reklama

Rytiersky festival Rotenstein bude až o rok

Osemnásť kamiónov stredovekých rekvizít do Holíča tento rok nevyrazí.  Organizátori najväčšieho rytierskeho festivalu sa rozhodli kvôli situácii s COVID 19 odložiť podujatie na máj 2021.  

„Dlho sme dúfali, že prognózy s epidémiou naberú priaznivejší charakter, snažili sa myslieť optimisticky, ale vzhľadom na aktuálny vývoj nie je nad čím váhať. Rozhodli sme sa postaviť k situácii priamo, tvárou v tvár, zodpovedne a včas. Ako správni rytieri! Bolo to ťažké rozhodnutie, ale ochrana zdravia je prvoradá a veríme, že návštevníci tento fakt prijmú. Zatiaľ nám prišli samé povzbudivé slová, ktoré si vážime.  Môžeme sľúbiť, že o to viac energie vložíme do toho, aby sme o rok v Holíči otvorili festival v plnej sile a kráse,“ hovorí Bystrík Holeček, jeden z hlavných zakladateľov festivalu Rotenstein z trnavskej agentúry Hector.

Festival každoročne pritiahne do Holíča tisícky návštevníkov. Tento rok by čakala podujatie ôsma sezóna.

„Na Rotenstein v súčasnosti bežne bookujeme až 250 účinkujúcich z celého sveta.  Nikto na Slovensku takýto veľký historický festival na zámku nerobí. Máme vlastnú agentúrnu zbrojnicu, drakov, kone, stolárske dielne, remeselníkov, šiatre do stredovekého táboriska.  Histórii, a najmä tej stredovekej, sa venujeme profesionálne,” konštatuje.


Bystrík Holeček

FOTO: Matúš Koprda

Atmosféra festivalu ako na futbale

Bystrík Holeček priznáva, že najviac mu budú tento rok chýbať rytierske turnaje: ”Rytiersky turnaj na Rotensteine je rozhodne náš najkrajší zážitok roka. Má neuveriteľnú atmosféru. Transparenty, vlajočky a pokriky.  Neskutočná energia ide z kotla ľudí, je to skoro ako na futbalovom zápase. Môj kolega Martin Tibenský, ktorý hrá na festivale postavu vojvodu Wittelsbacha, má dokonca na Slovensku svoj osobný fanklub, čo je unikátna vec.” 

Holeček stvárňuje na Rotensteine jeden z výrazných charakterov podujatia – pána Bertranda de Bezié, obratného, ale trochu egoistického rytiera.

“Rola komického záporáka ma baví. Je to skvelé odreagovanie sa po mesiacoch organizačných príprav na festival,” priznáva.

Za novej situácie strávi sezónu skôr v civile. Historickú agentúru Hector, ktorú vedie, čaká náročná sezóna. Neklesá však na duchu.

Pripravení na ťažkú sezónu

„Náš tím je zvyknutý na záťaž, najmä tú fyzickú. Len brnenie, v ktorom bojujeme na koňoch váži 30 kg,” začína s úsmevom analýzu stavu najväčšej historickej eventovky na Slovensku.

“História nás živí. Nie je to len sezónne hobby, zábava, na odreagovanie, a tak sa musíme so situáciou popasovať, prestaviť rozpočty a hľadať nové cesty. Nevzdávame sa. To ani náhodou.  Najdôležitejšie je, aby sme boli zdraví a úprimne, veríme aj v ľudí, že nás nabudúci rok podržia a prídu na Rotenstein 2021 v hojnom počte. Pripravili sme naozaj výnimočný festival a veľmi sa naň tešíme,” nestráca optimizmus.

Na záver Bystrík Holeček povzbudivo dodáva: “Vieme, že mnohých tento stav trochu vyviedol z miery. Nás tiež. Určite pomáha trpezlivosť, vynaliezavosť a dobrý tím, ktorý našťastie máme. V Hectore si hovoríme veci na rovinu a vieme, že to, čo sa teraz deje, bude raz len spomienkou, históriou. Vždy to tak bolo a bude to tak aj teraz. Veľa zdravia prajeme všetkým a dúfame, že sa cez leto stretneme s návštevníkmi či už v našej milovanej Trnave, alebo kdekoľvek nás vietor zaveje a okolnosti pustia.“  

Jana Pekárková

Ulož ako PDF
Napísal 2. apríla 2020 7:35. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.