reklama

Made in Croatia – v Západoslovenskom múzeu budú vystavovať chorvátski umelci

V priestoroch Západoslovenského múzea v Trnave sa uskutoční 16. februára vernisáž výstavy Made in Croatia. Výstavu pripravuje múzeum v spolupráci s galériou Makek so sídlom v chorvátskom Záhrebe a na ostrove Rab.

Galéria je pomenovaná podľa majiteľa Zlatka Makeka, ktorý ju vedie už 12 rokov a popritom organizuje maliarske sympóziá pre umelcov z rôznych krajín pod názvom Art Kolonija Paradiso. Doteraz sa konalo 30 takýchto sympózií (trikrát ročne), na ktorých sa vystriedalo okolo 250 umelcov z 24 krajín sveta. Umelci na sympóziách vytvorili diela, z ktorých niekoľko zostalo vždy Galérii Makek, ktorá si takto vybudovala počas niekoľkých rokov vlastnú zbierku. Galéria Makek pravidelne predstavuje tieto obrazy publiku doma i v zahraničí.

Výstavu Made in Croatia, ktorá bude inštalovaná v Západoslovenskom múzeu v Trnave, tvorí výber 50 diel z rozsiahlej zbierky diel Galérie Makek. Medzi autormi sa predstaví aj jedna z naj­väčších postáv súčasného chorvátskeho maliarstva – medzinárodne uznávaný maliar Duško Šiblja. Ďalej to budú známi chorvátski maliari Krešimir Nikšić, Tomo Gerić a Zlatko Klauzarić. Taliansko zastupuje medzi inými Brigitte Brand a Massimo Lomi. Ďalej to budú Klemen Brun zo Slovinska, László Szotyory z Maďarska, Gregorz Winek z Poľska, Qing Yue z Čí­ny. Slovensko zastupujú maliari Robert Almasi a Miloš Prekop.

Projekt Made in Croatia v Trnave je pripravený v spolupráci so Združením výtvarných umelcov západného Slovenska, ktorého dvaja členovia (Miloš Prekop a Robert Almási) sa zúčastnili Art Kolónije Paradiso na ostrove Rab, kde nadviazali spoluprácu s Galériou Makek. Táto výstava sa po skončení presunie do nemeckého mesta Passau a potom do Poľska, kde sa predstaví v sta­robylom Krakowe. Výstava v Trnave je v poradí už druhou prezentáciou na Slovensku, v roku 2011 bola predstavená iná kolekcia obrazov v Dunajskej Strede.

Výstavu, ktorá potrvá do 15. marca, pripravil Trnavský samosprávny kraj a Západoslovenské múzeum v Trnave, Združenie výtvarných umelcov západného Slovenska, and Gallery Trnava a Galéria Makek.

Ulož ako PDF
Napísal 8. februára 2012 13:11. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Pozvánky. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.