reklama

Mesto chystá predaj ornej pôdy pri PSA, počíta s príjmom takmer 800-tisíc eur

Radnica plánuje predať pozemok s výmerou vyše 43-tisíc metrov štvorcových, ležiaci v katastri obce Zavar medzi bývalým majerom Prielohy a automobilkou PSA Peugeot Citroën.

Pozemok je v katastri nehnuteľností vedený ako orná pôda, v súčasnosti je využívaný na poľnohospodársku produkciu.

Parcelu s rozlohou viac ako štyri hektáre bude mesto predávať formou obchodnej verejnej súťaže elektronickou aukciou.

Podmienky verejnej súťaže a návrh kúpnej zmluvy má schvaľovať mestské zastupiteľstvo na zasadnutí v utorok 25. júna 2019.


Pohľad na pozemok (vľavo) z Automobilovej ulice pri PSA

Zdroj: Google Street View


Vyznačený pozemok určený na predaj

Zdroj: zbgis.skgeodesy.sk

Minimálna východisková cena je stanovená posudkom znalca v odbore poľnohospodárstvo – odvetvie odhad hodnoty poľnohospodárskej pôdy, rastlinná produkcia.

Zo znaleckého posudku vyplýva, že všeobecná hodnota pozemku je 18,04 eur za meter štvorcový, čo predstavuje 785 425 eur za celý pozemok s výmerou 43 538 metrov štvorcových.

Túto sumu stanovila Majetková komisia MZ zároveň aj ako minimálnu východiskovú cenu, ktorú musia ponúknuť prípadní záujemcovia vo verejnej súťaži.

Vyhodnotenie súťažných ponúk uchádzačov sa má uskutočniť 19. júla 2019 na zasadnutí majetkovej komisie a po splnení podmienok postúpia predkladatelia súťažných návrhov do záverečnej fázy výberu kupujúceho formou elektronickej aukcie.

Rozhodujúcim kritériom aukcie bude najvyššia ponuka.

V lokalite medzi bývalým majerom Prielohy a PSA sa v budúcnosti podľa územného plánu počíta s výstavbou priemyselného komplexu “s nutnosťou dodržania všetkých krajinnoekologických podmienok, s minimalizovaním negatívnych vplyvov”.

MAPA:

Ulož ako PDF
Napísal 21. júna 2019 11:02. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0.


INZERCIA

17 komentárov pre “Mesto chystá predaj ornej pôdy pri PSA, počíta s príjmom takmer 800-tisíc eur”

 1. 1
  úvaha says:

  Bolo by vhodné zámer bližšie vysvetliť.

  Tá pôda je teraz orná (=nízka cena) a v blizkej budúcnosti sa tam má stavať, t.j. stavebný pozemok (=vysoká cena).

  Fakty v článku:

  „V lokalite medzi bývalým majerom Prielohy a PSA sa v budúcnosti podľa územného plánu počíta s výstavbou priemyselného komplexu „s nutnosťou dodržania všetkých krajinnoekologických podmienok, s minimalizovaním negatívnych vplyvov“.

  Pozemok je v katastri nehnuteľností vedený ako orná pôda, v súčasnosti je využívaný na poľnohospodársku produkciu.

  Minimálna východisková cena je stanovená posudkom znalca v odbore poľnohospodárstvo – odvetvie odhad hodnoty poľnohospodárskej pôdy, rastlinná produkcia.

  Zo znaleckého posudku vyplýva, že všeobecná hodnota pozemku je 18,04 eur za meter štvorcový, čo predstavuje 785 425 eur za celý pozemok s výmerou 43 538 metrov štvorcových.

  Podmienky verejnej súťaže a návrh kúpnej zmluvy má schvaľovať mestské zastupiteľstvo na zasadnutí v utorok 25. júna 2019.“

  Logicky sa vynára otázka, koľko by muselo mesto zainvestovať, aby vo vlastnej réžii zmenilo ornú pôdu na stavebné pozemky.

  Znalec by následne neohodnocoval ornú pôdu, ale stavebný pozemok, čo by hrubým odhadom mohlo byť 3-4 krát viac.

  Následne by mohla byť verejná súťaž už o podstatne vyššej sume.

  Kto má v problematike prehľad, mohol by vysvetliť, či je úvaha logická, alebo hrá podstatnú úlohu ešte niečo iné, pre čo by sa mestu takto postupovať neoplatilo.

  Najneskôr by to mohlo byť vysvetlené v príslušnej rozprave pri prejednávaní tohto bodu na Mestskom zastupiteľstve v utorok 25.júna 2019.

 2. 2
  Zvláštne says:

  Čo tak ornú pôdu preklasifikovať na nový účel (keď to už voptred vedia) a až potom to predať?
  Mesto je v takom finančnom stave, aby teraz predávalo ornú pôdu? Nie je úlohou mesta okrem iného zveľaďovať vlastný majetok? Tak potom prečo ide pozemok predávať, keď má mať podstatne vyššiu cenu?
  Ďalšia otázka: keď sa vie, že tam má byť priemyselný komplex, tak sa asi už teraz aj vie, kto ho chce budovať, že? Takže dá sa z toho usúdiť, že by mal byť aj konkrétny záujemca o tento pozemok, či nie?

 3. 3
  RTR says:

  Čo tak ten pozemok dať do dlhodobého prenájmu?

 4. 4
  Hah says:

  Tito amaterski ekonomovia v komentaroch :D

 5. 5
  LufTT says:

  Návrhy na dlhodobý prenájom pozemkov napríklad pod City arénou, namiesto ich odpredaja dávali aj niektorí “odborníci”, ktorí vyhrali komunálne voľby. Tento ich volebný argument sa im tu len spätne predostiera. Aby nezabudli na to, čo kedysi hlásali.
  Takže kde je tu príspevok amatérskeho ekonóma, pán profesionálny ekonóm Hah?

  • 5.1
   Tover says:

   Porovnavat pozemok za 7 mega v centre ktory predali za 1e a pozemok mimo mesta vedla peugotu ktory sa preda za slusne prachy? Mesto skupuje pozemky kde je perspektiva spravit oddychove zony ale vedla peugotu si to teda neviem predstavit ty ano?

   • 5.1.1
    sprava says:

    Ja som presvedčený že jedného dňa zverejnia šikovný ľudia bankové účty šikulkov čo žijú na úkor spoločnosti a nastane plač a škrípanie zubov. A zrazu bude na pretrase odkiaľ to tí ľudia pobrali tie peniažky a podľa dátumov sa bude priraďovať to za to , to za to. To od toho to od toho. Mestský rozpočet sa naplní a zas nastane konjuktúra. Aj Amíci si mysleli že ich korešpondencia sa nedá čítať nepovolaným a predsa sa stalo.

   • 5.1.2
    Abc says:

    Tu sa nič neporovnáva. Tu sa rieši zmysluplnosť predaja.
    Otázka je rovnaká: treba sa zbavovať majetku pod cenu a ešte to obhajovať?

 6. 6
  o1eb says:

  toto je čistý o1eb ked predávajú ornú pôdu ale už dopredu sa vie že tam bude stavebný pozemok! LTT o1eb ******** brečku

 7. 7
  realitak says:

  trhová cena takéhoto pozemku je okolo 30€/m2 a kedže bude elektronická aukcia, tak keď to radnica dostatočne spropaguje, tak dostane v pohode aj mega za ten pozemok
  navyše všetky tie žvásty o zelených strechách a koeficientoch je iba bla bla bla, lebo je to v katastri zavara a tam nič územný plán o týchto veciach nehovorí
  navyše sa pripravuje zmena zákona “LexSlávik” takže bude kľud pri EIA
  v zavare netreba platit poplatok za rozvoj…
  ak to teda nieje dohodnuté vopred, tak mesto dostane milión evri, chce sa niekto staviť?

Napíš komentár

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.