reklama

V Trnave vystavuje mladá slovenská výtvarníčka Ingrid Višňovská

Trnavský samosprávny kraj a Galéria Jána Koniarka v Trnave si vás dovoľujú pozvať na otvorenie výstavy Ingrid Višňovská SILENCE, ktoré sa uskutoční 22. júla (štvrtok) 2010 o 18.00 hod. v Synagóge – Centre súčasného umenia na Halenárskej 2 v Trnave.

Kurátor výstavy: Vladimír Beskid
Výstava potrvá do 5. septembra 2010
Autor, titul výstavy: Ingrid Višňovská, SILENCE

Výstavný projekt pod názvom Silence od mladej slovenskej výtvarníčky Ingrid Višňovskej (1978) je pokračovaním jej programového rozvíjania priestorových foriem umenia. Od svojich študentských čias na VŠVU uprednostňuje sochárske myslenie, postavené na dematerializácií, na využívaní nových technológií a netradičných fyzikálnych a výtvarných prostriedkov (laser, svetlo, zvukové telesá, teplo, kinetika, UV svetlo a pod.). Vytvára ucelené inštalácie, priestorové situácie, v ktorých je divák zväčša interaktívnym prvkom diela.

Aktuálna trnavská výstava predstavuje celopriestorovú inštaláciu, kde na transparentných fóliách levituje množstvo očí. Nasvietené UV svetlom inak neviditeľné oči v úplnej tme objektu vytvárajú silnú tajomnú atmosféru. Divák, ktorý môže prechádzať inštaláciou sa postupne vnára do záhadného prostredia vnášajúcich sa očí a vlastného príbehu asociácií.

Divák sa ocitá v mase, v dave, v lese očí, ktorý ho preniká aj obkľučuje, vidí a je videný, sleduje a je sledovaný, je postavený doslova „zoči-voči“ umeniu. Autorka vytvára nasýtené prostredie na hranici reality a imaginácie, neistoty, strachu a povznesenia, stretu jednotlivca a mlčanlivého davu – nestále pozorovaný očami autorky.

V modernom umení je možné nájsť mnohé príklady práce s detailom očí : od snového vznášania sa oka-balónu symbolistu O. Redona, cez surrealistické prerezanie oka žiletkou vo filme Andalúzsky pes až po všadeprítomné oči Orwellovho Veľkého brata. Autorka už predtým pracovala s týmto prvkom – napr. vznášajúce sa premietané oko na miznúcu paru z rozprašovačov (Oko, 2007), či predošlé prezentácie Silence (Bratislava 2008, Praha 2009).

Ingrid Višňovká, narodená v r. 1978, absolvovala VŠVU v Bratislave 1998-2004 (Ateliér priestorových komunikácií, doc. A. Čierny) , v súčasnosti – doktorandka na VŠVU (školiteľ prof. Ladislav Čarný). Študijné pobyty: Academy International, Londýn (GB); Ecole des Beaux Arts, Saint Etienne, (F); Ars Electronica center, Linz (A). Ocenenia: 2005 – finalistka ceny Oskára Čepana; 2005- Map XXL- víťazka medzinárodnej súťaže pre Ars Electronica Centrum, stáž v Centre Ars Electronica Linz; 2007- Finalistka ceny Essl Award (SK).


Ulož ako PDF
Napísal 22. júla 2010 1:03. Článok je zaradený do rubriky: Galéria Jána Koniarka. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.