reklama

Nová komédia v Divadle Jána Palárika bude Drahý špás

Divadlo Jána Palárika (DJP) v Trnave pripravilo do svojho repertoáru ďalšiu výdatnú komédiu. Inscenácia hry Drahý špás od francúzskeho režiséra, scenáristu a dramatika Francisa Vebera. Hru Drahý špás uvádza DJP ako prvé na Slovensku. O slovenský preklad sa exkluzívne na objednávku trnavského divadla postarala prekladateľka Lýdia Magerčiaková. Francis Veber sa ako filmový scenárista podpísal pod mnohé úspešné francúzske komédie ako Veľký blondín s čiernou topánkou, Muž z Acapulca, Klietka bláznov a mnohé ďalšie. Hra Drahý špás sa taktiež stala námetom na úspešný film Cher Trésor.

Dejom nás sprevádza Francois Pignon, ktorý sa snaží vymotať z nepriaznivej životnej situácie. Prišiel o prácu, je chudobný, osamelý a nikto oňho nejaví záujem. Priatelia sa mu vyhýbajú, ženy si ho nevšímajú, bývalá manželka a deti na neho už dávno zabudli.

Stačí však naznačiť, že má niekde na offshore kontách obrovský majetok a začnú sa oňho zaujímať úplne všetci – vrátane daňovej kontroly. Tým sa spustí kolotoč neočakávaných situácií, obrovských nedorozumení a hlavne – nespútanej zábavy. Motto hry znie: Nie je dôležité, či ste skutočne bohatý, stačí, keď si to o vás ostatní myslia.

V hlavnej úlohe sa predstaví obľúbený herec trnavského publika – Peter Trník. Diváci si ho zamilovali v komédiách ako Zmierenie alebo Dobrodružstvo pri obžinkoch, Tri letušky v Paríži, Mandragora alebo Sluha dvoch pánov.

Ilustračné foto

Ďalšia veľká postava pre Petra Trníka znamená výzvu. Oproti sebavedomým a sebestredným bonvivánom, ako je Bernard z Troch letušiek v Paríži alebo Truffaldino zo Sluhu dvoch pánov sa teraz ocitne v úlohe skrachovaného a nenápadného chlapíka.

„Peter Trník sa vyjadril, že ho práca na postave baví práve preto, že je to preňho netradičný charakter. A my v divadle vieme, že spojenie komédia a Peter Trník je zárukou kvalitnej zábavy,“ povedala dramaturgička divadla Lucia Mihálová.

Okrem Petra Trníka sa môžete tešiť aj na hercov umeleckého súboru DJP Tatianu Kulíškovú, Tibora Vokouna, Petru Blesákovú, Silviu Soldanovú, Tomáša Vravníka a Tomáša Mosného.

Režisérom inscenácie je umelecký šéf DJP Juraj Bielik, ktorý má na svojom konte už mnoho populárnych inscenácií DJP.

O najnovšej komédii sa vyjadril: „V hre ide o to, ako málo stačí, aby sme dokázali zmeniť pohľad spoločnosti na nás. Niekedy je to len správne slovo, ktoré spôsobí, že máme tendenciu aj klamstvu uveriť, získať pôžičku, či lásku. Je to hra o sile slova. Pignon svojim slovom aktívne ovplyvňuje a modeluje to, čo si o ňom ostatní myslia. Vytvára svoju „mediálnu tvár“ a všetci následne obrátia optiku a začnú sa naňho dívať inak, resp. konečne ho začnú vidieť.“

Režisér si na spoluprácu prizval tím špičkových umelcov. Dramaturgiu zastrešuje Miriam Kičiňová, dramaturgička Slovenského národného divadla. O výtvarnú zložku inscenácie sa postarali už tradičné spolupracovníčky Juraja Bielika scénografka Zuzana Havranová a kostýmová výtvarníčka Katarína Holková. Hudbu do inscenácie skomponoval sám režisér Juraj Bielik.

Premiéra inscenácie Drahý špás sa uskutoční 15. februára 2019 o 19:00 vo Veľkej sále.

(ts)

Drahý špás

Preklad: Lýdia Magerčiaková
Dramaturgia: Miriam Kičiňová
Kostýmy: Katarína Holková
Scéna: Zuza Havranová
Hudba: Juraj Bielik
Réžia: Juraj Bielik

Obsadenie:
Pignon: Peter Trník a. h.
Maurin: Tomáš Mosný
Toulouse: Tomáš Vravník
Christine. Petra Blesáková
Marie: Tatiana Kulíšková
Olga: Silvia Soldanová
Jonville: Tibor Vokoun

Ulož ako PDF
Napísal 11. februára 2019 17:27. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Kultúra, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.