reklama

Trnavská radnica chce opätovne povoliť hudbu na terasách, zákaz má platiť až vo večerných hodinách

AKTUALIZOVANÉ 17. októbra 2019

Mesto zverejnilo 1. októbra 2019 na úradnej tabuli návrh Všeobecne záväzného nariadenia (VZN), ktorým sa dopĺňa VZN č. 511 o pravidlách času predaja v obchode a času prevádzky služieb na území mesta Trnava.

Návrh VZN obsahuje len jedinú zmenu.

Aktuálne platný článok 4, odsek 3, v znení “Na exteriérových sedeniach je zakázané používanie reprodukovanej hudby. Tento zákaz sa nevzťahuje na živú hudbu” mesto navrhuje zmeniť s nasledovným textom: “V exteriérových sedeniach, ktorých čas prevádzkovania je upravený v zmysle písm. b) a c) predchádzajúceho odseku je zakázaná verejná produkcia hudby v čase po 22,00 h v mesiacoch október až apríl a v čase po 23,00 h v mesiacoch máj až september”.

V praxi by tak zmena znamenala, že v súčasnosti platný zákaz verejnej hudobnej produkcie na terasách v centre mesta či na sídliskách by platil len po 22., resp. 23. hodine.

Nevôľu nad týmto návrhom vyjadrilo v diskusii na portáli Odkaz pre starostu viacero Trnavčanov.

Hlasná hudobná produkcia na terasách vyvoláva spory prakticky v každom väčšom či menšom meste. Kým jednej časti obyvateľov a zákazníkov hudba neprekáža, iných návštevníkov vonkajších sedení či rezidentov otravuje. Obmedzené sú aj právomoci mestskej polície, ktorá býva pri kontrolách podnikov často bezdradná.

Ilustračné foto

Návrh VZN zverejnilo mesto 1. októbra bez zdôvodnenia. V piatok 4. októbra predpoludním bol zverejnený aktualizovaný dokument s krátkou dôvodovou správou.

“Z aplikačnej praxe vyplynula potreba zadefinovania času zákazu používania verejnej produkcie hudby v priestoroch exteriérových sedení, nakoľko uvedené v doterajšom znení VZN absentuje.”

Vo štvrtok 3. októbra sme požiadali mesto prostredníctvom hovorkyne Veroniky Majtánovej o stanovisko k predloženému návrhu. Hovorkyňa nás požiadala o zaslanie otázok e-mailom.

Odpovede na otázky, z akého dôvodu mesto túto úpravu navrhuje, či zmena prinesie nejaké zlepšenie pre obyvateľov mesta, návštevníkov vonkajších sedení alebo prevádzkovateľov terás, či sa mesto neobáva vzájomného prehlušovania exteriérových sedení najmä v centre, že opätovné povolenie reprodukovanej hudby môže so sebou priniesť riziká a nepríjemnosti pre návštevníkov alebo rezidentov, sme zatiaľ nedostali.

Akonáhle radnica otázky zodpovie, zaradíme ich do článku.

Obyvatelia Trnavy môžu v prípade záujmu uplatniť pripomienku k návrhu VZN v písomnej forme alebo elektronicky na adresu info@trnava.sk, alebo ústne do zápisnice na mestskom úrade do štvrtka 10. októbra 2019.

Pripomienkou možno v určenej lehote navrhnúť nový text alebo odporučiť úpravu textu, a to doplnenie, zmenu, vypustenie alebo spresnenie pôvodného textu. Z pripomienky musí byť zrejmé, kto ju predkladá.

Aktuálne platné znenie VZN č. 511 o pravidlách času predaja v obchode a času prevádzky služieb na území mesta Trnava nadobudlo účinnosť 2. júna 2019, poslanci ho odhlasovali na aprílovom zasadnutí zastupiteľstva.

Novelizované znenie chce mesto zaviesť od 15. novembra 2019, hlasovať o návrhu majú poslanci na októbrovej schôdzi.

AKTUALIZÁCIA:

V stredu 16. októbra 2019 poslalo Mesto Trnava prostredníctvom hovorkyne Veroniky Majtánovej stanovisko k návrh VZN, ktoré zahŕňa aj odpovede na naše otázky. Stanovisko zverejňujeme bez úprav.

“Tento návrh vznikol, pretože pri súčasnom znení ustanovenia VZN („Na exteriérových sedeniach je zakázané používanie reprodukovanej hudby. Tento zákaz sa nevzťahuje na živú hudbu.“) dochádzalo k rôznej interpretácii pojmu „živá hudba“. Tento výraz sa dá vykladať jednak tak, že ide o hudbu, kde spev a zvuk vychádzajúci z hudobného nástroja nie je zosilňovaný a reprodukovaný technickým zariadením, ale aj tak, že ide o zosilňovanú a reprodukovanú hudobnú produkciu živých hudobníkov.

Nejednoznačný výklad spôsoboval rušenie obyvateľov hudobnou produkciou v nočnom čase. Je zrejmé, že v praxi je nepodstatné, či je pôvodcom hudobnej produkcie vychádzajúcej z reproduktorov nachádzajúcich sa v exteriérovom sedení živý hudobný interpret alebo hudba hrajúca zo záznamového média. Aktuálne znenie VZN preto navrhujeme doplniť o časovú hranicu do 22.00 h (od októbra do apríla), resp. do 23.00 h (od mája do septembra), ktorá bude platiť paušálne pre exteriérové sedenia s akoukoľvek hudobnou produkciou. Chceme tým obyvateľov chrániť pred hlukom v nočnom čase.

Pri hľadaní riešenia sme došli k záveru, že prostredníctvom VZN o prevádzkovej dobe nie je možné v exteriérových sedeniach paušálne zakázať hudbu (živú či reprodukovanú) v akomkoľvek čase. Podľa nášho názoru i vyjadrení prokuratúry v minulosti by bol takýto zákaz nad rámec zákonom daných možností, a nie je to ani naším zámerom. Existujú rôzne prevádzky s exteriérovým sedením, ktoré aj popoludní organizujú rôzne aktivity s hudbou – napr. posedenia pre dôchodcov s dychovkou, hudobný program pre deti, prípadne hrá niekde hudba ako pozadie na spríjemnenie posedenia a pod.

Hudobná produkcia je bežnou súčasťou exteriérových sedení všade vo svete. V Trnave nebola zakázaná ani prostredníctvom predchádzajúceho VZN č. 394/417 a v inom ako nočnom čase nepredstavovala žiaden problém. Nikdy sme nezaznamenali stav, že by hudobná produkcia z exteriérových sedení určená na „podmazové“ počúvanie počas dňa bola natoľko hlučná, aby pôsobila rušivo, prípadne, že by sa prehlušovali susediace terasy.

Problémom je iba hudba určená na tanec a zábavu v nočnom čase. Chceme, aby bol v noci dodržiavaný nočný kľud a hlasná hudba k nemu v žiadnom prípade neprispieva. Výsledkom je preto návrh, aby bola hudobná produkcia v nočnom čase zakázaná, či už ide o živú alebo reprodukovanú hudbu. Zároveň návrh umožňuje hudobnú produkciu v dennom čase.

V prípade, ak by nové znenie daného ustanovenia v budúcnosti malo na obyvateľov a návštevníkov mesta negatívne následky, sme pripravení prehodnotiť ho a prispôsobiť aktuálnej situácii.”

Ulož ako PDF
Napísal 7. októbra 2019 6:17. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0.


INZERCIA

16 komentárov pre “Trnavská radnica chce opätovne povoliť hudbu na terasách, zákaz má platiť až vo večerných hodinách”

 1. 1
  hejter says:

  Mesto 3.10. požiadalo o zaslanie otázok emailom, dnes je 8.10. a odpovede nikde. Nejako si dávajú načas… Dumajú čo vymyslieť alebo čakajú do 11.10., kým uplynie lehota na podávanie pripomienok, aby sa viac nestrápnili?

 2. 2
  Palo says:

  mozno odpovedia az 3.11., ze vsak maju na vsetko mesiac…. ci?

  a ano, pripomienky je treba dat do 10.10. na info@trnava.sk

  inak bude neskoro plakat pri hluku v teplych mesiach,
  nepisem letnych, lebo letne su len tri.
  a ten posun nocneho pokoja vo VZN c 134 z roku 1999 je tiez uz zastaraly, nocny klud by mal byt bez posunov.

 3. 3
  užfaktneviem says:

  V meste sa dalo niekoľko rokov v pokoji posedieť pri káve hlavne preto, lebo z každej terasy sa neozývala hlučná hudba podľa vkusu obsluhujúceho personálu. Ak by prešlo toto (verme, že dostane niekto aj rozum a nebude takto otvorene prihrávať nejakému, dajme tomu, že miestnemu rádiu), budeme vystavení tomu, čo sa deje vo vnútri kaviarní – nad každým stolom jeden reproduktor a hudba nahlas, aby čašníkom nebolo počas šichty dlho. Koľkí z nás robia ako prvé to, že požiadajú, aby hudbu aspoň stíšili? Nemám predstavu, či sa napríklad štyri kaviarne s terasami na námestí dohodnú a budú hrať jedno, alebo pri každej si budeme môcť vypočuť niečo iné. Treba si priznať rovno- je to účelové opatrenie, pri odpovedi na otázku – v čí prospech, vyjde aj to, odkiaľ vietor do zmeny VZN fúka…. od bežných Trnavčanov asi ťažko
  Do 10.10. je ešte čas a treba sa ozvať

 4. 4
  Iný vesmír says:

  Keď sa hlboko zamyslíme, ľahko prídeme na to, aký bude výsledok.
  Čo môžeme čakať od indivíduí, ktoré nevedia, čo je výchova detí a ktorých vesmírom je fasabuk.

 5. 5
  Palo says:

  A odpovede z mesta sú kde?
  Na ceste?
  Alebo ich ozaj pošlú až zajtra, po uzávierke pripomienok?!!!
  No pekne.
  To je vizitka.

 6. 6
  • 6.1
   Iný vesmír says:

   Čože už len môžeme očakávať od mimozemšťanov, ktorí pristáli práve v našom meste. Nenaštudovali si všetky pozemské súvislosti a potom to tu aj tak vyzerá. Naviac majú radi hluk, rachot a lomoz. Dlho ponocujú, ráno môžu dlho chrápať. Im sa to páči.

  • 6.2
   Fasácky nápad says:

   Predpokladám, že autori tohoto fasa nápadu to odkukali v nejakom vzdialenom západoeurópskom meste, kde slnko zapadá o 22:00 hod. Pravdepodobne si neuvedomili časový posun. Nepredpokladám, že nápad je z ďalekého východu.
   Ozaj, k tomuto návrhu je spracovaná aj štúdia? Lebo tu už bez štúdie niektorí nevedia ani pedálovať bicykel.

 7. 7
  vlado5 says:

  Totalna ignoracia poziadaviek obyvatelov. Taku ukazku arogancie moci sme tu uz dlho nemali. Vacsina obyvatelov chce mat klud a oni radsej tej hluk povolia. Zverejni sa niekedy aj Trnavska Gorila, aby sme sa dozvedeli, kto komu a za kolko?

 8. 8
  Palo says:

  Tak preco neriesia vsetky prevadzky sedeni celoplosne??!!

 9. 9
  Palo says:

  Aky dovod ma radnica na to, aby vo VZN boli spomenute iba sedenia podla pismen b) a c) ??????
  Sedenia podla pismena a) budu Mestskou policiou riesene ako??????
  Ked absentuju vo VZN, ci do 22:00 alebo kedy je to na nich zakazane pouzivat hudbu???????

 10. 10
  JA says:

  No podla pismena a) je cas prevadzky do 22 resp 23
  Takze naco zakazovat hudbu v zavretej prevadzke
  Ci?

 11. 11
  JA says:

  Cl 4 ods 1 pism a)
  a) čas prevádzkovania určený od 06:00 h do 22:00 h v mesiacoch október až apríl
  a od 06:00 h do 23:00 h v mesiacoch máj až september (všeobecný čas prevádzkovania)
  pre všetky prevádzky s maloobchodným a veľkoobchodným predajom tovaru, ako aj
  všetky prevádzky poskytujúce služby, pokiaľ ďalej nie je uvedené inak;

  Cl 4ods 2 pism a)
  a) čas prevádzkovania určený od 08:00 h do 22:00 h v mesiacoch október až apríl
  a od 08:00 h do 23:00 h v mesiacoch máj až september
  pre exteriérové sedenia zriaďované a prevádzkované na území mesta Trnava na verejných
  priestranstvách a na súkromných pozemkoch, patriacich k prevádzke podľa ods. 1 písm. a),
  b), c), e) a f) tohto článku;

Napíš komentár

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.