipsterske mesto ale toto ;Niektorí ju poznajú ako Malý Rím, iní ako hipsterské miesto s množstvom kaviarní.;

   takze kazdy moze mesto vidiet svojimi ocami len ti tu vychrlis hned clanok o hipsteroch rozum sa mi zastavuje nad tebou

  • 9.2
   www says:

   Hafanana dik za info.Pekna sebranka sa tam nasackovala.Pracovat pre Kisku,Smeti a Nko ,hanba!

Napíš komentár

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.