reklama

Komentovaná prehliadka priblíži koncept výstavy Náhodné krajiny

Na trnavskom Nádvorí sa začiatkom septembra uskutočnila výstava v Čepan Gallery, ktorá sa venuje témam životného prostredia, ekológie a verejnej zelene. Kurátor Erik Michalčík spolu s výtvarníčkou Zuzanou Branišovou už tento štvrtok 8. októbra 2020 porozprávajú, ako výstava vznikla, prečo sa autorka rozhodla upozorniť na betónové kvetináče v meste a tiež radi odpovedia na zvedavé otázky návštevníkov.

Príroda je všetko okolo nás, čo nevytvoril človek. Čo ak sa ale nachádzame v čisto ľudskom prostredí, v meste? V meste existuje niekoľko verzií prírody a v tom súčasnom obzvlášť. Aj to je jedna z hlavných tém, ktorým sa venuje výstava s názvom Náhodné krajiny.

Vznikla ako umelecký experiment, ktorý je súčasťou vzdelávacieho programu pre mladých kurátorov pod záštitou kultúrneho centra Malý Berlín.


Zuzana Branišová: Náhodné krajiny

FOTO: Petra K Adamková (Malý Berlín, Čepan Gallery)

V poradí druhú výstavu v tomto programe pripravil absolvent Katedry pedagogiky výtvarného umenia na Trnavskej univerzite Erik Michalčík.

„Výstava má byť o tom, že veci dokážu fungovať paralelne. Zeleň v meste má určité úlohy, a to reprezentovať mesto ako kultivované a kultúrne, takže sa predpokladá, že výsadba by mala mať určitú vizuálnu príťažlivosť. Pravým opakom sú zabudnuté rastliny, ktoré, paradoxne, majú rovnaké funkcie a sledujú rovnakú líniu ako pekné výsadby. Na druhej strane ide o protiklady,“ vysvetľuje koncept kurátor.

Názov výstavy Náhodné krajiny poukazuje na zabudnuté miesta, kde náletové dreviny a trávy slobodne a autonómne rastú. Na rozdiel od kultivovanej oficiálnej zelene nie sú regulované a ani kontrolované človekom. Umelkyňa Zuzana Branišová nachádza tieto miesta a prenáša ich do tesného okolia galérie.

Komentovaná prehliadka sa bude konať vo štvrtok 8. októbra o 18.00 h. Pre vyššiu bezpečnosť a zdravie účastníkov bude komentovaná prehliadka prebiehať v exteriéri, pred priestorom Čepan Gallery (Štefánikova 3).

Organizátori prosia návštevníkov o dodržiavanie primeraných rozostupov a nosenie rúška počas celého trvania komentovanej prehliadky.

Výstava je súčasťou programu kultúrneho centra Malý Berlín. Jeho podujatia z  verejných zdrojov podporili Fond na podporu umenia, Mesto Trnava a Trnavský samosprávny kraj v rámci projektu Malý Berlín 2020.


Zuzana Branišová: Náhodné krajiny

FOTO: Petra K Adamková (Malý Berlín, Čepan Gallery)

Ulož ako PDF
Napísal 7. októbra 2020 7:50. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Pozvánky, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.