reklama

Mladá výtvarníčka vytvára priestor, v ktorom sa spomienky prelínajú so snami. Vystavovať bude aj v Trnave

Miriama Schniererová patrí medzi výtvarníkov najmladšej generácie. Maliarsku tvorbu stihla predstaviť už na štyroch menších samostatných výstavách. Psychedelia je však doposiaľ najobsiahlejšou prezentáciou, kde uvidíme prierez tvorbou na veľkoformátových i komornejších plátnach, ale napríklad aj v médiu inštalácie či objektu.

Psychedelia je iný stav vedomia, v rámci ktorého sa mení zmyslové vnímanie, orientácia v čase a priestore, ale predovšetkým je charakteristická „otvorením mysle“ – jej scitlivením voči skrytým aspektom a oslobodením z pút každodennosti. Miriama Schniererová chce diváka priviesť k veľmi podobnému scitliveniu a otvoreniu sa voči podnetom vlastného vnútorného sveta, ďaleko od hlučnej každodennosti, ktorá pre ne nemá čas ani miesto.

Jej tvorba sa od začiatku sústreďuje na subjektívne prežívanie. Už v rámci bakalárskeho štúdia námety svojich obrazov hľadala vo vlastných spomienkach na detstvo. V rámci toho vyvinula maliarsku techniku nanášania farieb striedaných s voskovými vrstvami, do ktorých následne zasahuje preškrabávaním a olupovaním. Odkrývanie farebných vrstiev ukrytých pod nánosom vosku sa podobá odkrývaniu doposiaľ neznámych rovín spomienok.

Nostalgické momentky z narodeninových osláv a ihrísk však nie sú len úsmevnou spomienkou na detstvo, ale predovšetkým spomienkou na jeho nenávratné zmiznutie v minulosti.

INFO
Autor, titul výstavy: Miriama Schniererová: Psychedelia
Miesto konania: Galéria Jána Koniarka v Trnave, Kopplova vila, Zelený kríček 3, Trnava
Kurátor: Jana Babušiaková
Vernisáž: 14.1.2016 (Št) o 18.00 hod.
Trvanie výstavy: 14.1.(Št) – 28.2.(Ne) 2016

Fascinácia prchavosťou okamihu a jeho nezastaviteľným prerodom z „teraz“ na „kedysi“ je ďalším podstatným aspektom tvorby autorky. Tá sa pretavila, okrem iného, do diel s prvkami barokových zátiší Vanitas, na ktorých sa objavujú hodiny ako symbol neúprosne plynúceho času. V dielach sa sústreďuje na fragmenty momentov, ktorých bohatosť vnímame všetkými zmyslami, ako i na odvekú túžbu človeka uchovať ich v nezmenenej podobe.

Zachytenie pominuteľnosti je však nemožné: môžeme sa stať zberateľmi týchto momentov, no ich skutočná podstata nám vždy prekĺzne pomedzi prsty. Nám v rukách zostane iba prázdna schránka – motýľ na špendlíku, ktorý viac nelieta, či starý luster v strede miestnosti, ktorý stratil svoju žiaru.

Psychedelia_pozvanka

Kombinácie farieb v najnovších dielach sú inšpirované módou 60. rokov a farebnou potlačou. Predmety objavujúce sa na plátnach prvýkrát prekračujú hranicu maliarskeho územia a v rámci trojrozmerných inštalácií zažívajú novú rovinu čítania.

Autorka kombináciou maľby a inštalácie vytvára priestor, v ktorom sa spomienky prelínajú so snami. Je to realita, v ktorej čas zastal a pôsobí halucinogénne. Podobne ako psychedelický „flashback“ umožňuje pocit nahliadnutia do mysle a znovuzažívanie uplynulých okamihov.

Jana Babušiaková

Miriama Schniererová
*1989, Nové Zámky, SK

Vzdelanie
2012 – 2014 VŠVU, Bratislava, Mag. stupeň, Maľba a iné médiá (Ateliér prof. D. Fischera)
2008 – 2012 VŠVU, Bratislava, Bc. stupeň, Maľba a iné médiá (Ateliér prof. I. Csudaia)
2004 – 2008 Škola úžitkového výtvarníctva J. Vydru, Bratislava, odbor Propagačná grafika

Samostatné výstavy
2015 My old Shadow, Galéria Cit, Bratislava Stratený čas, Galéria Dunaj, KC Dunaj, Bratislava
2014 Bez názvu, The Spot, Bratislava Rediscovery, Miniart Gallery, Bratislava

Skupinové výstavy
2015 PED ART ŠOU, Artforum, Bratislava
2014 Guláš, River Gallery, Bratislava Small with bigs.., VŠVU, Bratislava
2013 Presents, Dunaj Gallery, KC Dunaj, Bratislava Christmas bestseller, Soda Gallery, Bratislava
2012 Young art show, Dom umenia, Piešťany
2011 We could wish, Hopkirk, Bratislava

Ulož ako PDF
Napísal 7. januára 2016 21:41. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Galéria Jána Koniarka, Pozvánky, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.