reklama

V centre Trnavy na Nádvorí je verejne prístupný automatický defibrilátor

V priestore Nádvoria na Štefánikovej ulici v Trnave je osadený od februára 2020 nový automatický externý defibrilátor (AED). Nachádza sa vo vstupnom podchode, je chránený skrinkou, alarmom a kamerovým systémom. V súčasnosti je to jediný verejný defibrilátor v úplnom centre mesta.

Vôbec prvý externý automatický defibrilátor inštalovali na budove Úradu Trnavského samosprávneho kraja na Starohájskej ulici v júli 2019.

Defibrilátor je prístroj, ktorý pomocou elektrického výboja obnovuje správnu srdcovú činnosť pri život ohrozujúcej poruche rytmu – komorovej fibrilácii. S použitím defibrilátora sa šanca na prežitie zvyšuje až na 90% v závislosti od rýchlosti použitia.

FOTO: Matúš Koprda

“Nádvorie je miesto s vysokou frekvenciou pohybu ľudí či už pri vlastných podujatiach, podujatiach na susednom Trojičnom námestí alebo počas bohoslužieb v okolitých kostoloch. Preto sme sa rozhodli umiestniť ho práve u nás. Pevne však verím, že ho nebude potrebné použiť,” dodáva Dušan Vančo, riaditeľ Nádvoria.

Použitie defibrilátora je jednoduché. Sám vyhodnotí či je potrebné podať výboj a počas záchrany dostáva oživujúci jednoznačné hlasové pokyny spolu s informáciou na displeji.

Defibrilátor komunikuje v slovenskom jazyku, je k nemu aj manuál v angličtine. Pre verejnosť je k dispozícii nepretržite, s výnimkou nočnej uzávery Nádvoria.

Externý automatický defibrilátor na Nádvorí eviduje aj operačné stredisko zdravotnej služby Slovenskej republiky.

V prípade potreby, využitia defibrilátora, je nevyhnutné kontaktovať tiesňovú linku 155.

FOTO: Matúš Koprda

Ulož ako PDF
Napísal 9. februára 2020 11:00. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.