reklama

Slovensko-vietnamské spomienky v Čepan Gallery na Nádvorí

V Čepan Gallery na Nádvorí otvorili výstavu Archív návratov. Predstavuje najnovšiu tvorbu fotografky Kvet Nguyen. Výstavu máte možnosť navštíviť v priestoroch galérie (Štefániková 3, Trnava) každý deň až do 18. júla.

Ústrednou témou výstavy a tvorby Kvet Nguyen je otázka identity, viažúca sa na príchod jej rodičov na Slovensko. Ako dcéra migrantov sa od detstva stretáva s problémom vlastnej etnickej príslušnosti, ktorú podrobuje umeleckému výskumu a odzrkadľuje vo svojej tvorbe.

Vytvára fotografie zátiší, portréty alebo fotoobjekty zložené z predmetov, ktoré odkazujú ku kultúrnym tradíciám domoviny jej rodičov. Okrem toho vo svojej tvorbe reaguje aj na problémy sociálnej inklúzie a xenofóbiu spätú s migračnou krízou.

Aktuálna výstava v Čepan Gallery sa zakladá na princípe archívu, do ktorého môže návštevník vstúpiť. Je síce vo svojej podstate fotografická, avšak jednotlivé fotografie sú prezentované v ústrednom objekte, archívnej skrinke. Návštevník tak má možnosť vidieť inštaláciu pripravenú konkrétne pre túto výstavu.

Tak ako bývajú v archíve uložené textové a obrazové dokumenty minulosti, tak sú v archíve autorky uložené spomienky prostredníctvom fotografií. Ústrednou témou archívu je príchod autorkiných rodičov z Vietnamu na Slovensko a následný stret ich pôvodnej kultúry s odlišnou, stredoeurópskou.

V archívnej skrini sú uložené najrôznejšie fotky bežného života i výnimočných udalostí, ktoré Kvet interpretuje popiskami na zadnej strane. Okrem toho sa tam nachádzajú aj predmety ako textílie, vlasy, či riady, odkazujúce k novým, resp. strateným významom. V priečinkoch archívu niektoré objekty chýbajú, iné sú autorkou manipulované tak, ako sa vplyvom zabúdania mení podstata spomienky.

Kvet Nguyen, vlastným menom Hoa Nguyen Thi, sa narodila v roku 1995 vietnamským migrantom na Slovensku. V roku 2021 dokončí štúdium na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave na Katedre fotografie a nových médií.

Čepan Gallery sa nachádza v priestoroch Nádvoria (Štefánikova 3). Výstavu si môžete pozrieť každý deň od 11:00 – 19: 00 hod. Vstup je zdarma.

Výstava je súčasťou programu kultúrneho centra Malý Berlín. Výstavu z verejných zdrojov podporili Fond na podporu umenia a Mesto Trnava.

Ulož ako PDF
Napísal 24. júna 2021 21:58. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Pozvánky, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.