reklama

Navštívte výstavu slovenskej ilustrátorky Barbory Idesovej v trnavskej Čepan Gallery

V Čepan Gallery na Nádvorí v Trnave začiatkom decembra otvorili novú výstavu slovenskej ilustrátorky Barbory Idesovej pod názvom Podfarbené. Kurátorka výstavy Jana Valúchová bola súčasťou vzdelávacieho programu pre mladých kurátorov pod záštitou Malého Berlína.

Prečo Podfarbené? Lebo ilustrácia dokáže podfarbiť hlavnú myšlienku, dotvoriť atmosféru, byť neoddeliteľným doplnkom písaného slova. Výstava prezentuje tvorbu Barbory Idesovej, venujúcej sa knižnej aj komerčnej ilustrácii.

Diela pre deti aj dospelých sa v Čepan Gallery už teraz tešia na návštevníkov. Hoci sa jednotlivé ilustrácie prispôsobujú rôznym okolnostiam, autorka nikdy nestráca svoj charakteristický výtvarný štýl, ktorý sa skladá zo žiarivo farebných postáv.

Výstava pozostáva z dvoch pomyselných častí. Tá prvá sa venuje autorkinej zatiaľ najúspešnejšej knihe Kde je Ester N? Ide o výber šiestich ilustrácií, vďaka ktorým divák spozná jej charakteristický rukopis.

Druhá časť výstavy prezentuje trojicu autorkiných ilustrácií. Ide o silnú tému, keďže sú na nich zobrazené tri ženy, ktoré, takpovediac, „posúvali hranice“ svojej doby a mali odvahu tvoriť a skúmať aj v časoch, ktoré im nepriali.

Na výstave uvidíte ilustráciu slovenskej spisovateľky, herečky, redaktorky a obhajkyne emancipácie a vzdelávania žien, Hany Gregorovej, kultovú mexickú maliarku Fridu Kahlo a tiež prvú slovenskú botaničku Izabelu Textorisovú.

Súčasťou výstavy sú tiež dve knihy s autorkinými ilustráciami. Divák si ich môže prezrieť spolu s príbehom, ktorý dopĺňajú. Prítomná nie je len detská tvorba, ale aj ukážky ilustrácií vážnejšej tvorby z knihy básní Tanečnica na špičke.

Barbora Idesová (1987) pochádza z Košíc a momentálne žije v Prahe. Vo voľnom čase sa venuje risografii, ktorú si vybrala najmä pre jej nepredvídateľnosť, originalitu a špecifické farby. Vytvorila projekty s názvami ako Temple of the Sun Goddess, Witches a Secret Shrine. Je občasnou ilustrátorkou ženského časopisu Kurník, pracovala na ilustráciách pre Festival ilustrácie LUSTR a HOST Magazine. 

Čepan Gallery sa nachádza v priestoroch Nádvoria (Štefánikova 3). Výstavu si môžete pozrieť každý deň od 9:00 – 19:00 hod až do 7. februára 2021. Vstup je zdarma.

Výstava je súčasťou programu kultúrneho centra Malý Berlín. Jeho podujatia z verejných zdrojov podporili Fond na podporu umenia a Mesto Trnava v rámci projektu Malý Berlín 2020.

Ulož ako PDF
Napísal 12. decembra 2020 15:55. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Pozvánky, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.