reklama

V Trnave vzniká prvý festival videa a hudby

Festival s názvom YouTopia, ktorý prepája hudobný a audiovizuálny svet, spoločne pripravujú kultúrne centrum Malý Berlín, Nádvorie a občianske združenie Publikum.sk. Jeho prvý ročník sa bude v Trnave konať 20. – 21. septembra 2019.

Inšpiráciou festivalu sú hudobné videoklipy, ktoré dlhodobo patria k najsledovanejším obsahom na internete. Po tom, ako ich prestali vysielať nielen plnoformátové televízie, ale aj kanály, ktoré sa na hudobný obsah vyslovene špecializovali, videoklipy našli svoj druhý domov na YouTube. Práve od tejto internetovej stránky je aj odvodený názov festivalu.

Kým však v televízii tradične prevládali profesionálne vytvorené videá, na internete môže vysielať prakticky hocikto.

Profesionálne videoklipy zdieľajú rovnaký priestor s fanúšikovskými verziami. Ľudia zaplavujú kyberpriestor remixami, mashupmi, paródiami či poctami svojich obľúbených piesní.

Na festivale zažijete najlepšie videá na veľkom plátne, koncerty či VJ-ing

Festival YouTopia vzniká preto, aby najlepšie a najpozoruhodnejšie hudobné videá presťahoval zo súkromia osobných smartfónov či počítačov na veľké plátno aj s kvalitným ozvučením. Spojením pohyblivého obrazu a premenlivého soundtracku vznikajú pri sledovaní filmov v kinosálach jedinečné zážitky a YouTopia ponúka možnosť zažiť niečo podobné pri spojení videa a hudby.

Rovnocennou súčasťou festivalu budú audiovizuálne performancie a hudobné koncerty dopĺňané o vizuálnu zložku, napríklad v podobe VJingu alebo pripravenej projekcie. Festival ponúkne žánrovo pestrú súčasnú hudbu domácej alternatívnej scény, ktorú doplnia zahraniční interpreti, medzi nimi napr. aj Jonny Wilson známy ako Eclectic Method, ktorý je nekorunovaným remixovým kráľom.

Už od prvého ročníka sa festival profiluje ako prehliadka toho najlepšieho v oblasti hudobného videa a hudobnej produkcie na Slovensku v porovnaní so svetom. Jedna z premietacích sekcií je venovaná výberu najlepších slovenských videoklipov za roky 2018 – 2019.

Ukážka tvorby Jonnyho Wilsona (Eclectic Method), ktorý vystúpi na YouTopii 2019

Časť programu bude zdarma pre všetkých

Hlavný program festivalu YouTopia doplnia sprievodné atrakcie a aktivity ako workshopy livecodingu a ozvučenia videa bez pomoci zvukových knižníc, videoinštalácie, párty, diskusie s autormi videoklipov a videoremixov či prednášky o zaujímavých internetových javoch.

Celý program nájdete na stránke www.youtopia.sk.

Festival YouTopia sa koná hlavne na Nádvorí a v Malom Berlíne na Štefánikovej 4, no aj na iných miestach v meste. Na program, ktorý sa bude konať na Nádvorí a v podniku Zelený kríček, bude vstup voľný.

Na hlavný program si návštevníci môžu kúpiť permanentku za 5 EUR v predpredaji na stránke MaxiTicket.sk. Na mieste sa bude dať permanentka zakúpiť už za 7 EUR.

Organizátori ďakujú mediálnym partnerom Trnava-live.sk, Trnavské Rádio, TrnavskyHlas.sk, MY Trnava, Trnavsko, Full Moon Mmagazín a Gregi.net.

Ulož ako PDF
Napísal 3. septembra 2019 8:17. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Spoločnosť, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.