reklama

Spoznajte industriálne dedičstvo Trnavy netradične. Na bicykli a v sprievode architekta

Trnavské industriálne stavby budú môcť spoznávať účastníci cykloprehliadok v auguste a septembri. Sprevádzať ich bude architekt Miroslav Beňák.

Projekt Trnava očami architekta má za cieľ priblížiť turistom a obyvateľom Trnavy industriálne stavby a iné architektonické pamiatky, ktoré v meste vznikali od polovice 19. storočia až do konca obdobia socializmu.

Pre siluetu historického centra Trnavy boli typické kostolné veže, no 20. storočie prinieslo nové dominanty.

Ilustračné foto: Región Trnava

„Obrovské silá a mlyny sú významné nielen ako technické pamiatky, ale sú aj skvostmi modernej architektúry. V rámci prehliadok na bicykli ich účastníci budú mať možnosť spoznať spolu s odborným výkladom nášho architekta Miroslava Beňáka,“ priblížil Alexander Prostinák, zastupujúci riaditeľ Oblastnej organizácie cestovného ruchu Trnava Tourism.

Cykloprehliadky sa konajú vo vopred stanovených termínoch počas leta, a to 20. augusta a 4. septembra 2022, vždy so začiatkom o 16:00 h. pred mestskou vežou v Trnave a potrvajú približne dve hodiny.

„Maximálny počet účastníkov je obmedzený na tridsať osôb, lístky je preto potrebné si vopred rezervovať online alebo prostredníctvom Turistického informačného centra – Región Trnava, ktoré sídli v Mestskej veži v Trnave,“ pripomenul Prostinák.

Na prehliadku je možné prísť na vlastnom bicykli alebo si ho požičať. „Dostupnosť bicyklov sa dá overiť vopred, ideálne si ich rovno zarezervovať spolu so vstupenkou,“ dodal.

Témou prvej prehliadky, ktorá bude už túto sobotu 20. augusta, je Mesto na prahu moderny. Miroslav Beňák počas nej predstaví industriálne ikony Trnavy, sídliská so zaujímavým urbanistickým riešením a aj rozporuplno vnímané zásahy v centre mesta z čias socializmu.

Druhá prehliadka, ktorá sa bude konať 4. septembra, má názov Proti prúdu trnavských vôd. Jej účastníkov povedie miestami, ktoré priamo a aj prenesene v Trnave súvisia s vodou.

„Pri toku Trnávky sa dozvedia niečo o úpravách jej koryta a mostov cez ňu, pri cukrovare uvidia miesta, kde sa chodili Trnavčania kedysi kúpať. Ukážeme si lokality, ktoré vznikali vďaka vode a na vode. Samozrejme, aj vodojem od architekta Emila Belluša, ktorý potrebu vody zhmotnil do ikonického architektonického diela,“ doplnil architekt Miroslav Beňák.

Cena prehliadky je 5€/osobu (2€ stojí požičanie bicykla).

Ulož ako PDF
Napísal 17. augusta 2022 7:52. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Pozvánky, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.