reklama

Inscenácia Palárik alebo Beskydov v trnavskom divadle je intímnym nahliadnutím do sveta Jána Palárika

Väčšina Slovákov pozná Jána Palárika ako dramatika, autora troch veselohier, no hĺbka tejto osobnosti pramení z jeho kňazského povolania a lásky k národu. Snažil sa svoj ľud priviesť nielen k spáse duše, ale aj k uvedomeniu národnej identity v revolučnej Európe, šíril medzi prostým ľudom vzdelanie, vieru a kultúru.

Inscenácia Palárik alebo Beskydov nie je žiadnou veľko-výpravnou životopisnou mozaikou, ale veľmi intímnym nahliadnutím do sveta katolíckeho kňaza a národného dejateľa, ktorý musel neustále čeliť odporcom a kritike.

Text inscenácie je vyskladaný z autentických dokumentov, ktoré uverejňoval Palárik v časopisoch Cyrill a Method, Katolícke noviny pre dom a cirkev, Lipa či Concordia. Mnohé z Palárikových myšlienok a názorov majú priam vizionársky charakter.


Divadlo Jána Palárika

Ilustračné foto

Princípy spolupráce katolíkov s evanjelikmi, ktoré hlásal, boli schválené o sto rokov neskôr II. Vatikánskym koncilom, aj Palárikova myšlienka vyhlásiť Cyrila a Metoda za patrónov Európy sa naplnila až pápežom Jánom Pavlom II. Palárikove články a state o ekumenizme, panslávizme, spisovnej reči alebo literatúre nám odhaľujú široké spektrum záujmov a významu Palárika v našej kultúre.

Inscenáciu režijne naštudoval Viktor Kollár, ktorý vytvoril komornú štúdiovú atmosféru s využitím pestrých divadelných prostriedkov. Palárik sa stáva hostiteľom, ktorý víta vo svojom divadle všetkých divákov, aby im rozpovedal svoj príbeh.

Postavu Jána Palárika naštudoval najnovší člen divadla Martin Kochan. Spolu s ním účinkujú Martin Križan a Monika Stankovičová, ktorí sa popasovali nielen s viacerými postavami, ale aj s rôznymi jazykmi.

V inscenácii zaznie okrem slovenčiny aj maďarčina, poľština a srbčina. Neodmysliteľnou súčasťou osoby Jána Palárika je jeho hudobné vzdelanie a túto hudobnú múzu v inscenácii stelesňuje famózny huslista Daniel Herich, ktorý je zároveň aj autorom hudby.

Cesta životom Jána Palárika je zároveň cestou slovenského národa v ťažkých časoch národnostného útlaku, ale aj súkromnou púťou človeka, ktorý hľadal, túžil, pochyboval, no nikdy sa nevzdával.

Palárik alebo Beskydov

AUTOR Martin Timko
DRAMATURGIA Lucia Mihálová
SCÉNA Ján Husár
KOSTÝMY Katarína Žgančíková
HUDBA Daniel Herich
HUDOBNÁ SPOLUPRÁCA Vladislav Šarišský
SVETELNÝ DIZAJN Juraj Jakabčin
RÉŽIA Viktor Kollár

ÚČINKUJÚ
Martin Kochan, Martin Križan
Monika Stankovičová a.h., Daniel Herich a.h.

PREMIÉRA 14. októbra 2017 o 19.00 h
ŠTÚDIO DIVADLA JÁNA PALÁRIKA V TRNAVE

Ulož ako PDF
Napísal 3. októbra 2017 9:17. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Kultúra, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.