reklama

V Divadle J. Palárika bude mať premiéru inscenácia Matky. Pripomenie 75. výročie SNP

Pri príležitosti 75.výročia Slovenského národného povstania uvedie Divadlo Jána Palárika 28. augusta o 19:00 vo veľkej sále premiéru inscenácie Matky. Divadelnú hru napísal mladý režisér Matúš Bachynec na motívy románu súčasného slovenského prozaika Pavla Rankova.

Rankov bol za svoje diela ocenený mnohými významnými literárnymi oceneniami na medzinárodnej úrovni a o jeho tvorbu prejavilo záujem aj Slovenské národné divadlo v roku 2010, keď uviedlo dramatizáciu jeho románu Stalo sa prvého septembra.

Tentoraz po Rankovovom románe siahol talentovaný režisér Matúš Bachynec, ktorý v našom divadle režíroval napríklad inscenácie Ťapákovci a Vláda tmy. Jeho predchádzajúce réžie sa vyznačujú poctivou, detailnou prácou s hercami, preto o pôsobivé herecké výkony určite nebude núdza.

FOTO: DJP

Hra Matky zobrazuje príbehy matiek a ich detí v rôznych etapách našej histórie. Dejom sprevádza Zuzana Lauková, ktorú na konci 2. svetovej vojny neprávom odsúdili na nútené práce v ruskom gulagu.

Do gulagu sa dostala ako tehotná, preto jediné, na čom jej záležalo, bol život jej dieťaťa. V súčasnosti osemdesiatročnú Zuzanu navštevuje študentka Lucia, ktorá píše diplomovú prácu o materstve v hraničných situáciách.

Vďaka Zuzaninmu rozprávaniu sa jej darí nielen písať prácu, ale najmä vysporiadať sa so svojím vlastným neplánovaným tehotenstvom a komplikovaným vzťahom s matkou.

Inscenácia Matky je mozaikou podôb materstva a vzťahov medzi matkami a deťmi. V inscenácii Matky nie je materstvo zobrazené len ako biologická prirodzenosť, ale najmä morálna zodpovednosť.

Bachynec pripravil inscenáciu v spolupráci so svojím tradičným tímom – dramaturgičkou Luciou Mihálovou, kostýmovým výtvarníkom Jánom Husárom, scénografkou Barborou Šajgalíkovovu a choreografom Jurajom Letenayom.

Scéna Barbory Šajgalíkovej je vytvorená z troch konštrukcií „domčekov“, ktoré nie sú len funkčným scénickým priestorom, ale aj metaforou základnej túžby každej matky – vytvoriť domov. Jednotlivé „izby“ tvoria intímnu atmosféru pre citlivé dialógy medzi matkami a deťmi. Kostýmy Jána Husára zodpovedajú konkrétnym historickým obdobiam ako štyridsiate, päťdesiate a osemdesiate roky dvadsiateho storočia.

Inscenácia Matky ponúka veľké herecké príležitosti pre ženské hrdinky rôznych vekových kategórii.

Diváci uvidia Ingridu Baginovú, Máriu Jedľovskú, Ninu Kočanovú, Barboru Bazsovú, ale aj na hosťujúce herečky Martu Maťovú (ktorá účinkuje aj v Ťapákovcoch, kde hrá Anču-Zmiju) a študentku herectva VŠMU Anežku Petrovú.

Okrem toho však v trnavskom divadle privítajú výnimočného hosťa zo Slovenského národného divadla – Božidaru Turzonovovú.

Premiéra je súčasťou podujatí pri príležitosti spomienkových osláv, ktoré organizuje Trnavský samosprávny kraj, Mesto Trnava, Západoslovenské múzeum, Divadlo Jána Palárika, Trnavské osvetové stredisko, KVH Trnavská posádka.

(ts)


Trnavskému publiku sa predstaví aj herecká legenda Božidara Turzonovová (na snímke vpravo)

FOTO: DJP

Ulož ako PDF
Napísal 21. augusta 2019 13:25. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Kultúra, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.