reklama

Viskupič: Kraje by mali mať posilnené kompetencie

Združenie samosprávnych krajov SK 8 víta aktivitu Únie miest Slovenska (ÚMS), ktorá dnes predstavila svoj koncept dokončenia reformy verejnej správy.

„Vítame diskusiu o dokončení reformy verejnej správy, do ktorej dnes prispela Únia miest Slovenska. Stav, v ktorom sa nachádzame, mal byť len dočasný a je nevyhovujúci predovšetkým z pohľadu občana, ktorý často nevie, čo na ktorom úrade môže vybaviť. Som rád, že môžem konštatovať veľkú mieru zhody s ÚMS na potrebe dokončenia decentralizácie,“ povedal predseda Združenia SK 8 Jozef Viskupič.

Kraje sú pripravené na ďalšiu odbornú, argumentmi podloženú diskusiu o úprave prerozdelenia kompetencií vo verejnej správe. V tejto súvislosti SK 8 predstaví 12. marca 2020 v Košiciach vlastný koncepčný dokument, ktorý zadefinuje pohľad samosprávnych krajov na budúcnosť fungovania verejnej správy a samosprávy.

K obsahu pripravovaného dokumentu Jozef Viskupič uviedol, že „krajom by mali byť posilnené kompetencie a zvýšená fiškálna nezávislosť. Len silné kraje totiž dokážu komplexne a efektívne rozvíjať územie s citom pre nadobecný charakter tých služieb, ktoré si to vyžadujú (cesty 2. a 3. triedy, stredné školstvo, sociálna starostlivosť, cestovný ruch, životné prostredie…). Navyše, sme presvedčení, že silná miestna a regionálna samospráva, s priamym mandátom od občanov, je vhodným nositeľom väčšiny kompetencií, ktorými dnes disponuje miestna štátna správa.“

„Koncepčný dokument Združenia SK 8, ktorý predstavíme v marci 2020 bude naším príspevkom do diskusie o dokončení decentralizácie a reformy územnej samosprávy, s ktorým mienime osloviť aj politické strany, a predovšetkým vstúpiť do formovania nového programového vyhlásenia vlády,“ dodal Viskupič.

Pozičný dokument SK 8 bude voľne vychádzať zo záverov minulo-októbrovej konferencie Združenia SK 8 „Budúcnosť regionálnej samosprávy na Slovensku.“ Akademici a odborníci z praxe sa budú zapojení tak do prípravy dokumentu, ako aj do následného workshopu.

Ulož ako PDF
Napísal 28. januára 2020 22:35. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.