reklama

Príslušníci mestských a obecných polícií sa dočkajú príspevku za prácu. „Bojovali sme za správnu vec,“ hovorí náčelník Keleši

„Bojovali sme desať rokov a podarilo sa. Je to veľmi dobrý pocit,“ reagoval na odsúhlasenie návrhu zákona, ktorý priznáva mestským policajtom príspevok za odpracované roky, náčelník Mestskej polície Trnava a viceprezident Združenia náčelníkov obecných a mestských polícií Slovenska Igor Keleši.

Národná rada SR v pondelok 28. októbra 2019 odsúhlasila mestským policajtom príspevok za prácu.

V prípade, že mestský policajt po odslúžení najmenej 25 rokov a dovŕšení 56 rokov veku opustí svoje zamestnanie, bude mať nárok na príspevok vo výške 60 percent svojej priemernej mzdy.

Na príspevok budú mať bývalí príslušníci mestských a obecných polícií nárok do dosiahnutia dôchodkového veku, prípadne do priznania predčasného dôchodku. Nárok na príspevok zaniká aj smrťou.


Trnavskí mestskí policajti pred národnou radou

FOTO: MsP Trnava

Príslušníci obecných a mestských polícií si budú podľa novely zákona platiť poistné na príspevok vo výške troch percent z vymeriavacieho základu.

O vyplácanie príspevku musia písomne požiadať, priznanie nároku na príspevok je v rukách zamestnávateľa a vyplácať ho bude Sociálna poisťovňa.

Pred Národnou radou SR sa v pondelok v snahe podporiť schválenie zákona stretli desiatky príslušníkov obecných polícií z celého Slovenska. Nechýbali medzi nimi ani Trnavčania.

Ako hovorí náčelník Mestskej polície Trnava a viceprezident Združenia náčelníkov obecných a mestských polícií Slovenska Igor Keleši, neustále pracovali a hľadali podporu, aby sa sociálne zabezpečenie obecných policajtov dostalo do zákona.

„Vedeli sme, že bojujeme za správnu vec. Náš názor, že aj mestskí a obecní policajti majú nárok na istú formu sociálneho zabezpečenia, potvrdil Ústavný súd SR aj Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu. Rozhodnutie však muselo prísť od poslancov Národnej rady SR vo forme zákona. Teraz sa tak stalo s podporou poslancov koalície aj opozície a naše desať rokov trvajúce úsilie sa úspešne zavŕšilo. Je to veľmi dobrý pocit,“ skonštatoval Keleši.

Predkladateľka schválenej novely zákona Alena Bašistová v parlamente zdôvodnila, že príspevok za prácu v obecnej polícii má prispieť k zlepšeniu pracovnej a sociálnej situácie príslušníkov obecnej polície v preddôchodkovom veku. Má byť dôležitou motiváciou na výkon povolania obecného policajta v aktívnom fyzickom veku.

Ulož ako PDF
Napísal 29. októbra 2019 9:35. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Príslušníci mestských a obecných polícií sa dočkajú príspevku za prácu. „Bojovali sme za správnu vec,“ hovorí náčelník Keleši”

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.