reklama

Výstava Trnavskí typografi predstavuje zabudnutých autorov

V Čepan Gallery je od 18. februára otvorená nová výstava pod názvom Trnavskí typografi. Predstavuje osobnosti a okolnosti, ktoré stáli pri vzniku a šírení modernej typografie s dôrazom na prostredie Trnavy. Verejnosti je prístupná každý deň až do 26. apríla 2020.

Prichádza moderná typografia

V súčasnosti sa typografia spája predovšetkým s dizajnom písma, ako to však bolo v minulosti?

„Výstava ukazuje tvorbu zabudnutých trnavských typografov a predstavuje tiež širší kontext, v ktorom moderná typografia – teda grafická práca so slovom – vznikala,“ uvádza kurátorka Soňa Jakubove, ktorú milo prekvapil úprimný záujem návštevníkov vernisáže. Tí sa už na otvorení často začítali aj do dlhších sprievodných textov.

FOTO: Dominika-Chrzanová

Moderná typografia 30. a 40. rokov mala svoje charakteristické črty. Na výstave máte možnosť vidieť ukážky z praxe, ale aj pochopiť teóriu a tendencie, na základe ktorých sa tvorba považovala za pokrokovú. „Celý vizuál i grafická úprava výstavy sú im tiež prispôsobené,“ upozorňuje kurátorka.

Na príprave výstavy si Soňa Jakubove pochvaľuje výbornú spoluprácu so Slovenským múzeom dizajnu – SCD, ktoré na výstavu zapožičali viacero diel, medzi nimi napr. aj propagačné materiály prvej reklamnej kancelárie na Slovensku, Redopy, či teoretickú tvorbu Zdenka Rossmanna, ktorý ovplyvnil celý rad mladých umelcov, medzi nimi aj tých trnavských.

Nové trendy aj v trnavských tlačiarňach

Juraj Stanko a Michal Štetina je dvojica autorov spätých s Trnavou. Aj oni sa podieľali na šírení povedomia o novej typografii, a to nielen svojimi návrhmi obálok kníh a časopisov, ale aj bohatou odbornou tvorbou.

Výstava nevynechá ani trnavské tlačiarne, ktoré sú neodmysliteľnou súčasťou práce s typografiou. Podrobnejšie spracúva najmä dve, v ktorých pôsobili práve Michal Štetina a Juraj Stanko.

FOTO: Petra K. Adamková

Čepan Gallery sídli na Nádvorí (Štefánikova 3) a je projektom kultúrneho centra Malý Berlín.

Jeho podujatia z verejných zdrojov podporili Fond na podporu umenia, Mesto Trnava a Trnavský samosprávny kraj.

(ts)

Ulož ako PDF
Napísal 26. februára 2020 6:21. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Spoločnosť, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.