reklama

Komentovaná prehliadka priblíži koncept výstavy Náhodné krajiny

Na trnavskom Nádvorí sa začiatkom septembra uskutočnila výstava v Čepan Gallery, ktorá sa venuje témam životného prostredia, ekológie a verejnej zelene. Kurátor Erik Michalčík spolu s výtvarníčkou Zuzanou Branišovou už tento štvrtok 8. októbra 2020 porozprávajú, ako výstava vznikla, prečo sa autorka rozhodla upozorniť na betónové kvetináče v meste a tiež radi odpovedia na zvedavé otázky návštevníkov.

Príroda je všetko okolo nás, čo nevytvoril človek. Čo ak sa ale nachádzame v čisto ľudskom prostredí, v meste? V meste existuje niekoľko verzií prírody a v tom súčasnom obzvlášť. Aj to je jedna z hlavných tém, ktorým sa venuje výstava s názvom Náhodné krajiny.

Vznikla ako umelecký experiment, ktorý je súčasťou vzdelávacieho programu pre mladých kurátorov pod záštitou kultúrneho centra Malý Berlín.


Zuzana Branišová: Náhodné krajiny

FOTO: Petra K Adamková (Malý Berlín, Čepan Gallery)

V poradí druhú výstavu v tomto programe pripravil absolvent Katedry pedagogiky výtvarného umenia na Trnavskej univerzite Erik Michalčík.

„Výstava má byť o tom, že veci dokážu fungovať paralelne. Zeleň v meste má určité úlohy, a to reprezentovať mesto ako kultivované a kultúrne, takže sa predpokladá, že výsadba by mala mať určitú vizuálnu príťažlivosť. Pravým opakom sú zabudnuté rastliny, ktoré, paradoxne, majú rovnaké funkcie a sledujú rovnakú líniu ako pekné výsadby. Na druhej strane ide o protiklady,“ vysvetľuje koncept kurátor.

Názov výstavy Náhodné krajiny poukazuje na zabudnuté miesta, kde náletové dreviny a trávy slobodne a autonómne rastú. Na rozdiel od kultivovanej oficiálnej zelene nie sú regulované a ani kontrolované človekom. Umelkyňa Zuzana Branišová nachádza tieto miesta a prenáša ich do tesného okolia galérie.

Komentovaná prehliadka sa bude konať vo štvrtok 8. októbra o 18.00 h. Pre vyššiu bezpečnosť a zdravie účastníkov bude komentovaná prehliadka prebiehať v exteriéri, pred priestorom Čepan Gallery (Štefánikova 3).

Organizátori prosia návštevníkov o dodržiavanie primeraných rozostupov a nosenie rúška počas celého trvania komentovanej prehliadky.

Výstava je súčasťou programu kultúrneho centra Malý Berlín. Jeho podujatia z  verejných zdrojov podporili Fond na podporu umenia, Mesto Trnava a Trnavský samosprávny kraj v rámci projektu Malý Berlín 2020.


Zuzana Branišová: Náhodné krajiny

FOTO: Petra K Adamková (Malý Berlín, Čepan Gallery)

Ulož ako PDF
Napísal 7. októbra 2020 7:50. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Pozvánky, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.