reklama

Trnavčanka Viera Levitt po prvýkrát vystavuje svoje diela na Slovensku

Vo štvrtok 3. mája sa v arkieri Mestskej veže uskutoční vernisáž fotografií neskoro modernej architektúry v USA a na Slovensku. Výstava bude prístupná do konca mesiaca.

Rodená Trnavčanka Viera Levitt je kurátorkou a fotografkou. Žije a pôsobí v USA, kde má za sebou niekoľko výstav fotografií architektúry. Tento mesiac po prvýkrát prichádza svoju tvorbu predstaviť aj na Slovensku.

Výstava s názvom Béton brut (z fr. pohľadový betón) priamo odkazuje k architektonickému štýlu brutalizmu druhej polovice 20. storočia. Architektúra spomínaného obdobia začala niesť znaky nového myslenia a cítenia. Architekti sa snažili o pravdivosť v architektonickej tvorbe, a to aj prostredníctvom priznania podstaty, surového stavu materiálu bez dodatočnej úpravy.

Betón bol chápaný ako súčasť prírody, v ktorom je čitateľná štruktúra dreva po debnení bez dodatočného obkladu či ornamentov. Viera Levitt prostredníctvom fotografií skúma geometrickú formu, rytmus a detaily architektúry.

Vernisáž sa koná vo štvrtok o 18:00 a návštevníkom bude voľne prístupná do 30. mája 2018.

Viera Levitt

je kurátorkou a fotografkou dlhoročne žijúcou a pôsobiacou v USA. Po absolvovaní štúdia dejín a teórie umenia na Trnavskej univerzite v Trnave sa zúčastnila rezidencie na Rhode Island School of Design v Providence a stáže na oddelení fotografie v Museum of Modern Art v New Yorku.

Pôsobila ako riaditeľka Galérie Jána Koniarka v Trnave (2002 – 2005), Knight Campus Art Gallery v Rhode Island (2009 – 2012). Od roku 2012 je riaditeľkou a kurátorkou galérie v University of Massachusetts Dartmouth. Ako fotografka samostatne vystavuje od roku 2009.

Organizátormi výstavy sú občianske združenia Publikum.sk a Malý Berlín, ktoré ďakujú za spoluprácu mediálnym partnerom: Trnava-live.sk, TrnavskyJlas.sk, MY Trnavské noviny, Trnavsko a Trnavské rádio.

Ulož ako PDF
Napísal 1. mája 2018 22:25. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Pozvánky, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.