reklama

Mesto chce odkúpiť štyri hektáre pôdy za takmer 800-tisíc eur pre budúci lesopark s vodnou plochou

Mesto Trnava plánuje odkúpiť od súkromných vlastníkov štvorhektárový pozemok Pri kalvárii. Cieľom radnice je vytvoriť tu rekreačný priestor lesoparku s vodnou plochou.

Pozemok v lokalite nazývanej Kravský pasienok s výmerou 40-tisíc metrov štvorcových slúži na poľnohohospodárske účely a nachádza sa na konci ulice Pri kalvárii, za areálom špedičnej firmy.

Po ľavej strane kopíruje pozemok asfaltová cesta smerom k obchvatu a lokalite Štrky, cestu z ľavej strany lemuje potok Trnávka.

Pozemok má štyroch majiteľov, mesto sa s vlastníkmi dohodlo na odkupnej cene 19,90 eura za meter štvorcvový. Celková cena tak predstavuje 796 000 eur.


Vyznačený pozemok na katastrálnej mape

ZDROJ: zbgis.skgeodesy.sk

Kúpnu cenu má podľa dohody s vlastníkmi zaplatiť mesto v štyroch splátkach.

Prvá splátka vo výške 318 400 eur má byť uhradená do 15 dní od podpísania zmluvy, ďalšie tri splátky po 159 200 eur má mesto zaplatiť v rokoch 2021, 2022 a 2023.

„Cieľom získania pozemku ‚Kravský pasienok‘ do vlastníctva mesta Trnava je vybudovať v tejto lokalite parkovú oddychovú zónu, vrátane rozsiahlej vodnej plochy, pre lokalitu Kopánky a sídliska Zátvor,“ konštatuje sa v materiáli, o ktorom má hlasovať mestské zastupiteľstvo 30. júna 2020.

Pozemok je podľa Územného plánu mesta Trnava vedený ako plochy lesoparkov v návrhovej etape.

Primárnou funkciou územia je výsadba porastov vysokej zelene charakteru lesných parkov, parkových lesov s jednoduchou oddychovo-rekreačnou a športovou vybavenosťou alebo bez nej.

„Vysoká zeleň plôch lesoparkov a lesov osobitného určenia má prioritne plniť ekostabilizačnú a mikroklimatickú funkciu; s tým, že vegetačný kryt lesoparkov má dosahovať minimálne 95% územia, podiel stromovej zelene nesmie klesnúť pod 80%,“ konštatuje v stanovisku Odbor územného rozvoja a koncepcií (OÚRaK).

Podľa  rekonštruovanej  prirodzenej  vegetácie na tomto území v minulosti rástli dubovo-hrabové panónske lesy. V súčasnosti sa tu nachádza orná pôda s predbežným súhlasom záberu.

„Táto pôda v podmienkach odlesnenej monokultúrnej Trnavskej tabule, včlenená do stavebnej štruktúry intravilánu mesta na jeho severe,  výrazne prispieva k prehrievaniu mestskej a okolitej krajiny, zníženej retenčnej schopnosti pôdneho podložia, zvýšenej erózii, zníženej biodiverzity a celkovej ekologickej nestabilite územia. Mesto má zámer postupne obnoviť v extraviláne svojho katastrálneho územia funkčnú krajinu, ktorá prispeje k zlepšeniu mikroklimatických podmienok mesta,  cirkulácie dažďovej vody a zvýšeniu podielu prírode blízkych ekosystémov,“ píše OÚRaK.

Lokalita nadväzuje na už zrevitalizovanú oblasť Štrky. Pozitívny dosah revitalizácie územia na ekosystém je doplnený benefitmi rekreačnej funkcie mestského významu.

„V rámci územia je zámerom vybudovať vodnú plochu, čo v spolupôsobení s lesoparkom masívne zlepší kvalitu životného prostredia v severnej časti mesta,“ dodáva v stanovisku k materiálu Odbor územného rozvoja a koncepcií.

Majetková komisia na svojom zasadnutí 10. júna 2020 súhlasila s podmienkami odkúpenia pozemku.

MAPA:

Pozemok začína za areálom špedičnej firmy

Ulož ako PDF
Napísal 24. júna 2020 8:57. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Mesto chce odkúpiť štyri hektáre pôdy za takmer 800-tisíc eur pre budúci lesopark s vodnou plochou”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.