reklama

Slovenská premiéra hry L. N. Tolstého Vláda tmy v Divadle Jána Palárika

Divadlo Jána Palárika v Trnave uvedie v slovenskej premiére hru Leva Nikolajeva Tolstého Vláda tmy.

Dej Vlády tmy sa odohráva na zaostalej dedine, kde sú ľudia ovládaní elementárnym pudom prežiť. Dravá túžba po majetku, intrigy a neudržateľná vášeň vyústia do zločinu. Ale tým sa to celé ešte len začína.

Vláda tmy odhaľuje najtemnejšie úskalia ľudskej duše a zároveň je hlbokou analýzou rozkladu tradičných poriadkov v dedinskom kolektíve, no i v súčasnom svete.

Námetom hry bol reálny súdny proces, ktorý sa odohral v Tule, neďaleko Tolstého bydliska.

Po prvom zverejnení hry ju cárska cenzúra zakázala uvádzať v divadlách, keďže ju označili za nebezpečnú.

Hneď po zrušení zákazu uviedli Vládu tmy najuznávanejšie divadlá v Rusku či Francúzsku s ohromným úspechom.

Slovenská premiéra v réžii Matúša Bachynca sa uskutoční v trnavskom divadle 24. februára 2017 o 19. hodine.

Hrajú Tomáš Vravník, Martin Kochan, Michal Jánoš, Miroslav Beňuš, Tomáš Mosný, Martin Križan, Silvia Holečková a ďalší.

Lev Nikolajevič Tolstoj (1828 – 1910)

sa narodil v Jasnej Poľane, v šľachtickej rodine, ktorá patrila k najvyššej ruskej aristokracii. Študoval právo o orientálne jazyky v Kazani, zúčastnil sa bojov na Kaukaze, Valašsku a Kryme, cestoval po západnej Európe. V roku 1862 sa oženil so Sofiou Behrsovou, s ktorou mali dvanásť detí. V prvých rokoch manželstva začal písať svoje najslávnejšie romány, ktoré vynikali detailnou psychologickou drobnokresbou a realistickými opismi.

Vďaka svojim náboženským názorom bol exkomunikovaný z pravoslávnej cirkvi. Tolstoj mal na starobu pocit, že chce odísť od rodiny a žiť ako obyčajný roľník. Od roku 1904 sa stal jeho osobným lekárom Slovák Dušan Makovický, ktorý bol aj jeho spoločníkom na úteku z domu. Počas úteku však Tolstoj prechladol a zomrel v budove železničnej stanice. Je pochovaný v parku v Jasnej Poľane.

Tolstoj sa zapísal do dejín svetovej literatúry ako významný predstaviteľ ruského realizmu a autor monumentálneho prozaického diela – románov, noviel, povestí i rozprávok. Anna Karenina či Vojna a mier sú nesmrteľnými dôkazmi o Tolstého majstrovskom prozaickom ume. Avšak menej známe je, že okrem prózy napísal aj tri divadelné hry. Prvá bola práve Vláda tmy (1886).

Ulož ako PDF
Napísal 13. februára 2018 8:01. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Pozvánky, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Slovenská premiéra hry L. N. Tolstého Vláda tmy v Divadle Jána Palárika”

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.