reklama

Mesto chce odkúpiť štyri hektáre pôdy za takmer 800-tisíc eur pre budúci lesopark s vodnou plochou

Mesto Trnava plánuje odkúpiť od súkromných vlastníkov štvorhektárový pozemok Pri kalvárii. Cieľom radnice je vytvoriť tu rekreačný priestor lesoparku s vodnou plochou.

Pozemok v lokalite nazývanej Kravský pasienok s výmerou 40-tisíc metrov štvorcových slúži na poľnohohospodárske účely a nachádza sa na konci ulice Pri kalvárii, za areálom špedičnej firmy.

Po ľavej strane kopíruje pozemok asfaltová cesta smerom k obchvatu a lokalite Štrky, cestu z ľavej strany lemuje potok Trnávka.

Pozemok má štyroch majiteľov, mesto sa s vlastníkmi dohodlo na odkupnej cene 19,90 eura za meter štvorcvový. Celková cena tak predstavuje 796 000 eur.


Vyznačený pozemok na katastrálnej mape

ZDROJ: zbgis.skgeodesy.sk

Kúpnu cenu má podľa dohody s vlastníkmi zaplatiť mesto v štyroch splátkach.

Prvá splátka vo výške 318 400 eur má byť uhradená do 15 dní od podpísania zmluvy, ďalšie tri splátky po 159 200 eur má mesto zaplatiť v rokoch 2021, 2022 a 2023.

“Cieľom získania pozemku ‘Kravský pasienok’ do vlastníctva mesta Trnava je vybudovať v tejto lokalite parkovú oddychovú zónu, vrátane rozsiahlej vodnej plochy, pre lokalitu Kopánky a sídliska Zátvor,” konštatuje sa v materiáli, o ktorom má hlasovať mestské zastupiteľstvo 30. júna 2020.

Pozemok je podľa Územného plánu mesta Trnava vedený ako plochy lesoparkov v návrhovej etape.

Primárnou funkciou územia je výsadba porastov vysokej zelene charakteru lesných parkov, parkových lesov s jednoduchou oddychovo-rekreačnou a športovou vybavenosťou alebo bez nej.

“Vysoká zeleň plôch lesoparkov a lesov osobitného určenia má prioritne plniť ekostabilizačnú a mikroklimatickú funkciu; s tým, že vegetačný kryt lesoparkov má dosahovať minimálne 95% územia, podiel stromovej zelene nesmie klesnúť pod 80%,” konštatuje v stanovisku Odbor územného rozvoja a koncepcií (OÚRaK).

Podľa  rekonštruovanej  prirodzenej  vegetácie na tomto území v minulosti rástli dubovo-hrabové panónske lesy. V súčasnosti sa tu nachádza orná pôda s predbežným súhlasom záberu.

“Táto pôda v podmienkach odlesnenej monokultúrnej Trnavskej tabule, včlenená do stavebnej štruktúry intravilánu mesta na jeho severe,  výrazne prispieva k prehrievaniu mestskej a okolitej krajiny, zníženej retenčnej schopnosti pôdneho podložia, zvýšenej erózii, zníženej biodiverzity a celkovej ekologickej nestabilite územia. Mesto má zámer postupne obnoviť v extraviláne svojho katastrálneho územia funkčnú krajinu, ktorá prispeje k zlepšeniu mikroklimatických podmienok mesta,  cirkulácie dažďovej vody a zvýšeniu podielu prírode blízkych ekosystémov,” píše OÚRaK.

Lokalita nadväzuje na už zrevitalizovanú oblasť Štrky. Pozitívny dosah revitalizácie územia na ekosystém je doplnený benefitmi rekreačnej funkcie mestského významu.

“V rámci územia je zámerom vybudovať vodnú plochu, čo v spolupôsobení s lesoparkom masívne zlepší kvalitu životného prostredia v severnej časti mesta,” dodáva v stanovisku k materiálu Odbor územného rozvoja a koncepcií.

Majetková komisia na svojom zasadnutí 10. júna 2020 súhlasila s podmienkami odkúpenia pozemku.

MAPA:

Pozemok začína za areálom špedičnej firmy

Ulož ako PDF
Napísal 24. júna 2020 8:57. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0.


INZERCIA

25 komentárov pre “Mesto chce odkúpiť štyri hektáre pôdy za takmer 800-tisíc eur pre budúci lesopark s vodnou plochou”

 1. 1
  maxim says:

  Mne cez víkend prišla ponuka na odkúpenie ornej pôdy – cca 50 centov za m2.
  Samozrejme nepredám. Mesto je však ochotné zaplatiť 40 krát viac…

  • 1.1
   blabla says:

   V dobe, ked je perspektivnym stavebnym pozemkom kazda hlusina v tesnej blizkosti mesta, resp. v jeho intravilane je 20 eur velmi ferova cena.

   • 1.1.1
    maxim says:

    Pre výstavbu áno, ale pre zalesnenie?

    • 1.1.1.1
     trnava says:

     A za kolko by si ju ty predal, keby chcelo tvoju podu mesto?

     • 1.1.1.1.1
      maxim says:

      Predal by som za maximálnu možnú cenu. Ale pôdu na výsadbu lesoparku by som za skoro milión € nekupoval.

     • 1.1.1.1.2
      Juraj says:

      Každá strana má na to iný názor (predajca-kupujúci). Problém je v tom, že väčšina obyvateľov je na tej druhej strane. Teda my sme tí, ktorí to platíme. A nás sa nikto nič nepýtal. S následnými investíciami to nepochybne presiahne milión eur. Pýtal sa niekto, či chceme naše dane investovať radšej do tohoto, alebo na niečo iné? Participatívny rozpočet pracuje s tisíckami eur, tu sa ide rozhodovať, kde dá mesto milión v najbližších rokoch. Obávam sa, že si niekto za naše peniaze ide kupovať svedomie. Parky v meste zastaváme (viď Park Janka Krála), ale aby to v číslach pekne vyšlo, tak tu vysadíme stromy.

      • 1.1.1.1.2.1
       trnava says:

       Mesto predalo za rovnaku cenu pozemok pri Peugote a uz vtedy deklarovali ze chcu kupit pozemok v inej lokalite kde spravia nieco podobne. Ako sa ide zastvat par J.Krala? Vsak ide rozsirovat a pribudne tam wc a mensia kaviaren, teraz je to tam hnus nad hnus, kazdy rok tam chodim upratovat bordel a vyzera to tam strasne.

       • 1.1.1.1.2.1.1
        Juraj says:

        Ako sa ide zastavať park Janka Krala nevie nikto. Schválená štúdia v rozpore s podmienkami chráneného územia deklaruje zastavanie stoviek metrov štvorcových. Primátor niekde na sociálnej sieti vraj sľúbil, že to až tak veľa nebude. Oficiálny dokument s analýzou dopadov na životné prostredie neexistuje (koľko metrov bude skutočne zastavaných, koľko stromov vyrúbaných, koľko metrov trávy navždy zrušenej atď). Chránené územie všaj treba preventívne zrušiť. Mestskí poslanci majú rozhodnúť o zrušení chráneného územia podľa príspevku na facebooku. Ty si niekde videl oficiálny projekt s malou kaviarničkou a WC? Daj link na stránku mesta.

       • 1.1.1.1.2.1.2
        slepý a hluchý says:

        Rozsirit? A kam? Veď tam, kde ho chce Bročka potiahnuť, už stojí Beethovenov park… Tak aké rozšírenie?

 2. 2
  Jozef says:

  Tusim sa uz kupoval nejaky pozemok od australcana tie za takuto cenu a co s nim sa bude robit na jednu stranu mesta placu a zrazu je ja na toto nie som proti parkom ale toti nie je dla mna priorita mozno do buducna

 3. 3
  xXx says:

  Rekreaceny priestor s vodnou plochou a to vsetko na 40-tisic metroch stvorcovych? To je stvorec 200x200m. Oddychova plocha jak svina, tam sa bude clovek bat aj hlasnejsie prdnut, aby to nebolo pocut v celom rekreacnom priestore. . Kto su vlastnicI? Mimochodom, Cityarena ma obchody na ploche skoro 30 000 m stvorcovych.

 4. 4
  Lesopark says:

  Mesto bude platiť v 4 splátkach :
  – prvá vo výške 318 400,- Eur do 15 dní od podpísania zmluvy
  – ďalšie 3 splátky po 159 200,- budú uhradené v roku 2021, 2022 a 2023.
  Takže sa asi uplatní inštitút výhrady vlastníctva, t.j., že mesto vlastnícke právo nadobudne až úplným uhradením celej sumy.
  Realizácia lesoparku by takto pripadala až na rok 2023-2024, teda jej začiatok.
  Dovtedy máme lesopark v kamenáči.

 5. 5
  DEDOLES says:

  Prečo sa nejdete hrať z pozemkama za Golfom v Kamenači a postupne napojit park
  Janka Krala na toto uzemie ,tu ste mali postaviť školku /školu pre tych pristahovalcov čo si tam kupuju z vychodu parcely na domy .

 6. 6
  maxim says:

  Dobrý obchod by to bol, keby to kúpil I.M. a teraz predal mestu za 10 násobok. https://mytrnava.sme.sk/c/22432831/kravsky-pasienok-na-okraji-trnavy-ziskal-na-cene-ma-tam-byt-lesopark.html

  • 6.1
   Parva Roma says:

   A preço to mesto nekúpilo pred dvomi rokmi rovno od Duckera?

  • 6.2
   Habaďura says:

   Ajajajajaj takže Drukerová manželka to kúpila za cca 0,90/m2, Pigi ponúkal 1,80/m2 a mesto teraz kupuje ornú pôdu za 20,-/m2 na ktorej hospodári poľnohospodárske družstvo a nejde sa tam stavat ?
   Bravooo

 7. 7
  Zdravroz says:

  Tak na tento lesopark sa teším. Výborná správa. A ak sa podarí presťahovať strelnicu vznikne tu veľmi zaujímavý priestor na oddych. Toho je v Trnave stále nedostatok. Ak sa navyše podarí rozšíriť staničný park, zrealizovať les v Meziháji, či obnoviť mokrade pri Zelenči, tak to bude naozaj super. Veľký palec hore za tieto aktivity.

  • 7.1
   Troll says:

   Platený troll?

   • 7.1.1
    Zdravroz says:

    Skús použiť dáke argumenty. Čo ti vadí na tom, že je záujem zo strany vedenia mesta o vytváranie lesoparkov, oddychových zón, či prvkov, ktoré môžu pomôcť na zlepšenie klimatických podmienok v meste a v okolí. Alebo si len jedným z
    tých, ktorí musia vždy za každú cenu len kritizovať alebo hejtovať..

    • 7.1.1.1
     maxim says:

     …ale za takú cenu?

    • 7.1.1.2
     Troll says:

     Skúsim takto.Samozrejme že som za to aby naše mesto napredovalo aj po tejto stránke,ale nech to má hlavu aj pätu.Nech sa vytvárajú lesoparky a oddychové zóny priamo na sídliskách,alebo v tesnej blízkosti sídlisk kde je priamy dosah bývajúcich a nie na nezmyselnej adrese,niekde na zabudnutej periférii mesta.Pre koho bude určený tento projekt?Naokolo žiadne činžiaky ani domy.Ved další nie moc verejnosťou využívaný parčík je hneď za cestou.Pochopil by som keby sa to malo budovať niekde pri Tescu (Vodárenská veža),Družbe,alebo Lincianskej,tam by bol projekt s jazerom potrebný ako soľ,ale tu?Prečo má mesto takto rozhadzovať peniaze daňových poplatníkov len kôli tomu aby niekto dobre predal pozemok.Ved 0,90 €/m2 a 20 €/m2 je sakra pekný rozdiel.
     Zlepšenie klimatických podmienok? Asi nemá zmyslel ani písať,to je kapitola sama o sebe.

    • 7.1.1.3
     slepý a hluchý says:

     A čo moja vyššie uvedená otázka o akom rozšírení Parku Janka Kráľa rozprávate, keď na mieste, kam by sa mal rozšíriť už jeden park je? To že jedne park nahradíme druhým je rozšírenie?

  • 7.2
   Labakan says:

   Vymývanie mozgov pripravené do poslednej maličkosti pokračuje a tí dvaja kazisveti sa iba spokojne prizerajú ako im to ide, ľudia moc neprotestujú a my si krochkáme v plnej spokojnosti. Tá investícia do pokosenia Ružáku a opravenou lavičkou bol strategický ťah hodný miliónov. Výmena Horáka aby sa dalo ľahšie manipulovať s územným plánom a už sa to rozbieha do nedoziernych výšin. Za 300 tisíc spravíme močarinu, to je začiatok rekreačnej zóny Štrky. Argumenty že tam je strelnica sa nevšímajú. Potom niekto príde s požiadavkou a oprávnenou, že strelnica musí ísť preč, lebo je tam rekreačná zóna. Vybudovaním Orešanskej priehrady sa zadržuje voda pre napustenie všetkých rybníkov v Kamenáči, čo v minulosti sa nedalo. Vybudovať Kamenáč a potom rozmýšľať nad ďalšími rekreačnými zónami, bol ten správny krok správnym smerom. Dva roky dozadu na Pekarčíkových svetelných bilbordoch bežala pol roka reklama o predaji živých rýb v Kamenáči, predtým ani potom nič, ništ. Čo len dobré sa z toho pre občanov mesta vykľuje, žeby sídlisko, obytná zóna Ka… Ka… ,aj sa ma striasa to napísať.

 8. 8
  jano says:

  Ak je raz niečo v územnom pláne vedené ako plocha lesoparkov, tak tak tam nikto nič nepostaví. Mesto teda vlastníkov drží v šachu a jediný kto by mohol kúpiť pozemok je štát, VÚC alebo samotné mesto. Akýkoľvek iný predaj možno považovať za špekulatívny.
  Ak mesto odkúpi pozemok bez znaleckého posudku za dohodnutú cenu 20€/m2, bude to nehospodárne nakladanie s majetkom mesta
  Zároveň vznikne silný precedens a všetci dediči a špekulanti budú chcieť predať lesoparky za 20€/m2.
  A ešte jedna úvaha, bude Mesto Trnava predávať pozemky pri PSA na výstavbu priemyselných areálov za 20€/m2, aby mohlo za tú istú cenu kupovať bezcenné pozemky???

 9. 9
  Zemanov sad says:

  V článku prezentovaný zámer vyzerá byť v podstate ľudomilý.

  O to viac sú na počudovanie „prerody“ osudu Zemanovho sadu na Linčianskej. Sú to pôvodne zelené plochy bezprostredne v dotyku obývaného sídliska, pri ktorých sa mesto dlho tvárilo, že má o ne záujem s využitím v prospech občanov a dlhodobo existujúcej udržiavanej záhradkárskej osady.

  Avšak náhle prekvapivo bolo všetko inak a hlavné husle má mať súkromný investor.

  Záhradkárom aj so záhradkárskou osadou ľahko môžu zostať iba oči pre plač.

  V prípade Linčianskej mesto nedostatočne využíva skutočnosť, že určuje Územný plán, ktorým môže silne – až absolútne regulovať využitie konkrétnych plôch a nastaviť parametre tak, aby plochy zostali zelené a rozvíjali sa v prospech obyvateľov. A nepripustiť tam zmenu Územného plánu.

  Alebo je to inak?

Napíš komentár

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.