reklama

Kov a betón na bicykli: Architekt predstavuje industriálnu tvár Trnavy

Chcete v lete zažiť niečo nové? Túžite po netradičnom zážitku? Tak sa spolu s nami vyberte spoznávať Trnavu s architektom na bicykli! Unikátne cykloprehliadky vám počas dvoch augustových a dvoch septembrových termínov ukážu zakaždým inú tvár Trnavy. Tak neváhajte a zoberte aj priateľov.

Oblastná organizácia cestovného ruchu Trnava Tourism toto leto opäť pokračuje v projekte Trnava očami architekta, ktorého cieľom je priblížiť turistom, ale aj obyvateľom Trnavy často zatracované industriálne stavby a iné architektonické pamiatky, na aké sú bežne zvyknutí. Aj kontroverzné socialistické sídliská totiž patria k histórii najstaršieho slobodného kráľovského mesta na Slovensku. Nechajte sa uniesť novými trasami, z ktorých zážitok umocní práve výlet na bicykli.

Každá z tohtoročných prehliadok má svoj vlastný názov, ktorý zhrňuje, akým smerom sa spoločne s architektom Miroslavom Beňákom vydáte. Či už sa 11. augusta rozhodnete pre okruh nazvaný „Mesto na prahu moderny“ alebo 25. augusta pre náročnejšiu trať s titulom „Po cestách trnavského industriálu“, určite nebudete ľutovať. Architektúra z obdobia rozvoja mesta za stredoveké hradby čoraz viac fascinuje nielen odborníkov, ale aj bežných ľudí.

FOTO: Miroslav Beňák

„Záujemci sa dozvedia niečo nielen o samotných výrobných objektoch a ich architektúre, ale aj o obydliach, ktoré boli postavené v súvislosti s nimi. Prejdeme sa trasami úzkokoľajok, ktoré napájali tieto výrobne z okrajových častí mesta. Uvidíme tiež najvýznamnejšie industriálne stavby, ktoré naštartovali rast mesta, ako aj zaujímavé urbanistické riešenia, sídliská či rozporuplno vnímané zásahy socialistických architektov v centre mesta,“ opisuje augustové trasy architekt Miroslav Beňák.

Septembrové prehliadky sa uskutočnia počas Európskeho týždňa mobility a Dní európskeho kultúrneho dedičstva. Venovať sa budú nielen technickým pamiatkam, ale aj skvostom modernej architektúry. Dňa 15. septembra budete môcť absolvovať cykloprehliadku s názvom „Ako melie moderna“, následne 22. septembra si spoločne s Miroslavom Beňákom vysvetlíte, ako to vlastne pri svojich návrhoch od druhej polovice 19. storočia mysleli „Architektonické esá v Trnave“.

„Tohtoročnou novinkou je trasa Ako melie moderna. Kým pre siluetu historického centra Trnavy sú typické kostolné veže, 20. storočie začalo prinášať nové dominanty, ktoré sú sústredené severozápadne od centra. Obrovské silá a mlyny sú významné nielen ako technické pamiatky, ale aj ako skvosty modernej architektúry. V jednom type budov sa spája mlynárstvo ako tradičný spôsob obživy s odvážnymi a pokrokovými myšlienkami moderny,” ozrejmil Miroslav Beňák, s ktorým počas tejto deväťkilometrovej cykloprehliadky uvidíte cukrovar, pivovar, Pažitný a Parný mlyn, ale aj automatický mlyn NUPOD.

Tí, ktorí majú vlastné bicykle, sa môžu cykloprehliadky zúčastniť za poplatok 3 eurá. V Trnave sa rozbieha systém zdieľaných bicyklov, ktoré budú slúžiť verejnosti na krátkodobý presun v rámci mesta, preto tohtoročnou novinkou je aj možnosť zapožičania elektrobicykla v rámci mestského projektu Arboria bike. Za lístok v takom prípade zaplatíte 5 eur.

Lístky na všetky trasy cykloprehliadok sú dostupné priamo v Turistickom informačnom centre na Trojičnom námestí. Prehliadky začínajú vždy o 16.00 h. pred Mestskou vežou v Trnave a budú trvať približne 2 hodiny.

(ts)

Dátum a čas konania:
11. 8. 2018 o 16.00 h. – Mesto na prahu moderny
25. 8. 2018 o 16.00 h. – Po cestách trnavského industriálu
15. 9. 2018 o 16.00 h. – Ako melie moderna
22. 9. 2018 o 16.00 h. – Architektonické esá v Trnave

Ulož ako PDF
Napísal 7. augusta 2018 16:05. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Pozvánky, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.