reklama

Trnava chce na 23 hektároch obnoviť historickú mokraď za Zelenčom. Cieľom je vytvoriť verejne prístupný biotop a zvýšiť biodiverzitu územia

Trnavská radnica chce premeniť poľnohospodársku pôdu na verejne prístupný biotop so stromami, lúkami a plochami mokradí. Cieľom je obnoviť historickú mokraď, ktorá sa nachádzala za obcou Zeleneč a mestskou časťou Modranka, neďaleko sútoku potokov Parná a Trnávka, približne 8 kilometrov za Trnavou.

Mesto Trnava vypísalo súťaž na zhotoviteľa projektovej dokumentácie projektu nazvaného Revitalizácia krajiny – Zeleneč, ktorý má za cieľ nájsť riešenie premeny územia charakterizovaného veľmi nízkou biodiverzitou a priestorovou ekologickou stabilitou.

Zámerom mesta Trnava je na ploche približne 23 hektárov, ktorú z rozhodujúcej časti tvoria pozemky vo vlastníctve mesta, vytvoriť na ľavom brehu Trnávky prevažne lesný biotop s menším podielom mokraďného biotopu a biotopu podmáčaných lúk, ktoré vytvoria zázemie pre lesnú zver, vtáctvo, vlhkomilné a vodné živočíchy a rastliny.

Aj toto územie, ako prakticky všetky veľké plochy ornej pôdy v okolí Trnavy, je poznačené takpovediac priemyselným poľnohospodárstvom. Orná pôda je pod intenzívnym tlakom farmárov žijúcich z dotácií, ktorých hospodárenie je zamerané na objemy úrody monokultúr pestovaných na veľkých lánoch s absenciou vody, krovín, stromov, čoho výsledkom je až kritický pokles počtu a druhov vtáctva či množstva hmyzu v krajine.

S tým priamo súvisí aj vodná či veterná erózia pôdy či prehrievanie nechránenej krajiny.


Dotknuté územie označené na mape (mapy.cz)

Ako uvádza mesto Trnava v opise zakázky pre vypracovanie projektovej dokumentácie, „na ľavom brehu Trnávky majú vzniknúť rôzne veľké a hlboké mokrade a tône, ktoré budú dotované novovytvoreným prírode blízkym bočným korytom z toku. Súčasne je zámerom využiť územie, vzhľadom na konfiguráciu terénu aj ako retenčnú, rozlivnú plochu na akumuláciu vody pri povodňových stavoch tak, aby sa zadržala voda v území a znížilo sa povodňové riziko v nižších úsekoch toku“.

Celé územie bude po založení voľne prístupné verejnosti. Návštevníci sa budú pohybovať po novovybudovaných chodníkoch, ktoré vzniknú len v nevyhnutnom rozsahu.

Zámer počíta aj s vybudovaním dvoch či troch posedov, ktoré majú slúžiť ako pozorovateľne.

Požiadavkou zo strany mesta Trnava pri vytváraní projektovej dokumentácie je „budovať územie s cieľom vytvorenia rôznorodých biotopov tak, aby sa doplnila a podporila biodiverzita v území. Pri koncepcii uvažovať s vytvorením rôznych typov mokradí, tôní – rôznej veľkosti, hĺbky vody, prietočné ako aj neprietočné, s pevnou hladinou, ako aj sezónne vysychavé. Vytvorenie miest pre hniezdenie vtákov, úkryty pre drobných živočíchov“.

Výsledkom projektu má byť okrem iného dosiahnutie zníženia zraniteľnosti územia klimatickými rizikami prostredníctvom realizácie adaptačných opatrení a obnovou retenčnej schopnosti pôvodnej poľnohospodárskej krajiny, zvýšenie množstva zadržaných vôd v území, zníženie povodňového rizika na nižších častiach toku, zvýšenie biodiverzity a ekologickej stability územia či zlepšenie krajinného razu poľnohospodárskej krajiny.

Predpokladaná hodnota zakázky v rozsahu vypracovania projektov pre územné rozhodnutie, realizačného projektu a projektu rozvojovej starostlivosti na 10 rokov je stanovená na 70-tisíc eur s DPH.

Zámer Revitalizácia krajiny – Zeleneč je ďalším v rade podobných projektov, ktoré Trnava plánuje uskutočniť nielen na území mesta, ale aj niekoľko kilometrov za jeho hranicami.

Pred časom mesto obnovilo nevyužívaný priestor pri Štrkoch a vytvorilo tu oddychovú zónu s jazierkom.

Radnica pred niekoľkými rokmi ohlásila aj zámer vybudovania biotopu a relaxačno – oddychovej zóny pri Bielom Kostole, v lokalite Medziháj, nedávno poslanci schválili kúpu pozemku Kravský pasienok pri Štrkoch, kde má vzniknúť parková oddychová zóna s vodnou plochou.

Pred niekoľkými mesiacmi primátor Peter Bročka avizoval, že radnica sa snaží získať do vlastníctva mesta aj poľnohospodárske pozemky medzi Štrkmi a cestou na Dolnú Krupú, kde by tiež radi vysadili stromy a zeleň.

Na podobný účel mesto v roku 2019 odkúpilo od súkromného vlastníka 19 hektárov pôdy za severným obchvatom, medzi Malženickou cestou a cestou v smere na Bučany.

Ulož ako PDF
Napísal 21. apríla 2021 14:25. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.