reklama

V trnavskej Synagóge vystavuje poľský umelec Miroslaw Balka

Až do 11. júla si môžete  trnavskej Synagóge prezrieť výstavu poľského umelca Miroslawa Balku.
Výstavný projekt AGOGANYS v trnavskej Synagóge – Centre súčasného umenia predstavuje renomovaného poľského umelca Miroslawa Balku (1958), ktorý sa od začiatku 90. rokov minulého storočia etabloval na svetovej medzinárodnej scéne – ako jeden z prvých z tzv. východného bloku (výstavy Metropolis, Berlín 1991; Documenta IX, Kassel 1992; bienále Benátky 1993 atď.)
Práve okolo roku 1990 Balka rezignuje na doterajšie figurálne sochárstvo (sochy z cementu, betónu, juty) a smeruje k formovaniu abstraktnejších foriem vyjadrovania. Vytvára slovník jednoduchých tvarov, predmetov a priestorových foriem vyjadrovania – namiesto práce s figúrou nastupuje len prítomnosť tela – stopy, odtlačky, použité predmety, objekty, ktoré majú rozmery jeho vlastného tela ako istého vzorca a pod.  Problém telesnosti, osobnej pamäte, záznamu času a stôp sa stávajú nosnými témami Balkovej práce, kde presakujú osobné spomienky, rodinné zázemie, prežitá minulosť.  Vytvára tak  početné introvertné objekty a inštalácie,  ktoré projektujú osobnú pamäť do cudzieho prostredia, predstavujú „kryštalickú“ pamäť a vpísanú históriu do materiálov. Balka pritom používa mnohé netradičné materiály a postupy (hrdzavé železné platne, staré dosky, betónové chodby, súkno, urny, mydlo, rozsypaná soľ, popol, mydlo, udržiavanie teploty atď.).
Po roku 2000 realizuje Balka aj rad prác v médiu video, v ktorých sa okrem iného objavujú aj zábery sneženia v zimnej krajine bývalých koncentračných táborov. V aktuálnom trnavskom projekte autor pokračuje v „dematerializácií“ pamäťových  záznamov a realizuje sedem snehostrojov, ktoré v určitých intervaloch rozprašujú sneh. Balka jednak pracuje s geniom loci tejto bývalej sakrálnej architektúry a jednak pracuje so židovskou kultúrou a tradíciou (sedem bodov je metaforou sedemramenného  svietnika menorah), s osobnou a kolektívnou pamäťou. Prináša vyrovnanie sa s minulosťou – s holokaustom, pominuteľnosťou a rozptýlením. Projekt teda predstavuje obrátenie sa k minulosti  (samotný názov výstavy je  anagram – slovná hra čítania slova „synagóga“ odzadu) či reverznosť nastolenej situácie (sneženie v interiéri a  v lete). V roku 2010 po Tate Gallery v Londýne (Turbine Hall), Modern Art Oxford v Oxforde,  Staatliche Kunsthalle v Karlsruhe nasleduje prezentácia Miroslawa Balku v trnavskej galérii. Ide zároveň o prvú samostatnú výstavu autora na Slovensku vôbec.
Miroslaw BALKA, narodený 1958 vo Varšave, absolvoval Akadémiu krásnych umení vo Varšave (1985). V roku 1998 zrealizoval Pomník obetiam trajektu Estonia v Štokholme. Od roku 2008 – vedie Ateliér priestorových štúdií na Akadémií krásnych umení v Poznani.  Žije a pracuje vo Varšave a Otwocku.
Účasť na významných výstavách (výber): Apperto Benátky 1990, Metropolis Berlín 1991, Documenta IX Kassel 1992, Carnegie International Pittsburgh 1995, ICA Philadelphia 1999, NG Praha 1999, Národné múzeum Osaka 2000, 2008,  Zacheta Varšava 2001, White Cube Londýn 2001, 2009, S.M.A.K. Gent 2003, bienále Benátky 2003, 2005, National Tate Gallery Londýn 1995, 2009/10 atď. Reprezentoval Poľsko na medzinárodných prehliadkach: the Sydney Biennial 1992, 2006; biennále Benátky 1993; Sao Paolo bienále 1998; Leverpool Biennial 1999.
Zastúpený v medzinárodných zbierkach: Muzeum sztuki Lódź,  Tate Gallery Londýn, The Museum of Modern Art New York,  The Museum of Contemporary Art Los Angeles, Art Institute of Chicago, Hirshhorn Museum and Sculpture Garden Washington, Museet for Samtid kunst Oslo, Stedelijk Van Abbemuseum Eidhoven, Fundation La Caixa Barcelona a pod.
Autor, titul výstavy: MIROSŁAW BAŁKA, AGOGANYS
Miesto konania: Synagóga – Centrum súčasného umenia Trnava, Halenárska 2, Trnava
Kurátor: Vladimír Beskid
Vernisáž: 27. máj 2010 /štvrtok/o 18:00 hod.
Trvanie výstavy: 27. máj 2010 – 11. júl 2010
FOTO: ArtBoom Festival


Ulož ako PDF
Napísal 27. mája 2010 12:18. Článok je zaradený do rubriky: Kultúra. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.