reklama

Práce na ozelenení a zatienení lávky na Starohájskej ulici sú dokončené

Systém ozelenenia lávky pri poliklinike na Starohájskej ulici je hotový. Od zadania štúdie v septembri 2014 do ukončenia realizácie projektu v decembri 2019 uplynulo niečo cez päť rokov. Okrem inštalovania samotného tieniaceho systému a výsadby zelene prešla lávka aj rekonštrukciou a sanáciou v podobe odstránenia mnohých technických porúch.

Celkové náklady ozelenenia lávky dosiahli 475-tisíc eur. Viac ako 421-tisíc získalo mesto Trnava z európskych fondov, 54-tisíc eur zaplatilo z vlastného rozpočtu.

Ozelenenie a tienenie lávky na Starohájskej ulici bolo vybudované v rámci projektu Mestá odolné na dopady zmeny klímy a Adaptačného plánu mesta Trnava na dopady zmeny klímy ako sú vlny horúčav. Jeho cieľom je zníženie zraniteľnosti mesta na predpokladané zvyšovanie častosti a intenzity horúčav.

Cieľom mestskej samosprávy je týmto spôsobom najmä zmierniť prehrievanie premostenia na Starohájskej ulici slnečnými lúčmi, spomaliť prúdenie vzduchu pri veternom počasí a vytvoriť pre chodcov priestory na krátkodobý oddych.

“Aj keď v decembrovom počasí sa zatiaľ zelenajú len konštrukcie pre popínavé rastliny a nik nezainteresovaný by neuhádol, že na výsadbu bolo použitých okrem deviatich stromov takmer 200 kríkov, 1 819 ozdobných tráv, 1 483 trvaliek, 63 popínavých rastlín a 850 cibuľovín, prvých kvetov sa tam možno dočkáme ešte koncom tejto zimy. V nových nádobách na zeleň sa na svoju premiéru pripravuje dvadsaťštyri kríkov jazmínu nahokvetého, ktorý rozkvitá množstvom zlatožltých kvietkov už v prvých slnečných februárových dňoch,” priblížilo mesto Trnava v tlačovej správe.

Veľká plocha zelene, ktorá na lávke a v jej blízkosti postupne pribudne, bude mať nielen estetický, ale aj významný klimatický efekt.

“Kým dorastú popínavky na konštrukciách do potrebnej výšky, aby mohli na lávke suplovať úlohu stromov, možnosť krátkodobého odpočinku v tieni poskytnú chodcom aj cyklistom pergoly s drevenými lamelami naklonenými tak, aby zachytili čo najviac slnečných lúčov,” ilustruje radnica technické riešenie na “streche” oceľových konštrukcií.

Lávka bola vybudovaná v rokoch 1986-1987.

Betónové premostenie spája sídlisko Družba s centrom mesta a stalo sa najfrekventovanejšou pešou trasou mesta s denným pohybom približne 10 – tisíc ľudí oboma smermi.

Premostenie Hlbokej cesty a lávka z betónu s priemernou šírkou 7 metrov, s prevýšením od úrovne ulice cca 5,5 metra, nie je kryté, čo znamená, že v zime je vystavené nepriaznivému počasiu a v lete prehrievané najmä v obedňajších a poobedňajších hodinách.


Drevené lamely na pergolách sú tak natočené, aby slnečné lúče cez ne neprešli


Záhon, v ktorom su vysadené aj ruže


K pôvodným brezám pod lávkou pribudlo ďalších šesť kusov

FOTO: Mesto Trnava / Elena Ursinyová (3x)

Ulož ako PDF
Napísal 17. decembra 2019 10:40. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0.


INZERCIA

23 komentárov pre “Práce na ozelenení a zatienení lávky na Starohájskej ulici sú dokončené”

 1. 1
  botanik says:

  Dúfam, že o tie rastlinky bude postarané lepšie ako na mestskom úrade a že sa im bude aj viac dariť…

 2. 2
  xXx says:

  Tak to je “architektonicky skvost”. Uvidime, kedy to zacne hrdzaviet.

 3. 3
  Preveliká sláva says:

  A miestami ostali neopravené povrchy, zodraté nátery, vydutá farba, netesnosti na dilatačných špárach. Cyklistom do jazdného profilu pribudli oceľové konštrukcie…

 4. 4
  hnus says:

  Najväčšia hanba architektúry a dizajnu za posledných 50 rokov.
  Úroveň Kim Jong-un a Lepšia Severná Kórea
  Dohnusili naše krásne Kráľovské mesto Trnavu.
  Nezabudneme !

 5. 5
  udaj says:

  Už sa začali vyhrážať ľuďom na FB za to že sa im to nepáči ich vraj udajú.

 6. 6
  bambus says:

  Je to hovadzina.
  Ked pod pergolu prefrngnú bicyglá nemóžeš tám stát lebo ta zrazá.
  To dá sedlácky rozum. Ked tam nemóžeš stát ako sa ochladzíš ?
  Pójdeš do šenku alebo kam ? Jedzine utečeš do polikliniky pre pilule. Tak ako furt. Nemá to ani hlavu ani patu.
  Tí prístrešky mohli spravit z bambusu za 200 euro. Predávajú to Poláci na trhoch.
  Nemuseli by sme placit dane. Tam sú naše penáze na pi..viny.

 7. 7
  Abc says:

  Neviem ale tu su asi sustredeni vsetci negramotni ludia z TT.
  Fakt je tazke pochopit ze tie zelene konstrukcie su kua NOSNIKY! pre popinave rastliny ktore to KUA cele obrastu? Vsak co ste uz total zdementeli?
  A ze tie striesky z lamel robia tien do cca 70-80% sirky mosta?
  A navyse to mesto stalo len 65 TISIC EUR – slovom: šesťdesiatpäť tisíc EUR?

  • 7.1
   hejter says:

   Myslíš, že obrastú tak, obrástli Mestský úrad? Toto sa sľubovalo v roku 2016:
   https://www.trnavskyhlas.sk/clanky/urad-12977035_1716272051919024_5236774614868332407_o.jpg

   Tieň zas závisí od postavenia Slnka, v zime je nízko, tienená plocha by bola väčšia, keby nejaké, všakže, svietilo. V lete keď bude Slnko vysoko bude tienená plocha malá a neočakávam, že bude razantne zasahovať až na chodník pre peších.

   A tí chodci na cyklochodníku sú tiež dobrí:
   https://m.smedata.sk/api-media/media/image/sme/4/12/1222354/1222354_1200x.jpeg?rev=2

   Počkajme si na leto a uvidíme…

   • 7.1.1
    Výsledok says:

    V lete budú mať tieň cyklisti, aj to len čiastočne. Chodci minimálne.
    V zime aj keď bude svietiť slniečko, na väčšine lávky bude tieň a od severu bude otvorená, takže tam bude dosť surovo.

  • 7.2
   NOACO says:

   akože peniaze z Eurofondov sú zadarmo? Každý zamestnaný občan platí za členstvo v EU formou daní, pri hrubej mzde 1500€ / mes je to asi 370€. Takže zadarmo je to len pre nezamestnaných, inak majú právo aspoň tí zamestnaní občania mesta čo najviac prispievajú zo svojich daní aj na jeho chod mať právo na aký projekt sa vyčlenia peniaze a bude sa mesto uchádzať. Zamestnanci úradu čo tieto projekty chystajú sú znovu platený hlavne z peňazí pracujúcich v Trnave, takže prečo by sa mali presadzovať iba vopred navrhnuté projekty bez rozumu na využitie. Na tej lávke by úplne po rekonštrukcii postačovali nejaké “hrantíky” so zeleňou, aj tak to ničomu moc nepomôže, ale splní sa niekoho sen, sen, ktorý vždy podporí 23-24 poslancov bez názoru, bez hrdosti, bez toho aby boli naozaj nezávislí a robili navrhovali niečo konkrétne pre svoje obvody kde ich zvolili…
   Ide čas zimného primátorského spánku, preto sa naraz vypustilo mnoho vizualizácii…

 8. 8
  sprava says:

  Možno máš aj pravdu je to celé veľmi výhodné.Keď sa to železo dá po čase do šrotu, tých 65 tisíc sa asi vráti do kasy mesta.

 9. 9
  Miro says:

  To kolečko v nosníkoch má byť akože znak mesta? Ak áno, tak ho treba kúsok pootočiť…

 10. 10
  TT says:

  Umelec, ktorý spískal túto zelenú lávku, si zaslúži zvečnenie v ďalšom dieli kníh o kráľovskom meste.
  Patrí sa tam zapísať aj rôzne excesy.

  • 10.1
   noaco says:

   už to rastie a popína sa, aktuálne sme dosiahli cca 100cm od zeme a a v priemere každá rastlina vrhá tieň o ploche 38cm2. Na základe najnovšej štúdie za 80000€ v roku 2030 dosiahneme vrchol…

 11. 11
  popinavka says:

  Veru hejter ma pravdu. Kolkokrat idem okolo mestskeho uradu – a to je dost casto, tak pzoeram, ze tie rychlorastuce popinave rastlivy vyslachetene tusim s polnohospodarskou univerzitou, nejak nerastu. Mam aj par tipov pre uradnikov, ale bojim sa nieco navrhnut. Lebo tu su akceptovane len slova odbornikov naslovo vzatych. Len tie rastliny nechcu rast. Uvidime, ci sa rozhodnu rast tie na lavke. Pri projekte lavky ludia pisali na net, ze tien bude len na cyklochodniku. To bolo dusovania, ze tien bude vsade. No vidime, ze nie je. Neviem preco, ale nedobudam pocit, ze sa tu presadzuje za kazdu cenu nazor, ktory je jediny spravny. Akykolvek argument povies, si zmietnuty a vrhnuty do nemilosti “hradnych panov” – rozumej primatora a poslancov. Lebo oni jedini vedia vsetko najlepsie. A ty sa nevyznas a len napadas ich skvele nazory

  • 11.1
   Fasácky vymyslené says:

   Vydrž. Tieň bude.
   Tieň bude na lávke počas slnečných decembrových dní. Vtedy je slnko nízko nad obzorom. Ak nasneží, aj sneh v tom tieni dlhšie vydrží.
   V Trnave sa povie, že je to tak “fasácky vymyslené”.

   • 11.1.1
    Tieň says:

    Hurá.
    Aj v júli je na lávke tieň. Neskoro popoludní o 18:30 hod. Vtedy robia krásny tieň budovy polikliniky a bývalých telekomunikácií.

Napíš komentár

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.