reklama

Pred dvadsiatimi rokmi zomrel Milan Jurina, bard regionálnej žurnalistiky

Okresný týždenník Trnavský hlas začal vychádzať v januári 1960. Založil ho Milan Jurina, ešte predtým redaktor poľnohospodárskeho periodika. Rodák z Gáňu, obce v Galantskom okrese, sa tlačenému slovu oddal naplno. Postupne sa vypracoval na novinársku osobnosť v našom regióne, ba i v celoslovenskom kontexte. Viaceré ocenenia za celoživotné dielo boli toho svedectvom.

Bard regionálnej žurnalistiky, známy publicista, organizátor a najmä kolegiálne skvelý človek. Taký bol náš šéfredaktor.

Často si naňho zaspomínam. Po jeho boku som v redakcii TH prežil nezabudnuteľných dvadsať rokov, hoci moje pôvodné smerovanie viedlo za učiteľskú katedru.


Redakčný kolektív okresného týždenníka Trnavský hlas z roku 1973, dole sprava: šéfredaktor Milan Jurina, sekretárka Filoména Varačková, zástupca šéfredaktora Jozef Lopatka; hore sprava: redaktori Marián Kramár, Benjamín Škreko a Jaroslav Lieskovský.

ZDROJ FOTO: (MK)

Keď vysokoškolské štúdium jazykovej aprobácie slovenčina – angličtina v tamojšej pedagogickej fakulte sa blížilo k záveru, oslovil ma pán Jurina s pracovnou ponukou z iného prostredia.

Športovým redaktorom okresných novín so sídlom v Trnave som sa stal 2. januára 1972. Popravde, ešte predtým prišlo krátke váhanie, veď kantorská profesia mala pre mňa rovnaké čaro. Popri novinárskej robote mi však bol umožnený dostatočný priestor pre výuku anglického jazyka.

Aký šéfredaktor, také pracovné prostredie. Pán Jurina bol od nás starší, no nikdy nementoroval. S úsmevom poradil, usmernil, ale aj chápavo si vypočul názor redakčnej omladiny. A keď bolo treba, vedel sa nás pred nadriadenými zastať.

Rovnakej úcte sa tešil široko-ďaleko. Početnú komunitu z redakcií okresných novín totiž zastupoval dlhý čas v predsedníctve Slovenského zväzu novinárov.

Nečudo, veď náš šéf mal obdivuhodné manažérske schopnosti. Dokázal vybaviť aj na prvý pohľad nemožné veci.

Ním vedená komisia zasa každoročne potešila pozvaním na viacdňové stretnutia s pracovno-spoločenským podtextom v rôznych častiach podmanivej krajiny pod Tatrami.

Milan Jurina sa narodil 3. apríla 1932 v Gáni, zomrel 9. mája 2000 v Trnave. Od jeho skonu teda uplynulo dvadsať rokov.

Spomienky na dobráckeho človeka sú stále živé.

JAROSLAV LIESKOVSKÝ

Ulož ako PDF
Napísal 9. mája 2020 22:29. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.