reklama

Župa osadila v Trnave prvý verejne prístupný defibrilátor na záchranu života

Na budove Úradu Trnavského samosprávneho kraja (TTSK) na Starohájskej ulici pribudol externý automatický defibrilátor, ktorý bude slúžiť verejnosti. Umiestnený je v ochrannej skrinke zabezpečenej alarmom a kamerovým systémom. Je to jediný dostupný externý automatický defibrilátor v meste Trnava, ktorý je v prípade potreby určený pre dospelých, ale aj deti.

„V oblasti zdravotníctva sme pripravili ďalšiu novinku, a to prvý verejný defibrilátor v Trnave. V prípade záchrany ľudského života rozhodujú doslova minúty, preto sme sa rozhodli osadiť defibrilátor na verejne prístupnom mieste. Dúfam však, že ho nikdy nebude potrebné použiť,“ povedal Jozef Viskupič, trnavský župan.

Prístroj má jednoduché ovládanie a poskytuje obrazové a hlasové pokyny počas resuscitácie.

Pri jeho použití sa šanca na prežitie zvyšuje o 70 percent.


Defibrilátor na budove Úradu TTSK

Resuscitácia je potrebná v každej núdzovej situácii, pri ktorej nastala zástava srdca. Zabezpečenie resuscitácie teda zvyšuje šancu na prežitie. Defibrilátor je tiež vybavený špeciálnymi elektródami, ktoré vyhodnocujú hĺbku masáže srdca a frekvenciu, čim pomáhajú zachraňujúcej osobe udržať správny rytmus a hĺbku stláčania hrudníka podľa pokynov.

Užívateľ dostáva informácie prostredníctvom LCD displeja a obrázkov na prednom paneli. Tieto obrázky predstavujú reťaz úkonov, ktoré by mala zachraňujúca osoba vykonať, a to od kontroly dýchania a vedomia postihnutej osoby, cez privolanie pomoci, začatie resuscitácie, po fázu analýzy a prípadného dodania výboja, ak to prístroj odporučí.

Umiestnenie externého automatického defibrilátora eviduje aj operačné stredisko zdravotnej služby SR. To znamená, že v prípade nutnej potreby, využitia defibrilátora, je potrebné kontaktovať aj tiesňovú linku 155.

Ulož ako PDF
Napísal 12. júla 2019 8:38. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Župa osadila v Trnave prvý verejne prístupný defibrilátor na záchranu života”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.