reklama

Festival YouTopia ponúka celkom nový festivalový zážitok

Nechajte sa vlákať do tých zvláštnejších zákutí internetu. Festival YouTopia je fascinovaný novým svetom hudby a videa, preto videoklipy a im príbuzné žánre vytiahne z ich domovského prostredia internetu a ukáže ich na veľkom plátne. V programe nájdete aj audiovizuálne performancie a koncerty spojené s VJingom alebo videoprojekciou.

Hlavný program doplnia tematické workshopy, videoinštalácie, párty, diskusie s autormi videoklipov a videoremixov či prednášky o aktuálnych internetových javoch.

Najlepšie aj nabizarnejšie domáce videoklipy

Videoklipovú kultúru festival predstaví vo viacerých sekciách. Ponúkne napríklad výber najlepších slovenských videoklipov za posledné dva roky (s diváckym hlasovaním o ten najlepší), výber animovaných klipov z celého sveta alebo 10 najlepších klipov z online festivalu Azyl.

Výnimočný 25-minútový videoklip pre skupinu Čisté tvary ku skladbe Prelomiť vlny, ktorý mal premiéru v tomto roku, osobne uvedie režisér Andrej Kolenčík. Diváci budú, navyše, môcť porovnať tento „dlhometrážny“ klip so 45-minútovým videom Dirty Computer americkej speváčky Janelle Monáe.

Extrémne formy ľudskej kreativity ukáže selekcia najbizarnejších českých a slovenských videí a dve polnočné premietania: prvé bude venované necenzurovaným videoklipom, ktoré by ste si pre zabitie nudy v práci rozhodne púšťať nemali, a druhé pod názvom Rammix ponúkne zostrih pôvodných klipov od Rammsteinu s remixovanou hudbou.


Eclectic Method

Audiovizuálne performancie, živé videoremixy, relax pomocou ASMR

Ako oslava videa a hudby YouTopia patrí aj vizuálnemu umeniu, video- a sound artu.

K vrcholom festivalu patrí živé videoremixové vystúpenie Jonnyho Wilsona aka Eclectic Method s veľkoplošnou projekciou. Remixy z hudby, filmu, televízie či športu tohto britského tvorcu majú na internete stovky miliónov pozretí.

Eclectic Method je „to najlepšie z oboch svetov: Baby môžu tancovať a chlapi môžu pozerať telku“.

Svoj nový hudobno-vizuálny set predvedie na Nádvorí aj Boris Vitázek. Elektro-metalová skupina Black Hole Constellation vystúpi v sprievode vizuálov od Nano VJs. Netradičný charakter vtlačí celému areálu rozptýlená inštalácia od Michala Kabáta, spájajúca „staré“ médium televízie a „nové“ médium streamingu.

Audiovizuálny zážitok z úplne iného súdka ponúkne pivničný priestor na Nádvorí.

Skratka ASMR označuje samovoľnú zmyslovú odpoveď na určitý zvukový podnet, zvyčajne príjemné brnenie či mravčenie, šíriace sa telom.

Študentka hudby a zvukového dizajnu Lívia Michálková spravuje youtubový kanál Lívia ASMR. Okrem svojich videí predvedie aj živé vstupy so šepkaním, spevom a inými relaxačnými zvukmi.

Klubový program ponúkne koncerty a DJov

Na pôde Toho klubu (bývalý Artklub či Káčko) sa v piatok odohrá párty v rytmoch dubstepu a grime pod záštitou trnavskej crew Sub:tearz.

Spolu s nimi zahrá producent Komander Ground, spolupracovník Gleba a pionier slovenského tanečného trapu. Súčasťou párty je aj trapový/cloud rapový koncert s obsadením ako Edúv syn či FVCK_KVLT, nový projekt Denisa Banga z The Wilderness.

V sobotu vystúpi v Malom Berlíne Samčo, brat dážďoviek so svojou nezameniteľnou hudobno-vizuálnou šou. Fero Király predvedie livecoding set F I Š K Ó D v programe TidalCycles.

Poľská formácia Lonker See na pomedzí jazzu, space rocku a psychedelického rocku naservíruje „psychedéliu tak neskutočne intenzívnu, až sa zdá, že vesmír o chvíľu skolabuje“ (Quietus).

Voľne prístupnú afterpárty v klube Zelený kríček rozprúdi live-techno formácia Dopemine, zložená z členov Zoo and Aquarium.

Sprievodné prednášky, diskusie aj workshopy

Spomínaného Jonnyho Wilsona, ktorý vystupuje ako Eclectic Method, budú môcť návštevníci vyspovedať na osobitnom stretnutí o jeho tvorivej metóde. Pripravená je aj prednáška o TikTok-u, novom krátkom online A/V formáte s rastúcou obľubou medzi najmladšími používateľmi.

Pre záujemcov o prácu so zvukom a videom YouTopia ponúka dva workshopy. Fero Király povedie iba po druhýkrát na Slovensku workshop livecodingu v programe TidalCycles a Tomáš Farkaš predvedie, ako nahrávať vlastné zvuky do videa bez použitia zvukových knižníc.

Festival YouTopia sa koná 20. – 21. septembra 2019 na Nádvorí a v Malom Berlíne na Štefánikovej 4 a v kluboch Ten klub (Hlavná 17) a Zelený kríček (Štefánikova 24) v Trnave. Program na Nádvorí a v Zelenom kríčku bude voľne prístupný.

Na hlavný program si návštevníci môžu kúpiť permanentku za 5 EUR v predpredaji na stránke MaxiTicket.sk. Na mieste sa bude dať permanentka zakúpiť už za 7 EUR.

Z verejných zdrojov v rámci projektu Malý Berlín 2019 festival podporili Fond na podporu umenia, Trnavský samosprávny kraj, Mesto Trnava.

Celý program nájdete na stránke www.youtopia.sk.

Ulož ako PDF
Napísal 17. septembra 2019 8:25. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Kultúra, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.