reklama

Príslušníci mestských a obecných polícií sa dočkajú príspevku za prácu. “Bojovali sme za správnu vec,” hovorí náčelník Keleši

“Bojovali sme desať rokov a podarilo sa. Je to veľmi dobrý pocit,” reagoval na odsúhlasenie návrhu zákona, ktorý priznáva mestským policajtom príspevok za odpracované roky, náčelník Mestskej polície Trnava a viceprezident Združenia náčelníkov obecných a mestských polícií Slovenska Igor Keleši.

Národná rada SR v pondelok 28. októbra 2019 odsúhlasila mestským policajtom príspevok za prácu.

V prípade, že mestský policajt po odslúžení najmenej 25 rokov a dovŕšení 56 rokov veku opustí svoje zamestnanie, bude mať nárok na príspevok vo výške 60 percent svojej priemernej mzdy.

Na príspevok budú mať bývalí príslušníci mestských a obecných polícií nárok do dosiahnutia dôchodkového veku, prípadne do priznania predčasného dôchodku. Nárok na príspevok zaniká aj smrťou.


Trnavskí mestskí policajti pred národnou radou

FOTO: MsP Trnava

Príslušníci obecných a mestských polícií si budú podľa novely zákona platiť poistné na príspevok vo výške troch percent z vymeriavacieho základu.

O vyplácanie príspevku musia písomne požiadať, priznanie nároku na príspevok je v rukách zamestnávateľa a vyplácať ho bude Sociálna poisťovňa.

Pred Národnou radou SR sa v pondelok v snahe podporiť schválenie zákona stretli desiatky príslušníkov obecných polícií z celého Slovenska. Nechýbali medzi nimi ani Trnavčania.

Ako hovorí náčelník Mestskej polície Trnava a viceprezident Združenia náčelníkov obecných a mestských polícií Slovenska Igor Keleši, neustále pracovali a hľadali podporu, aby sa sociálne zabezpečenie obecných policajtov dostalo do zákona.

“Vedeli sme, že bojujeme za správnu vec. Náš názor, že aj mestskí a obecní policajti majú nárok na istú formu sociálneho zabezpečenia, potvrdil Ústavný súd SR aj Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu. Rozhodnutie však muselo prísť od poslancov Národnej rady SR vo forme zákona. Teraz sa tak stalo s podporou poslancov koalície aj opozície a naše desať rokov trvajúce úsilie sa úspešne zavŕšilo. Je to veľmi dobrý pocit,” skonštatoval Keleši.

Predkladateľka schválenej novely zákona Alena Bašistová v parlamente zdôvodnila, že príspevok za prácu v obecnej polícii má prispieť k zlepšeniu pracovnej a sociálnej situácie príslušníkov obecnej polície v preddôchodkovom veku. Má byť dôležitou motiváciou na výkon povolania obecného policajta v aktívnom fyzickom veku.

Ulož ako PDF
Napísal 29. októbra 2019 9:35. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Príslušníci mestských a obecných polícií sa dočkajú príspevku za prácu. “Bojovali sme za správnu vec,” hovorí náčelník Keleši”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.