Výstava Náhodné krajiny poukazuje na témy životného prostredia a mestskej zelene
V trnavskej Čepan Gallery (Štefánikova 3) už tento týždeň otvárajú novú výstavu pod názvom Náhodné krajiny. Tentoraz výstava nebude iba v priestoroch galérie, ale zasahovať bude aj do prostredia Nádvoria, kde sídli. Premiestnených sem bude niekoľko betónových kvetináčov, ktoré na výstavu zapožičalo Mesto Trnava.
Aké sú súčasné trendy prinášania a vytvárania prírody v meste? Okrem oficiálnej mestskej zelene sa nachádzajú miesta, ktoré sú o čosi viac prírodné, spontánne a menej všímané. Názov výstavy Náhodné krajiny poukazuje na zabudnuté miesta, kde náletové dreviny a trávy slobodne a autonómne rastú.
Na rozdiel od kultivovanej oficiálnej zelene nie sú regulované a ani kontrolované človekom. Autorka nachádza tieto miesta a prenáša ich do tesného okolia galérie. Výstava sa teda venuje témam ekológie, zelene v meste a jej pôsobenia na človeka.
Náhodné krajiny – mestský kvetináč
Kurátorom výstavy je Erik Michalčík. Je absolventom Katedry pedagogiky výtvarného umenia na Trnavskej univerzite, má za sebou autorské výstavy v Galérii Výklad i v Nitrianskej galérii a moderoval reláciu v Trnavskom rádiu Umenie na vine.
Výstava Náhodné krajiny je prvou, kde vystupuje ako kurátor a je zároveň súčasťou vzdelávacieho programu pre mladých kurátorov, ktorý v Čepan Gallery realizuje kultúrne centrum Malý Berlín.
Zuzana Branišová je odborná asistentka na Katedre pedagogiky výtvarného umenia Pedagogickej fakulty Trnavskej univerzity v Trnave. Okrem objektov a inštalácií ju zaujíma tak v teoretickej ako aj praktickej rovine vzdelávanie v kontexte umeleckých participatívnych projektov.
Čepan gallery sa nachádza v priestoroch Nádvoria (Štefánikova 3). Vernisáž výstavy sa koná v stredu 9. septembra 2020 o 18.00 h. a výstava bude voľne dostupná každý deň od 9.00 h – 19.00 h až do 30. októbra 2020.
Výstava je súčasťou programu kultúrneho centra Malý Berlín. Jeho podujatia z verejných zdrojov podporili Fond na podporu umenia, Mesto Trnava a Trnavský samosprávny kraj v rámci projektu Malý Berlín 2020.
Budú tam aj gaštany napadnuté ploskáčikom?
Osobne si myslím že verejná zeleň v Trnave od roku 2015 prešla do režimu bez starostlivosti ľudí. Prešla do starostlivosti jedného nad človeka, čo sa rovná prírodnej katastrofe. Ploskáčik je len drobná epizóda v živote mesta.
Zeleň na Olympijskej ulici je časovaná bomba, aby sa stalo nešťastie. Zasahuje do cesty a chodníky sú nepriechodné, nie je cez ňu vidieť keď sa vychádza s autom z domu.Radnica o tom vie poslal som tam fotky, ale nič sa nedej. Až sa stane nešťasti bude ju neskoro ostrihať.
Pani Kováčová treba pozrieť či nie ste súčasťou výstavy. Čo človeka môže len napadnúť v súvislosti s riadením Trnavskej samosprávy, aký nezmysel sa dá vymyslieť, tak je veľká pravdepodobnosť že to sa v Trnave stane. V inom článku oznamovaná akcia kulinárskych špecialít s hudobným programom v trvaní troch dní je cez výkend v Trnave. Jarmok v malinkom s programom pre voličskú základňu Peťa a LT za naše dane. Verím že aj s epidemiologickým zabezpečení. Možno príde aj kúzelník. Čestne prehlasujem nie som zástancom jarmoku.
Pôvodne sa mala výstava volať ” Náhodné výruby v meste “.
Keďže sa o stromy náhodou priebežne nikto nestará a nastane problém, tak sa vyrúbu namiesto toho aby sa ošetrili.
Používajú sa aj moderné metódy – sekerou a pílou hurá na ploskáčika.
Výstava začína minútou ticha za šialený výrub Kukučínová, Zelený kríček, Staničak
Nebudú chýbať ani expozície z lúčnych porastov a buriny na Študentskej t.č. RIP