reklama

Poslanci odvolali náčelníka mestskej polície. Keleši končí vo funkcii po takmer 29 rokoch

Prvý a doposiaľ aj jediný náčelník Mestskej polície v Trnave Igor Keleši končí po takmer 29 rokoch vo funkcii. O jeho odvolaní z funkcie rozhodli poslanci mestského zastupiteľstva na zasadnutí v utorok 11. februára 2020.

„Mám na chod mestskej polície vyhranený názor ako sa prezentuje a funguje. Nedokážem si predstaviť spoluprácu s aktuálnym ‚velením‘,“ uviedol primátor Peter Bročka, ktorý podal návrh na odvolanie Kelešiho z funkcie ako doplňujúci bod programu zastupiteľstva.

„Som prekvapený, že za takýchto procesných okolností riešime túto záležitosť. Je to jeden z mála zamestnancov mesta, ktorí sú priamo volení mestským zastupiteľstvom. O jeho práci sa pochvalne vyjadrujú v rámci celého Slovenska,“ povedal v rozprave poslanec Rastislav Mráz.


Igor Keleši na snímke z novembra 2019

Začiatkom roku 1991 rozhodlo mestské zastupiteľstvo o obnovení činnosti obecnej polície, ktorá má dostupné historické korene v mestskej stráži od roku 1239.

Igor Keleši bol poverený organizačno-technickou prípravou založenia Mestskej polície v Trnave v apríli 1991 a stal sa vôbec prvým náčelníkom obecnej polície na Slovensku. Prví mestskí policajti vyšli do ulíc Trnavy 1. júna toho istého roku.

Je aj dlhoročným viceprezidentom Združenia náčelníkov obecných a mestských polícií Slovenska, vo funkcii ho opätovne potvrdili delegáti snemu združenia v novembri 2019.

Proti odvolaniu Kelešiho sa postavilo formou petície 56 zamestnancov, teda priamych podriadených náčelníka Mestskej polície. „Na základe informácií o odvolávaní náčelníka Igora Kelešiho vyjadrujeme podporu náčelníkovi MsP a nesúhlasíme, aby mestské zastupiteľstvo odvolalo Igora Kelešiho z funkcie bez relevantných dôvodov,“ napísali zamestnanci v petícii, ktorú prečítal R. Mráz.

Náčelníka mestských policajtov si zastal a jeho prácu vyzdvihol v liste aj prezident Združenia náčelníkov obecných a mestských polícií Slovenska Ján Andrejko.

„Dosť ma šokuje, že ideme odvolávať náčelníka a ešte aj týmto spôsobom. Neviem, čo tomu predchádzalo, som z toho znepokojený, najmä z pohľadu prínosov, ktoré pán Keleši pre mestskú políciu vykonal,“ poznamenal poslanec Matej Lančarič.

„Matej ty si nesedel 4 roky na radnici? Z čoho si šokovaný?,“ opýtal sa v rozprave Lančariča poslanec Juraj Fuzák.

„Áno, bol som tu štyri roky. S pánom Kelešim sme mali korektnú spoluprácu a nikdy som nezaznamenal problémy alebo prešľapy. Svoje úlohy si vždy plnil,“ odpovedal Lančarič.

„Verejné odvolávanie kohokoľvek tú osobu vždy poškodzuje. O to viac si myslím, že by sme mali dbať na vypočutie druhej strany. Som prekvapený, že sa tento bod dostáva na rokovanie dnes na poslednú chvíľu, navyše keď je pán Keleši na dovolenke. Bolo by namieste vypočutie konkrétnych dôvodov, pre ktoré má byť odvolaný,“ uviedol poslanec Marián Galbavý.

„Sú v tomto meste ľudia, ktorí tu dostali desaťkrát a viac najnižšiu alebo nulovú pokutu alebo dvadsaťkrát napomenutie. Pochybujem o tom, že to je rovný prístup k obyvateľom. Podstata tohto návrhu je výmena vedenia. Mestská polícía funguje na úrovni konca 90. rokov a sa musí zobudiť do roku 2020. Toto sú moje zásadné pripomienky k práci vedenia mestskej polícíe,“ dodal Bročka.

Za odvolanie Kelešiho hlasovalo 19 poslancov, proti bolo sedem.

Na záver primátor uviedol, že mestskú políciu čaká hĺbkový audit a zmena organizačnej štruktúry pod novým vedením.

Ulož ako PDF
Napísal 11. februára 2020 16:32. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Poslanci odvolali náčelníka mestskej polície. Keleši končí vo funkcii po takmer 29 rokoch”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.