reklama

Slovenská klasika Neprebudený otvára sezónu v Divadle Jána Palárika

Dramatizácia poviedky Martina Kukučína Neprebudený, ktorá sa radí k vrcholným dielam slovenskej literatúry, vznikla priamo „na telo“ hereckého súboru DJP. Autorom dramatizácie a zároveň režisérom inscenácie je Peter Palik, ktorý pre DJP vytvoril úspešné inscenácie ako Malý princ a Modrý vták. Opäť spolupracuje s overeným tímom. Scénu vytvoril Ján Zavarský, kostýmy Eva Farkašová a hudbu Martin Geišberg, tentokrát však v tandeme s Danielom Špinerom. Choreografiu zveril Libuši Bachratej a Petrovi Nůskovi.

„Kukučín patrí medzi našich najlepších autorov literárneho realizmu. Jedinečným spôsobom dokáže odkryť svojráz slovenskej dediny, popísať fungovanie a pravidlá jej spoločenstva, a presvedčivo vykresľuje konkrétne ľudské charaktery. V mnohých aspektoch je jeho tvorba nadčasová,“ hovorí Peter Palik, režisér inscenácie.

Príbeh z poviedky Neprebudený, vraví o obecnom čudákovi, pastierovi husí Ondrášovi Machuľovi a miestnej krásavici Zuzke Bežanovej, ktorá s ním jedného dňa prehodí pár koketných slov. Ondráš vo svojej prostote a naivite uverí, že Zuzka si ho chce vziať za muža. Zdanlivo nevinná hra v Ondrášovom vnútri vyvolá osudové poblúznenie.

Svojou neutíchajúcou túžbou – spečatiť vysnívaný vzťah so Zuzkou, postupne zaťažuje a otravuje celé svoje okolie i Zuzkinu rodinu. V snahe ukončiť Ondrášovo vyčíňanie, sa Bežanovci rozhodnú urýchliť svadbu Zuzky a jej ženícha Jana Dúbravovie. Ich rýchlu svadbu však poznačí tragická udalosť – požiar, pri ktorom Ondráš Machuľa nešťastne zahynie.

Ilustračné foto

Peter Palik pripravil moderné spracovanie slovenskej klasiky. Poetické obrazy Ondrášových snov v kontraste s drsnou realitou slovenskej dediny, podkreslené emotívnou hudbou Martina Geišberga a Daniela Špinera, ponúkajú divákom nevšedný divadelný zážitok.

Silný príbeh a hlboký ponor do vnútra človiečika na okraji spoločnosti hovorí o krehkosti ľudskej duše, naivnej a bolestivej láske, ktorá je vykúpená smrťou hlavného hrdinu. V úlohe Ondráša Machuľu sa predstaví vynikajúci Michal Jánoš.

Premiéra inscenácie sa uskutoční 13.októbra 2018 vo Veľkej sále. Po predpremiére 12.októbra sa uskutoční diskusia s tvorcami, ktoré bude prístupná pre všetkých divákov.

Úprava a dramatizácia: Peter Palik
Dramaturgia: Martin Geišberg
Scéna: Ján Zavarský
Kostýmy: Eva Farkašová
Hudba: Martin Geišberg , Daniel Špiner
Pohybová spolupráca: Libuša Bachratá, Petr Nůsek
Réžia: Peter Palik

Obsadenie :
Ondráš Machuľa: Michal Jánoš
Zuza Bežanovie: Silvia Soldanová
Totka: Mária Jedľovská
Bežanka: Vanda Tureková
Bežan: Tomáš Vravník
Dedinčania: Michal Blaho, Monika Stankovičová, Dáša Móderová, Martin Macko

Ulož ako PDF
Napísal 8. októbra 2018 7:44. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Kultúra, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.