reklama

Mesto predá akcie Prima banky, za transakciu má získať 285-tisíc eur

Mesto Trnava predá 500 kusov akcií Prima banky. Za transakciu má získať 285-tisíc eur.

Mesto Trnava vlastní 500 kusov kmeňových akcií spoločnosti Prima banka Slovensko, čo predstavuje podiel na základnom imaní vo výške 0,088%. Banka predložila radnici v januári 2019 ponuku na odkúpenie akcií za cenu 285-tisíc eur.

Radnica v snahe získať za predaj akcií čo najvyššiu čiastku vyhlásila v júli tohto roka verejnú súťaž na predaj akcií. Do súťaže sa neprihlásil žiaden záujemca.

Prima banka v septembri 2019 svoju ponuku na odkúpenie svojich akcií zopakovala a ponúkla aj rovnakú sumu.

Ilustračné foto: Prima Banka

Vedenie mesta sa rozhodlo, že akcie predá priamo majoritnému akcionárovi, ktorým je s podielom viac ako 99% spoločnosť Penta Investment Limited.

Predaj zdôvodňuje aj napríklad tým, že banka nevypláca dividendy od roku 2008 a na burze cenných papierov nebol za posledných 12 mesiacov zrealizovaný žiadny predaj akcií za vyššiu cenu.

Menovitá hodnota jednej akcie je 399 eur, banka ponúkla mestu odkúpenie jednej akcie za 570 eur.

„Z vlastníctva predmetných akcií nemá mesto žiadny finančný prospech, pretože napriek skutočnosti, že Prima banka Slovensko vykazuje každoročný zisk, dividendy nevypláca. Mesto Trnava zároveň nemá možnosť žiadnym spôsobom podieľať sa na riadení Banky, nakoľko majoritný akcionár Banky – spoločnosť Penta Investment Limited – vlastní 99,31% všetkých akcií banky,“ pripomína trnavská radnica s dovetkom, že „vzhľadom na uvedené skutočnosti predstavuje predaj akcií jediný spôsob realizácie finančného výnosu“.

Mesto Trnava sa stalo spolu s takmer 200 mestami a obcami akcionárom Prvej komunálnej banky založenej v roku 1993. Banka sa mala špecializovať na financovanie investičných akcií slovenských samospráv.

V roku 2003 sa PKB premenovala po vstupe nového akcionára na Dexia banku. V roku 2011 sa novým, väčšinovým vlastníkom banky stala skupina Penta Investments, od roku 2012 zmenila banka obchodný názov na Prima banka Slovensko.

O predaji akcií Prima banky má hlasovať na októbrovom zasadnutí mestské zastupiteľstvo.

Ulož ako PDF
Napísal 17. októbra 2019 8:12. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Mesto predá akcie Prima banky, za transakciu má získať 285-tisíc eur”

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.