reklama

Druhou premiérou sezóny v Divadle J. Palárika bude inscenácia „monológy a dialógy“

V piatok 5.novembra 2021 uvedie Divadlo Jána Palárika druhú premiéru tejto sezóny. Inscenácia monológy a dialógy je novým dielom v línii spolupráce Divadla Jána Palárika so slovenskými tvorcami prinášajúcimi skúsenosti a inšpirácie z úspešného pôsobenia v zahraničnom kultúrnom prostredí. V nadväznosti na dielo Temperamenty (ako sa očesať vo vetre a nezahodiť srdce) – ktoré malo premiéru v roku 2019 a reprezentovalo súčasnú éru trnavského divadla napríklad na festivale Nová dráma 2021 v rámci výberu desiatich najlepších inscenácií pôvodných slovenských diel za posledné dve sezóny – prizvalo DJP opätovne do spolupráce Andreja Kalinku a jeho spolutvorcov.

Monológy a dialógy majú v dramaturgii Divadla Jána Palárika v Trnave špecifické miesto, keďže nejde o tradičnú činohernú inscenáciu, ale o scénické dielo, v ktorom majú všetky zložky rovnocenné miesto.

Metódu, ktorou takéto dielo vzniká, označujú jeho tvorcovia za tzv. komplementárne umenie. „V predstavení to potom funguje ako živý jazyk, v ktorom sú jednotlivé ‚vety‘ zostavené zo ‚slov‘, z ktorých prvé môže byť vypovedané prostredníctvom hudby, ďalšie gestom alebo slovom, potom znova hudbou alebo obrazom, objektom atď.,“ vyjadrujú sa na margo svojho tvorivého prístupu autori diela.

FOTO: DJP

Samotný skúšobný proces sa rozbehol už na jar roka 2021 intenzívnou prácou s interpretmi a pokračoval hľadaním definitívnej podoby diela v priebehu letných mesiacov. V záverečnej časti skúšania, teda na jeseň 2021, divadlo obmedzilo svoje ďalšie aktivity a venovalo priestor výhradne vznikajúcemu dielu.

Tvorcovia monológov a dialógov v sebe kombinujú niekoľko umeleckých profesií. Andrej Kalinka je hudobný skladateľ a dirigent, ktorý sa stal autorom a režisérom scénických diel, za ktoré získal viacero zahraničných i domácich ocenení.

Milan Kozánek je tanečník a choreograf, ktorý spolupracoval s množstvom renomovaných pedagogických a výskumných inštitúcií v Európe i vo svete a postupne vyvinul jedinečnú pedagogickú a tvorivú metódu, ktorú ďalej rozvíja okrem iného práve v spolupráci s Divadlom Jána Palárika, kde v tandeme s Andrejom Kalinkom pôsobí i ako asistent réžie a dramaturg. Ich spojenie prináša pre hercov možnosť nadobudnúť celkom nové interpretačné zručnosti.

Tematicky sú monológy a dialógy pokračovaním diela Temperamenty – obe sa zaoberajú spoznávaním človeka. Kým prvý projekt skúmal danosti jednotlivca a ako s nimi pracovať, druhé dielo pátra po ľudskej podstate v interakcii so sebou samým, so svetom či s druhým človekom.

FOTO: DJP

„Naše vzťahy s ostatnými sú závislé na vzťahu so sebou. Vzťah so sebou je závislý od sebapoznavánia. Sebapoznávanie je závislé na rozhovore so sebou a na rozhovore s ostatnými. Dialóg totiž nie je prezentáciou seba a svojich myšlienok, je to prostriedok poznávania. Seba aj ostatných. Človek je rozhovor. Monológ môžeme vnímať ako formálnu štruktúru, kedy sa vyjadruje jeden človek. Avšak monológ samotný je už od začiatku aj vnútorným dialógom a počas svojho uskutočňovania sa stáva aj dialógom, zatiaľ nepočutým,“ vyjadril sa k inscenácii Andrej Kalinka – režisér, autor libreta a hudby. O

krem Milana Kozánka si opätovne prizval k spolupráci scénografku a kostýmovú výtvarníčku Markétu Plachú. V inscenácii účinkuje Tomáš Mosný a najnovší člen hereckého súboru Martin Hronský, ktorý sa už predstavil vo viacerých inscenáciách v trnavskom divadle.

„Myslím si, že je potrebné vytvárať priestor pre stret vecí, ktoré sa obyčajne nestretávajú, avšak mali by sa. V záujme rozvoja domácej divadelnej kultúry je jednou z úloh ‚kamenného‘ divadla prizývať k spolupráci umelcov, ktorí prinášajú inšpiráciu zo zahraničia, pričom nezanedbateľná časť týchto tvorcov na Slovensku pôsobí v nezávislom kultúrnom prostredí. Tvorivým dialógom s nimi kamenné divadlo rozvíja svoj výrazový diapazón, čo je veľmi dôležité pri  snahe o budovanie nového publika,“ zhodnotila význam inscenácie riaditeľka divadla Zuzana Hekel.

S ohľadom na pandemickú situáciu a obmedzenú kapacitu sa Divadlo Jána Palárika rozhodlo organizovať premiéru len pre očkovaných. Uskutoční sa v piatok 5.novembra 2021 o 19.00 h vo veľkej sále.

Ulož ako PDF
Napísal 2. novembra 2021 10:49. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Kultúra, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.