reklama

Trnavská radnica chce opätovne povoliť hudbu na terasách, zákaz má platiť až vo večerných hodinách

AKTUALIZOVANÉ 17. októbra 2019

Mesto zverejnilo 1. októbra 2019 na úradnej tabuli návrh Všeobecne záväzného nariadenia (VZN), ktorým sa dopĺňa VZN č. 511 o pravidlách času predaja v obchode a času prevádzky služieb na území mesta Trnava.

Návrh VZN obsahuje len jedinú zmenu.

Aktuálne platný článok 4, odsek 3, v znení „Na exteriérových sedeniach je zakázané používanie reprodukovanej hudby. Tento zákaz sa nevzťahuje na živú hudbu“ mesto navrhuje zmeniť s nasledovným textom: „V exteriérových sedeniach, ktorých čas prevádzkovania je upravený v zmysle písm. b) a c) predchádzajúceho odseku je zakázaná verejná produkcia hudby v čase po 22,00 h v mesiacoch október až apríl a v čase po 23,00 h v mesiacoch máj až september“.

V praxi by tak zmena znamenala, že v súčasnosti platný zákaz verejnej hudobnej produkcie na terasách v centre mesta či na sídliskách by platil len po 22., resp. 23. hodine.

Nevôľu nad týmto návrhom vyjadrilo v diskusii na portáli Odkaz pre starostu viacero Trnavčanov.

Hlasná hudobná produkcia na terasách vyvoláva spory prakticky v každom väčšom či menšom meste. Kým jednej časti obyvateľov a zákazníkov hudba neprekáža, iných návštevníkov vonkajších sedení či rezidentov otravuje. Obmedzené sú aj právomoci mestskej polície, ktorá býva pri kontrolách podnikov často bezdradná.

Ilustračné foto

Návrh VZN zverejnilo mesto 1. októbra bez zdôvodnenia. V piatok 4. októbra predpoludním bol zverejnený aktualizovaný dokument s krátkou dôvodovou správou.

„Z aplikačnej praxe vyplynula potreba zadefinovania času zákazu používania verejnej produkcie hudby v priestoroch exteriérových sedení, nakoľko uvedené v doterajšom znení VZN absentuje.“

Vo štvrtok 3. októbra sme požiadali mesto prostredníctvom hovorkyne Veroniky Majtánovej o stanovisko k predloženému návrhu. Hovorkyňa nás požiadala o zaslanie otázok e-mailom.

Odpovede na otázky, z akého dôvodu mesto túto úpravu navrhuje, či zmena prinesie nejaké zlepšenie pre obyvateľov mesta, návštevníkov vonkajších sedení alebo prevádzkovateľov terás, či sa mesto neobáva vzájomného prehlušovania exteriérových sedení najmä v centre, že opätovné povolenie reprodukovanej hudby môže so sebou priniesť riziká a nepríjemnosti pre návštevníkov alebo rezidentov, sme zatiaľ nedostali.

Akonáhle radnica otázky zodpovie, zaradíme ich do článku.

Obyvatelia Trnavy môžu v prípade záujmu uplatniť pripomienku k návrhu VZN v písomnej forme alebo elektronicky na adresu info@trnava.sk, alebo ústne do zápisnice na mestskom úrade do štvrtka 10. októbra 2019.

Pripomienkou možno v určenej lehote navrhnúť nový text alebo odporučiť úpravu textu, a to doplnenie, zmenu, vypustenie alebo spresnenie pôvodného textu. Z pripomienky musí byť zrejmé, kto ju predkladá.

Aktuálne platné znenie VZN č. 511 o pravidlách času predaja v obchode a času prevádzky služieb na území mesta Trnava nadobudlo účinnosť 2. júna 2019, poslanci ho odhlasovali na aprílovom zasadnutí zastupiteľstva.

Novelizované znenie chce mesto zaviesť od 15. novembra 2019, hlasovať o návrhu majú poslanci na októbrovej schôdzi.

AKTUALIZÁCIA:

V stredu 16. októbra 2019 poslalo Mesto Trnava prostredníctvom hovorkyne Veroniky Majtánovej stanovisko k návrh VZN, ktoré zahŕňa aj odpovede na naše otázky. Stanovisko zverejňujeme bez úprav.

„Tento návrh vznikol, pretože pri súčasnom znení ustanovenia VZN („Na exteriérových sedeniach je zakázané používanie reprodukovanej hudby. Tento zákaz sa nevzťahuje na živú hudbu.“) dochádzalo k rôznej interpretácii pojmu „živá hudba“. Tento výraz sa dá vykladať jednak tak, že ide o hudbu, kde spev a zvuk vychádzajúci z hudobného nástroja nie je zosilňovaný a reprodukovaný technickým zariadením, ale aj tak, že ide o zosilňovanú a reprodukovanú hudobnú produkciu živých hudobníkov.

Nejednoznačný výklad spôsoboval rušenie obyvateľov hudobnou produkciou v nočnom čase. Je zrejmé, že v praxi je nepodstatné, či je pôvodcom hudobnej produkcie vychádzajúcej z reproduktorov nachádzajúcich sa v exteriérovom sedení živý hudobný interpret alebo hudba hrajúca zo záznamového média. Aktuálne znenie VZN preto navrhujeme doplniť o časovú hranicu do 22.00 h (od októbra do apríla), resp. do 23.00 h (od mája do septembra), ktorá bude platiť paušálne pre exteriérové sedenia s akoukoľvek hudobnou produkciou. Chceme tým obyvateľov chrániť pred hlukom v nočnom čase.

Pri hľadaní riešenia sme došli k záveru, že prostredníctvom VZN o prevádzkovej dobe nie je možné v exteriérových sedeniach paušálne zakázať hudbu (živú či reprodukovanú) v akomkoľvek čase. Podľa nášho názoru i vyjadrení prokuratúry v minulosti by bol takýto zákaz nad rámec zákonom daných možností, a nie je to ani naším zámerom. Existujú rôzne prevádzky s exteriérovým sedením, ktoré aj popoludní organizujú rôzne aktivity s hudbou – napr. posedenia pre dôchodcov s dychovkou, hudobný program pre deti, prípadne hrá niekde hudba ako pozadie na spríjemnenie posedenia a pod.

Hudobná produkcia je bežnou súčasťou exteriérových sedení všade vo svete. V Trnave nebola zakázaná ani prostredníctvom predchádzajúceho VZN č. 394/417 a v inom ako nočnom čase nepredstavovala žiaden problém. Nikdy sme nezaznamenali stav, že by hudobná produkcia z exteriérových sedení určená na „podmazové“ počúvanie počas dňa bola natoľko hlučná, aby pôsobila rušivo, prípadne, že by sa prehlušovali susediace terasy.

Problémom je iba hudba určená na tanec a zábavu v nočnom čase. Chceme, aby bol v noci dodržiavaný nočný kľud a hlasná hudba k nemu v žiadnom prípade neprispieva. Výsledkom je preto návrh, aby bola hudobná produkcia v nočnom čase zakázaná, či už ide o živú alebo reprodukovanú hudbu. Zároveň návrh umožňuje hudobnú produkciu v dennom čase.

V prípade, ak by nové znenie daného ustanovenia v budúcnosti malo na obyvateľov a návštevníkov mesta negatívne následky, sme pripravení prehodnotiť ho a prispôsobiť aktuálnej situácii.“

Ulož ako PDF
Napísal 7. októbra 2019 6:17. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Trnavská radnica chce opätovne povoliť hudbu na terasách, zákaz má platiť až vo večerných hodinách”

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.